İnceleme Boss Katana Serisi

Boss'un önce pahalı ve butik Waza denemesi, sonra pahalı ve yine butik denebilecek Blues Cube denemesi ve sonunda bu ikisinden öğrendikleri adam gibi amfi yapma ve bildiğimiz Cube'lar ile yakaladıkları ticari başarıyı harmanlayan tam anlamıyla "jack of all trades, master of none" yani her işten anlayan ama hiçbirinin uzmanı olmayan bir amfi yapmışlar. Cümle devrik oldu ama amfi tam olarak bu.

Youtube'da sebil gibi video var, merak eden bakar. Ben naçizane amatör kullanıcı olarak hissiyatımı paylaşayım:

Fiyat:
50watt olan 1200 TL, 100watt olan da 2,000+ civarı sanırım. Ucuz mu, değil. Pahalı mı değil. Önemli olan paranızın karşılığında ne aldığınız - bu malın değeridir. Diğer cebinizden çıkan miktardır. Bence değerine göre makul fiyatlı. Ha tabi USA fiyatı diye gelmeyin bana, TR vergileri ve Zuhal fiyatlarına girmiyorum, TR’de satılan diğer marka ve modeller ile karşılaştırıyorum.

Kiminle kapışır:
Her türlü modelleme amfisi. Bu tam olarak modellemeci değil zaten - yeni trend o yönde. Fender Mustang gibi Line 6 gibi markalar hala düğmeyi çevir xx amfi ya da sanatçı sesi al yolunda ilerlerken Blackstar ve şimdi Boss daha ziyade amfi ve lamba karakteri üzerinden kendi tonunu oluştur yönünde ilerliyor. Bence Mustang filan hepsi hikaye, karşısında sadece Blackstar ID:TVP serisi muadil olur. Bende o da var ve açıkçası tercih yapmakta zorlanıyorum.

Kutuyu açtım kaç dakikada inletirim:
Çok zor. Uzun bir süreç var önünüzde. Panel ayarları ile çok aman aman bir başlangıç yapamıyorsunuz. Demo tonlar ve hatta Boss Tone Central’dan indireceğiniz patch’ler de gerçekten leş. Bütün modelleme ya da simülasyon amfileri gibi malzeme orada ama yemeği yapmak size kalmış. Efekt butonlarından 55 farklı Boss pedal’ı kullanabiliyorsunuz. Üzerinde düğme ile belirtilmiş 4 amfi tipi var ama ufak bir kandırmaca ile (sneakyamps) ToneCentral uygulaması ile o butonlara 20-25 farklı amfi atayabiliyorsunuz. Yani clean, crunch, lead ve brown diye adlandırılan 4 amfi tipi var ama software aracılığıyla çok kolayca mesela Lead isimli kanala bir Bugera koyabiliyorsunuz. Dediğim gibi ToneCentral uygulaması ile 1-2 saat oynayarak iyi bir yere gelirsiniz. Gerisi de zaten bir yolculuk...;)

Nedir bu “lambalı gibi” olayı:
Blackstar ID serisi de aynı iddiada. Lamba karakterinde solid state olayı. Bence asla aynısı olamaz ama Boss da ID serisi gibi en azından kırılma nüansları, gitarın volume’una olan tepkileri vb gibi konularda bir lamba tadı yakalamış. Açıkçası ben bunu almadan küçük watt lambalı bakıyordum ama evde 1watt veya 1watt’a düşürülebilir amfilere bakıyordum ama 1watt bile apartman için çok yüksek. Boss solidstate olmasına rağmen üstünde watt ayarı var, yani volume ve master kökleseniz de 0.5watt’a alarak aynı tonu fısıltı düzeyinde alabiliyorsunuz. 1watt lambalıyı sesini çok az açarak kullanmak asla olmuyor maalesef o yüzden bu açıdan Boss daha keyifli. Müstakil ev ya da apartmanda ses düzeyi sorunununz yoksa açıkçası Katana 100watt yerine ikinci el ENGL filan bulabilirsiniz ama dediğim gibi ..... ihtiyaçlar, kısıtlar, bütçe ... bunlar her zaman Mesa ya da Bugera olarak değil çoğu zaman Katana vb olarak giriyor hayatımıza :).
Ha bir de şu var, lambaya en yaklaştığı yer de o sanırım. Gitarın volume ve varsa Tone kontrolleri çok etkili, dandik amfilerle çalarken genelde ikisi de tepede olur, kıssanız da saçma sapan ses azalır, bu öyle değil ciddi ciddi karakter değiştiriyor gitar – ve hatta manyetikler için de aynısı. Yav dedim bu amfi konuşuyor gitarla resmen.

