Satin Ve Naturel Gitar

Merhaba, ben başlıkta belirttiğim gibi satin ve naturel gitarların farkını sormak istedim, ses ve doku olarak bir etkisi var mı, bazıları biri parlak diğeri mat olur diyorlar ama hangisi mat hangisi parlak onu bulamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba. Naturel (renk) agacin kendi rengi demek. Satin cila ise bir cesit mat cila. Bunun aksi de "gloss" yani parlak cila. Naturel renk ve satin (mat) cilali gitarlar oldugu gibi naturel renk ve gloss (parlak) cilali gitarlar da var. Satin ve gloss cilalar arasindaki fark genel olarak goruntu ve dokundugunuzda hissettiginiz fark oluyor. Renk meselesi yani gitarinizin naturel (agac) rengi ya da baska bir renk olmasi da zevkinize kalmis. Bununla ilgili olarak gitarin uzerindeki (varsa) boya ve cilanin ince olmasi genellikle tercih edilen birsey olmasina ragmen bunun elektro gitarda sese ne derece etki edip etmedigi tartismali.

Merhaba. Naturel (renk) agacin kendi rengi demek. Satin cila ise bir cesit mat cila. Bunun aksi de "gloss" yani parlak cila. Naturel renk ve satin (mat) cilali gitarlar oldugu gibi naturel renk ve gloss (parlak) cilali gitarlar da var. Satin ve gloss cilalar arasindaki fark genel olarak goruntu ve dokundugunuzda hissettiginiz fark oluyor. Renk meselesi yani gitarinizin naturel (agac) rengi ya da baska bir renk olmasi da zevkinize kalmis. Bununla ilgili olarak gitarin uzerindeki (varsa) boya ve cilanin ince olmasi genellikle tercih edilen birsey olmasina ragmen bunun elektro gitarda sese ne derece etki edip etmedigi tartismali.

Benim de merak ettiğim bir konuydu bu. @akininca nickli arkadaşa teşekkür ederim bu yüzden.
Yani gitarın üzerindeki cilaların sese etkisi net değil midir? Çok çok hassas kulaklar mı algılayabilir?

Elektro gitarlarinin uzerindeki kalin boya ve cilayi soktukten sonra ince bir cila atip aradaki ses farkini duyduklarini soyleyen insanlar oldugu gibi bir fark duyamadiklarini soyleyenler de var. Yani tartismali bir konu. Benim bu konuda bir deneyimim olmadi.
Sevdigim ince nitro seluloz cilali gitarlarim da kalin polyester cilali gitarlarim da var.

Geri