İnceleme Boss Katana Serisi

Boss'un önce pahalı ve butik Waza denemesi, sonra pahalı ve yine butik denebilecek Blues Cube denemesi ve sonunda bu ikisinden öğrendikleri adam gibi amfi yapma ve bildiğimiz Cube'lar ile yakaladıkları ticari başarıyı harmanlayan tam anlamıyla "jack of all trades, master of none" yani her işten anlayan ama hiçbirinin uzmanı olmayan bir amfi yapmışlar. Cümle devrik oldu ama amfi tam olarak bu.

Youtube'da sebil gibi video var, merak eden bakar. Ben naçizane amatör kullanıcı olarak hissiyatımı paylaşayım:

Fiyat:
50watt olan 1200 TL, 100watt olan da 2,000+ civarı sanırım. Ucuz mu, değil. Pahalı mı değil. Önemli olan paranızın karşılığında ne aldığınız - bu malın değeridir. Diğer cebinizden çıkan miktardır. Bence değerine göre makul fiyatlı. Ha tabi USA fiyatı diye gelmeyin bana, TR vergileri ve Zuhal fiyatlarına girmiyorum, TR’de satılan diğer marka ve modeller ile karşılaştırıyorum.

Kiminle kapışır:
Her türlü modelleme amfisi. Bu tam olarak modellemeci değil zaten - yeni trend o yönde. Fender Mustang gibi Line 6 gibi markalar hala düğmeyi çevir xx amfi ya da sanatçı sesi al yolunda ilerlerken Blackstar ve şimdi Boss daha ziyade amfi ve lamba karakteri üzerinden kendi tonunu oluştur yönünde ilerliyor. Bence Mustang filan hepsi hikaye, karşısında sadece Blackstar ID:TVP serisi muadil olur. Bende o da var ve açıkçası tercih yapmakta zorlanıyorum.

Kutuyu açtım kaç dakikada inletirim:
Çok zor. Uzun bir süreç var önünüzde. Panel ayarları ile çok aman aman bir başlangıç yapamıyorsunuz. Demo tonlar ve hatta Boss Tone Central’dan indireceğiniz patch’ler de gerçekten leş. Bütün modelleme ya da simülasyon amfileri gibi malzeme orada ama yemeği yapmak size kalmış. Efekt butonlarından 55 farklı Boss pedal’ı kullanabiliyorsunuz. Üzerinde düğme ile belirtilmiş 4 amfi tipi var ama ufak bir kandırmaca ile (sneakyamps) ToneCentral uygulaması ile o butonlara 20-25 farklı amfi atayabiliyorsunuz. Yani clean, crunch, lead ve brown diye adlandırılan 4 amfi tipi var ama software aracılığıyla çok kolayca mesela Lead isimli kanala bir Bugera koyabiliyorsunuz. Dediğim gibi ToneCentral uygulaması ile 1-2 saat oynayarak iyi bir yere gelirsiniz. Gerisi de zaten bir yolculuk...;)

Nedir bu “lambalı gibi” olayı:
Blackstar ID serisi de aynı iddiada. Lamba karakterinde solid state olayı. Bence asla aynısı olamaz ama Boss da ID serisi gibi en azından kırılma nüansları, gitarın volume’una olan tepkileri vb gibi konularda bir lamba tadı yakalamış. Açıkçası ben bunu almadan küçük watt lambalı bakıyordum ama evde 1watt veya 1watt’a düşürülebilir amfilere bakıyordum ama 1watt bile apartman için çok yüksek. Boss solidstate olmasına rağmen üstünde watt ayarı var, yani volume ve master kökleseniz de 0.5watt’a alarak aynı tonu fısıltı düzeyinde alabiliyorsunuz. 1watt lambalıyı sesini çok az açarak kullanmak asla olmuyor maalesef o yüzden bu açıdan Boss daha keyifli. Müstakil ev ya da apartmanda ses düzeyi sorunununz yoksa açıkçası Katana 100watt yerine ikinci el ENGL filan bulabilirsiniz ama dediğim gibi ..... ihtiyaçlar, kısıtlar, bütçe ... bunlar her zaman Mesa ya da Bugera olarak değil çoğu zaman Katana vb olarak giriyor hayatımıza :).
Ha bir de şu var, lambaya en yaklaştığı yer de o sanırım. Gitarın volume ve varsa Tone kontrolleri çok etkili, dandik amfilerle çalarken genelde ikisi de tepede olur, kıssanız da saçma sapan ses azalır, bu öyle değil ciddi ciddi karakter değiştiriyor gitar – ve hatta manyetikler için de aynısı. Yav dedim bu amfi konuşuyor gitarla resmen.