50 mi 100 mü?
100’ün fazlası 2 yerine 4 kanal hafıza var. Efects loop ve footswitch var. Onun dışında watt değerleri farklı ama ikisinde de 0.5 watt var bir de hoparlör ikisinde de 12 inch. İhtiyaç ve bütçe diyorum. Aradaki farka değer mi bilemedim, aslında gönül 100 diyor ama farkıyla neredeyse iki pedal alınır diye kıyamadım.

Nasıl kullanıyorum:
Temel olarak iki yaklaşımım var, öyle patch filan uğraşılmıyor hepsi sıkıyor bir yerden sonra. Ne yapıyorum. Birincisi, 12inch hoparlör ile gayet headroom’lu güzel bir clean’i var. Güzel derken hemen kimse atlamasın yok Fender bilmemne filan diye, bu alet için çok güzel bir clean diyorum, dünyanın referans clean’i demiyorum. Neyse ilk yaklaşım girişe bir drive pedalı takmak ve direkt clean kanalda amfi üzerinden gerek duyulan efektleri vermek (modulation, delay, reverb vb ... dedim ya 55 pedallık malzeme var). Ben boss DA-2 ile denedim. Amfide Tone Central’da bir sürü drive pedalı var ama önüne gerçek bir drive takınca daha lezzetli oldu. Ayrıca DA-2 yok o listede. Bir de Boss drive pedallar ile sıfır gürültü. Normalde modelleme amfiler pedallarla pek anlaşmaz malum. Gerek yok ya da pedalım yok diyenler için ikinci yaklaşımım ise şu. Crunch, Lead ya da Brown amfilerden birinde gain’i saat 12 gibi tutup aletin kendi içinden bir BD-2 ya da OD-1 dayamak önüne. Aynısı ilk yaklaşımda olduğu gibi clean kanala da yapılabilir tabi, bende pedal var nasılsa bir sürü diye gerçeğini kullandım. İkinci yaklaşımda EQ filan da kurcalanırsa çok güzel tonlar alınıyor. Dikkat etmek gereken metal metaaaal yapacam diye Brown’da full gain, önüne de MT-2 koymaktan kaçınmak çünkü iğrenç bir vızıltıya dönüyor ses. Yavaş yavaş hiçbirşeyi tepelemeden yapın. Metal sonuçta pedaldan değil bilekten gelir :smuggrin:.

Almayı düşünenler şiddetle olmasa da ciddi olarak tavsiye ederim. Dediğim gibi Blackstar ID:15 TVP mi bu mu derseniz gerçekten seçmekte zorlanabilirim, allahtan ikisi de var da kafa yormuyorum bu işe. Onun dışında Marshall MG, Fender Mustang filan geç bi kalem....

BOSS - BOSS Amplifiers - Katana Amp
BOSS - KATANA-50 | Guitar Amplifier

Son düzenleme:
selamlar, ben de amfi almayı düşünüyorum evde çalıyorum ancak bar gibi daha az kişilik ya da okul konferans salonu gibi bir ortamda da çalabileceğim bir amfi arıyorum ve boss katanayı düşünüyorum. daha önce pedal kullanmadım bu yüzden efektlerle ilgili hem fikir edinmek hem de farklı tonlar denemek istiyorum. bilgisayar yazılımı vs sayesinde geniş bir ton yelpazesi sunacağını düşündüm. aslında uzun zamandır aklımdaydı almak. para biriktiriyordum mk1 versiyonu için sonra dövizin yükselmesi ve başka ihtiyaçlarımın ortaya çıkması sonucu vazgeçmek durumunda kalmıştım. tekrar almaya karar verdim bir de ek vergiden söz ediliyor vergi gelmeden almayı düşünüyorum mk2 modelini. zuhalden sıfır almayı planlıyorum biraz da pazarlık ümidiyle 2100-2200 sularında olacağını düşünüyorum. mk1 modeli ile mk2 modeli arasında belirgin farklar nelerdir acaba? bir de dediğim gibi farklı tonlar için uygun mudur? içerisindeki efektlerle tatmin edici sonuçlar elde edilebilir mi?

