Zoom G3xn Ve Dean Evo Xm Gitardan Boğuk Ses

Merhaba arkadaşlar,

1 ay önce Orange Crush 20, Zoom G3XN ve Dean EVO XM gitar aldım. Sorunum şu ki; gitardan kaynaklandığını düşündüğüm (çünkü kendi amfime veya başka bir amfiye direk girdiğimde de devam eden) bir boğukluk, bass ağırlık var. Cleande üst tellerde o kadar boğukluk ve bass var ki, grupta bass gitar görevi görebiliyorum :) High-gain tonlar zaten çekilmez ve karmakarışık bir hal alıyor.
Gitar bu: EVO XM - Classic Black | Dean Guitars paulownia ağacından yapılmış; pek bilgi bulamasam da maun tonlarına yakın tonlar verdiğini de öğrendim. Teller üstündeki stok teller, daddario exl120. Manyetik yüksekliğini bilemem ama diğer bütün ayarları yerli yerinde. Bu durumu nasıl geçirebilirim, mevzu neyle alakalı olabilir?
İsterseniz bir ses kaydı atabilirim.

Bu tarz gitarlar genel olarak bas karakterli olabiliyor. Manyetikleri üst vidalarından biraz indirerek bir deneyin. Bas sessleri daha az almasını sağlarsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu tarz gitarlar genel olarak bas karakterli olabiliyor. Manyetikleri üst vidalarından biraz indirerek bir deneyin. Bas sessleri daha az almasını sağlarsınız.
Bridge manyetiğiyle biraz oynadım, iyi gibi oldu da böyle bir gitar için bunun ortalama ayarı ne olmalıdır, ben bridgeda alt ve üst kısmı eşit gibi yapmaya çalıştım da? Ayrıca köprü ve sap manyetiğinin yükseklikleri arasında çok fark var, saptakinin alt kısmı gömülü üst kısmı arşa değer durumda :)
Gitarı ikinci el mi aldınız? Biri potans modifiyesi yapmışsa, 250k-500k arasında bas tiz farkı oluşuyor.
Yok gitar sıfır. Potansta sorun yok gibi gözüküyor, iyi çalışıyor.

Bridge manyetiğiyle biraz oynadım, iyi gibi oldu da böyle bir gitar için bunun ortalama ayarı ne olmalıdır, ben bridgeda alt ve üst kısmı eşit gibi yapmaya çalıştım da? Ayrıca köprü ve sap manyetiğinin yükseklikleri arasında çok fark var, saptakinin alt kısmı gömülü üst kısmı arşa değer durumda :)

Yok gitar sıfır. Potansta sorun yok gibi gözüküyor, iyi çalışıyor.

Köprü ve Sap manyetiği arasında yükseklik farkı olması normal bir durumdur. Sap manyetiği daha aşağıda durur bu sayede mıknatısların tellerin salınımına etkisi azaltılmış olur. Benim size bahsettiğim manyetikleri gövdeye pararel değil üst kısımları daha aşağıda olacak şekilde ayarlamanızdı. Bunu bir deneyin. Bas sesler tiz seslere nazaran daha az yakalanır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Köprü ve Sap manyetiği arasında yükseklik farkı olması normal bir durumdur. Sap manyetiği daha aşağıda durur bu sayede mıknatısların tellerin salınımına etkisi azaltılmış olur. Benim size bahsettiğim manyetikleri gövdeye pararel değil üst kısımları daha aşağıda olacak şekilde ayarlamanızdı. Bunu bir deneyin. Bas sesler tiz seslere nazaran daha az yakalanır.
Peki bunun sayısal, somut bir değeri var mıdır? Gibsonlar gibi yapsam mesela?

Manyetiklerin sabit bir çıkış değeri olmadığı için bunun bir formülü yok. Elbette genel sayılabilecek değerler var, youtube da bulabilirsiniz. Dinleyerek yapabilirsiniz ayarı ses bozulmaya başladığında çok yüksemişsiniz demektir vs. Zaten biraz da kişisel bir tercih bu ayar.

Geri