Elektro Gitar Ile Elektro Akustik Gitar Arasındaki Fret - Tel Yükseklik Farkı Ne Kadar ?

Merhaba arkadaşlar gitar çalmaya klasik gitar ile başladım 2-3 ay klasik gitar ile bilindik akorları basana kadar çok zorlu geçti cünkü fret ile tel arası yükseklik farkı çok fazlaydı sonra elektro gitara geçince çok rahatladım çünkü teller fretlere çok yakındı enstrümanın doğası gereği, Ardından klasik gitarimi sattim ve suan sokakta mûzik yapmak istiyorum ancak elektro gitarimi hardacase ile tasimam mumkun degil cok agir ve bir de bunun amfisi var daha... Bu yüzden biraz arastirinca elektro akustik gitarın fret tel arası yüksekliginin elektro gitar ile neredeyse aynı oldugunu okudum. Bu yüzden bir tane edinip canim istediginde sokaktaki muzigim onunla icra etmek istiyorum. Bu doğru mudur cidden fret tel arasi yukseklik az mı ? Ve bu dedigime uyan 2. Elde max 300-400 eden kesikli kasa(daha fazla perdeye erismek icin) bir model onerebilir misiniz ? Trussrodlu olsa daha iyi mi olur acaba akustik de ? Ayrica sapıda elektro gitar sapı gibi ince olursa memnun olurum.

Elektro akustik gitar ile akustik gitar arasında tel yüksekliği açısından fark yoktur çünkü pratik olarak ikisi de aynı gitarlar, sadece birisinin eşik altı manyetiği ve preamp'ı var. Sokak müziği için amfiye bağlamayacaksanız haliyle elektro akustik almanın bir mantığı yok. Sizin klasik gitardaki probleminiz büyük olasılıkla iyi ayarlanmamış bir gitar çalmış olmanızdı, normalde çoğu klasik ve akustik gitar fabrikadan fazlaca yüksek üst eşik ve alt eşikle çıkar (hem kullanıcıya geniş seçenekler sunmak için, hem de ince ayarla maliyeti arttırmamak için ) ve tüm gitarlar alındığında işi bilen biri tarafından ayarlanmalıdır. Yüksek bir üst eşik tam bir eziyettir ve insanı gitardan soğutur. O nedenle olay akustik - klasik - elektro değil, kötü setup - iyi setup farkı.

Geri