50 mi 100 mü?
100’ün fazlası 2 yerine 4 kanal hafıza var. Efects loop ve footswitch var. Onun dışında watt değerleri farklı ama ikisinde de 0.5 watt var bir de hoparlör ikisinde de 12 inch. İhtiyaç ve bütçe diyorum. Aradaki farka değer mi bilemedim, aslında gönül 100 diyor ama farkıyla neredeyse iki pedal alınır diye kıyamadım.

Nasıl kullanıyorum:
Temel olarak iki yaklaşımım var, öyle patch filan uğraşılmıyor hepsi sıkıyor bir yerden sonra. Ne yapıyorum. Birincisi, 12inch hoparlör ile gayet headroom’lu güzel bir clean’i var. Güzel derken hemen kimse atlamasın yok Fender bilmemne filan diye, bu alet için çok güzel bir clean diyorum, dünyanın referans clean’i demiyorum. Neyse ilk yaklaşım girişe bir drive pedalı takmak ve direkt clean kanalda amfi üzerinden gerek duyulan efektleri vermek (modulation, delay, reverb vb ... dedim ya 55 pedallık malzeme var). Ben boss DA-2 ile denedim. Amfide Tone Central’da bir sürü drive pedalı var ama önüne gerçek bir drive takınca daha lezzetli oldu. Ayrıca DA-2 yok o listede. Bir de Boss drive pedallar ile sıfır gürültü. Normalde modelleme amfiler pedallarla pek anlaşmaz malum. Gerek yok ya da pedalım yok diyenler için ikinci yaklaşımım ise şu. Crunch, Lead ya da Brown amfilerden birinde gain’i saat 12 gibi tutup aletin kendi içinden bir BD-2 ya da OD-1 dayamak önüne. Aynısı ilk yaklaşımda olduğu gibi clean kanala da yapılabilir tabi, bende pedal var nasılsa bir sürü diye gerçeğini kullandım. İkinci yaklaşımda EQ filan da kurcalanırsa çok güzel tonlar alınıyor. Dikkat etmek gereken metal metaaaal yapacam diye Brown’da full gain, önüne de MT-2 koymaktan kaçınmak çünkü iğrenç bir vızıltıya dönüyor ses. Yavaş yavaş hiçbirşeyi tepelemeden yapın. Metal sonuçta pedaldan değil bilekten gelir :smuggrin:.

Almayı düşünenler şiddetle olmasa da ciddi olarak tavsiye ederim. Dediğim gibi Blackstar ID:15 TVP mi bu mu derseniz gerçekten seçmekte zorlanabilirim, allahtan ikisi de var da kafa yormuyorum bu işe. Onun dışında Marshall MG, Fender Mustang filan geç bi kalem....

BOSS - BOSS Amplifiers - Katana Amp
BOSS - KATANA-50 | Guitar Amplifier
 
Son düzenleme:
Haklısın. Soundtestlere baktığımda 100 watt olan modelin sesi daha iyi gibi geldi bana. Hem ev kullanımı hem de gigging için gerçekten güzel bir alet. Yok o sanatçının tonunu alayım yok şununkini alayım diyenler biraz uğraşmak zorunda kalacağı bir amfi. Bir amfiden isteyebileceğiniz herşeyi veriyor.Zuhalde indirim var kaçırmayın derim. :)
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #9
her ikisi de 12 inch sanırım ... sadece boyut değil başka şeyler de etkiler ama anlatacak kadar teknik bilgi sahibi değilim...
 
