Manyetik Ile Distortiona Geçiş

Ayrı ayrı volume kontrolleri varsa iki manyetiğin de olur. Drive ton üzerinde, bir manyetiğin volume seviyesi en düşükteyken hemen hemen clean'e yaklaştırılabilir -burada yapılacak modifikasyonların da etkisi büyük, manyetiğin çıkışı da önemli-. Ben de şu sıra "50's wiring" olayına giriştiğimden, Les Paul gitarımla benzerini yapıyorum, büyük keyif.

Başka alternatifler de olabilir tabii, artık elektronik devreye zibilyon tane şey eklenebiliyor. Yukarıda yazdığım ise epey geleneksel bir mevzu. Les Paul gibi manyetik volume seviyelerini ayrı ayrı kontrol etmenin bir avantajı da, bir manyetiğin volume'unu tamamen kapatıp, switch'i killswitch gibi kullanmak :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ayrı ayrı volume kontrolleri varsa iki manyetiğin de olur. Drive ton üzerinde, bir manyetiğin volume seviyesi en düşükteyken hemen hemen clean'e yaklaştırılabilir -burada yapılacak modifikasyonların da etkisi büyük, manyetiğin çıkışı da önemli-. Ben de şu sıra "50's wiring" olayına giriştiğimden, Les Paul gitarımla benzerini yapıyorum, büyük keyif.

Başka alternatifler de olabilir tabii, artık elektronik devreye zibilyon tane şey eklenebiliyor. Yukarıda yazdığım ise epey geleneksel bir mevzu. Les Paul gibi manyetik volume seviyelerini ayrı ayrı kontrol etmenin bir avantajı da, bir manyetiğin volume'unu tamamen kapatıp, switch'i killswitch gibi kullanmak :)
Ayrı ayrı volume tone controllerim var gitarım sg g400.Ama nası yapabileceğimi tam anlamadım şimdi ek bir ekipman veya modifikasyon olmadan ben bu olayı yapamazmıyım.

Hocam;
Amfide drive açık olsun, clean de çalmak için sap manyetiğinin sesini, gitarın üzeründeki volume potundan clean ses gelene kadar kıs. Köprü manyetiğinin sesi de gitarın üzeründeki volume potundan sonuna kadar açık olsun.

Şimdi sen sap manyetiğini kullanırken ses celan ya da cleane yakın bir şekilde gelecektir, tekrar manyetik seçme anahtarıyla köprü manyetiğini seçtiğin zaman ise ses drivelı olarak gelecek.

Bu denilenleri yapman için drive kanalı olan bir amfi ve elindeki tarzda manyetiklerin volumlerini ayrı ayrı kontrol edebildiğin bir gitardan başka hiç bir şeye ihtiyacın yok :)

Asıl ihtiyaç olan lambalı amfi.Lambalı amfinin keyfi sadece vokume düğmesi ile clean crunch ve drive arası ses almanızı sağlar...Kırılacak şekilde açtığınız bir lambalı. amfide volum kısıldıkça ses cleane döner...

Burdada Govanın anlattığı gibi compression olarak fazla baskılanmamış bir drive tonunu volüm potuyla temizleyebilmek mümkün.
adam sert hard rock tonlarını ve tertemiz cleanleri ,veya hafif overdrive tonlarını aynı amfi ayarlarıyla manyetik değiştirerk+volume potansıyla alıyr .

Bu konuyu bende merak ediyorum hatta yeni konu açmıştım(bu konunun açık olduğunu sonradan fark ettim)

gibson lespoul gitarım var şimdi ek bir donanım ve modifiye gerektirmeden bu olayı yapabilirmiyim? kapasitör modifiyesine gerek yokmu?

Les Paul varsa elinizde daha rahat yaparsınız hatta İşiniz kolay bence.Sap manyetiğini hükmeden tone ve volume potanslarını kısarak elde edebilirsin.Yukarıda bir arkadaşta belirtmiş sap manyetiğinde yumuşak clean tonlar alabilirsin.
ben deniyordum gitarımda bu dediğinizi gerçekten çok işe yarıyor :)

Geri