Pena Ile Arpej..

İyi günler turk rock çı arkadaşlar arpejimi nasıl gelîştiririm penayla alıştırma hızlanma nasıl yapabilirim özellikle palm Mute ile birlikte lütfen yardım???

Pena ile sweeping yada alternate farketmeksizin arpej çalarken akor değiştirdiğim anda sağ elim sol elim birbirine giriyor dağıtıyorum. Bunun yanında akor değiştirmediğim anlarda bile tiz tellerin ardından bas tele geri döndüğümde vuracağım teli gene karıştırıyor ve dağlara taşlara vurmaya çalışıyorum penayı.

Sağ elime bakarak çalayım diyorum ama dediğim gibi pena ile çalarken yıllardır bastığım akorları karıştırıyorum sol elim perdeleri şaşırıyor.

Ne yapmam lazım, nasıl antrenman yapmalıyım yada takip youtube üzerinde bana faydalı olacak videolar var mı bilmiyorum. Bu çıkmazı aydınlatacak biri varsa ona çok minnettar kalacağım.

Bu arada ben fingerstyle çaldım yıllarca gereksizce. Hayattaki en büyük pişmanlıklarımdan biri klasik ile gitara başlamak oldu. Elektro gitara başladıktan sonra penaya sağlıklı olarak bir türlü geçemedim. Ritm çalarken bile hala yukarı vuruşlarda istediğim sesi alamıyorum.

Son düzenleme:
Alernate yaparken, düşük tempolarda sağ elinizle vuruslarinizi tamamen doğru bir şekilde ve her seferinde aynı şekilde yapmalısınız. Sağ eliniz otonom olarak çalışana kadar bu şekilde pratik yapmalısınız. Ama en önemli kısım, tempoyu arttırdığınız da karıştırıp süreci bozmamaniz, eğer bu olursa düşük tempoda sağ elinizi ezberlemeye devam edin.

Alernate yaparken, düşük tempolarda sağ elinizle vuruslarinizi tamamen doğru bir şekilde ve her seferinde aynı şekilde yapmalısınız. Sağ eliniz otonom olarak çalışana kadar bu şekilde pratik yapmalısınız. Ama en önemli kısım, tempoyu arttırdığınız da karıştırıp süreci bozmamaniz, eğer bu olursa düşük tempoda sağ elinizi ezberlemeye devam edin.

Öncelikle teşekkürler,

Peki bunu tüm telleri tarayarak mı yapmalıyım yoksa fingerstyle daki gibi pima, pimiamim, pamamim vb kalıplarla mı yapmalıyım. Ve hızı ne kadar arttırmlıyım.

Bir de en önemlisi, siz bu şekilde mi öğrendiniz, yada ilk zamanlarda benim yaşadığımı siz de yaşıyor muydunuz? Acaba ben mi yeteneksizim diye sormadan edemiyor insan...

Sorduğunuz sorunun aslında özel bir cevabı yok. Ben nasıl çalıştım? Sweep arpejler haricinde tüm arpejlere alternate picking herhangi bir egzersiz gibi yaklaştım. String skipping egzersizi gibi düşünebilirsiniz. Alternate picking yapmamak economy'ye yönlenmek bence sağ eli tembelleştiriyor. Metronom düşürüp sanki scale run çalışıyor gibi alternate pickingle çalışabilirsiniz. Martin Miller'ın alternate pick everything videolarını izleyebilirsiniz.

Ben solağım ama gitarı sağlak çalıyorum. Sağlak gitarı vermişlerdi elime bende de telleri ters takacak kafa olmadığı için dümdüz başlamıştım. Takdir edersiniz ki başlarda sağ elim çok zorladı. Sinirden elimi oraya burya vurduğumu bilirim (telleri ters takmayı akıl edemeyen bir zihinden bahsediyoruz). Her neyse, metronomla ve yavaş yavaş, sabırsızlanmadan yapacaksınız.

Açıkçası bende klasik gitardan elektroya geçmiştim ve penalama en zorlandığım konu oldu. Önceden çaldığım her şeyi alternate yaparak çalışmıştım çünkü sol eli karistirmiyordum. Bugün hala picking kısmında kordinasyon bozukluğu yaşadığım da düşük tempoda sağ el kısımlarını hatasız yapıp, yavaş yavaş olması gereken tempoda çalıyorum. Ayrica economy picking konusunda @DeathDrain 'e katılıyorum. Hatta bazı parçalarda economy yüzünden yanlış zamanlama yapmanız olası.

Geri