Epeydir kullanıyorum, bir iki kelam daha edeyim.
Başta da yazdığım gibi açıkçası patch'ler, preset'ler filan oynamak için güzel ama kalıcı olarak hiçbirinden etkilenmedim. Açıkçası kendim ayarlamakla da uğraşmadım. Ne mi yaptım, kısaca şu: en sık kullanımım şu şekilde, brown kanalda saat yönünde Gain 12, volume 12, bass 12, mid 12-14, treble 12, efektlerin tamamı kapalı ... hah haa e ne yaptın zaten kutudan böyle çıkıyor diyeceksiniz. Aslında biraz öyle dijital zamazingodan ne kadar uzak durursanız o kadar güzel bir amfi. Oynamak isteyen olursa diye koymuşlar onca özelliği adeta.
Bir tek şunu yapınca güzel oluyor (internet'ten okuyup öğrendim) - drive'ı drive'lamayın yani brown'da gain saat 17 ve önüne tamgaz tubescreamer saçma sapan vızlama yaratıyor distortion filan değil, onun için ortalama gain'in önüne tubescreamer veya muadili ama gain'i kapalı, level'ı max şeklinde yapmak daha lezzetli.
Sadece çalmak için bu fazlasıyla yetiyor ama kayıt alacaksanız biraz tiz karakterli bir amfi, mutlaka programa bağlayıp EQ pedalı, filtre vb yapmanız lazım.
Ses konusu: zamanın %99'u 0.5w modundayım. kanal volume saat 12'de, master saat 9'da konuşma sesini bastırıyor, yani apartman için normal sınırı zorluyor. 25 veya 50w modlarında 0.5'teki kompresyon çok az rahatlıyor daha hacimli bir ses çıkıyor ama volume ve master'ı epey düşürmek gerekiyor. Yine de her türlü 1w lambalıdan daha kolay AZ ses almak mümkün. Üstelik dip gürültü bok püsür olmadan.
Son olarak ID:TVP kıyası ne oldu? .... ID duruyor, o vazgeçilmez. Onun OD1 kanalı tam gain ile gerçek bir metal drive'ı veriyor ki Katana ona tam denk bir ton veremedi henüz.
 
Kayıt için ses kartına bağlayıp deneme yapabildiniz mi? O şekilde kullanırken amfi içindeki kabin simülasyonlarını kapatıp Impulse Response kullanabiliyor muyuz?

Bu arada Katana Air çıkacak yakında. Wireless olarak takılabileceğimiz değişik bir olaya benziyor.
 
Bir ek: Boss bunu sanırım resmi olarak beyan etmiyor ama kullanıcı yorumlarında okuduğum kadarıyla Katana üzerindeki 4 hazır amfinin baz aldığı modeller şöyle:
Clean = JC-120
Crunch = Bassbreaker
Lead = 5150
Brown = Soldano
Boss'un kendisi birşeyi birşeye benzetmedik hatta Brown aslında direkt Blues Cube'ün bir yorumu diyor ama kullanıcı yorumu diye yazdığım benzetmeler bence de oldukça mantıklı.
 
Bir ek: Boss bunu sanırım resmi olarak beyan etmiyor ama kullanıcı yorumlarında okuduğum kadarıyla Katana üzerindeki 4 hazır amfinin baz aldığı modeller şöyle:
Clean = JC-120
Crunch = Bassbreaker
Lead = 5150
Brown = Soldano
Boss'un kendisi birşeyi birşeye benzetmedik hatta Brown aslında direkt Blues Cube'ün bir yorumu diyor ama kullanıcı yorumu diye yazdığım benzetmeler bence de oldukça mantıklı.
Waza'yı denemişliğiniz var mı peki ? Katana daha mı iyi gainli tonlarda ? İnternette dinlediğim Waza değerlendirmesinde (güya daha butik ve pahalı...) tonların büyük bir kısmı çok kötüydü. Bu videoyu baz alarak ve TVP kullanmış birisi olarak söylüyorum, Waza TVP'nin yanında bile geçemiyor açıkçası.
 
waza fiyasko gibi bir alet, aynı sıklette olmasalar da katana çok daha samimi bir yaklaşımla tasarlanmış ve ıvır zıvır fonksiyonlar ile şişirilmemiş bir alet, fiyatından fazlasını yapıoyor. adamlar oturup rahat rahat pratiğini de yap diye 100watt kafa versiyonunun içine 5 inch hoparlör bile koymuşlar, var mı böyle bir güzellik :D alette gereken her şey var, gerek yoktu ama 500 tane amfi-kabin simulasyonu ve bluetooth da koyduk gibi maymunluklar yok :D
ktn-head_R_gal.jpg
 
Bende Katana Mini var. Şaka gibi alet. Volume kökleyince komşulardan şikayet gelecek diye tırsmıyor değilim. Ve gayet de enteresan hacimli geliyor sesler.

Evde takılma için en ideali bence.
 
Geri
Üst