selamlar, ben de amfi almayı düşünüyorum evde çalıyorum ancak bar gibi daha az kişilik ya da okul konferans salonu gibi bir ortamda da çalabileceğim bir amfi arıyorum ve boss katanayı düşünüyorum. daha önce pedal kullanmadım bu yüzden efektlerle ilgili hem fikir edinmek hem de farklı tonlar denemek istiyorum. bilgisayar yazılımı vs sayesinde geniş bir ton yelpazesi sunacağını düşündüm. aslında uzun zamandır aklımdaydı almak. para biriktiriyordum mk1 versiyonu için sonra dövizin yükselmesi ve başka ihtiyaçlarımın ortaya çıkması sonucu vazgeçmek durumunda kalmıştım. tekrar almaya karar verdim bir de ek vergiden söz ediliyor vergi gelmeden almayı düşünüyorum mk2 modelini. zuhalden sıfır almayı planlıyorum biraz da pazarlık ümidiyle 2100-2200 sularında olacağını düşünüyorum. mk1 modeli ile mk2 modeli arasında belirgin farklar nelerdir acaba? bir de dediğim gibi farklı tonlar için uygun mudur? içerisindeki efektlerle tatmin edici sonuçlar elde edilebilir mi?
100W versiyonu versiyonu isini gorur. yaninda ga-fc footswitch alman gerekecek. canli performans sirasinda efektlerinin ayaginin altinda olmasini isteyeceksin. icinde 70 e yakin pedal var, butun pedallari da ogrenmis olursun, ileride de butcen yeterse tamamen analog bir sisteme gecebilirsin. baslangic icin son derece guzel bir amfi. maalesef cok uygun bir fiyata sattim, pisman oldum sattigima.

yok yani o anlamda değil sesi falan metale uygunmudur biraz kapalı bir sesi var çünkü eko felan ayarlanabilirmi
birde hani 1700 tlye değermi ikinci el alıcam

İçindeki yazılım metal konusunda fazlasıyla işinizi görecektir. IR loader özelliği bulunduğu için daha farklı kabinlerle belki biraz daha istediğinizi elde edebilirsiniz. Alttaki Reddit başlığında aklınıza takılan reverb ve çok daha fazlasına dair detaylı bilgi bulunmakta. İnternette de Boss Katana Metal diye aramalar yapsanız birçok gitaristin demosu bulunuyor. Sahneye yönelik kullanım niyeti varsa da sisteme doğrudan girmeyi tavsiye ederim çünkü hoparlörü klasik bir V30 benzeri sistemden ziyade flat-response hoparlör. Hoparlörünüze gelen ses de aslında kabin ve bu kabinden çıkan sesi algılayan mikrofonun amfiden gelen sese gerçekleştirdiği müdahale verisine sahip dosyanın yönlendirildiği bir hoparlör. Yani siz katana mikrofonlarsanız Kabin + Mikrofon + Mikrofon gibi bir zincire sahip olmuş oluyorsunuz. Bana çok sağlıklı hissettirmedi bu durum ancak aksi örneklerine de denk gelinebilir.

Juce Nery isimli bir arkadaş var youtube'da onlarca Katana video'su var. Youtube veya Google'a "Katana Metal Tones" yazmakla cevaba ulaşmak mümkün.
Benim fikrimi soruyorsanız:

yok yani o anlamda değil sesi falan metale uygunmudur biraz kapalı bir sesi var çünkü eko felan ayarlanabilirmi
birde hani 1700 tlye değermi ikinci el alıcam
bir de dediğim gibi farklı tonlar için uygun mudur? içerisindeki efektlerle tatmin edici sonuçlar elde edilebilir mi?

@blackfriday666 cevabı vermiş, yazılımla uğraşarak fena olmayan metal tonlar alınabilir. Sadece paneldeki ayarlarla bence Katana metal değil bir rock amfisi. "Eko felan" nedir anlamadım ama reverb veya delay demek istiyorsan amfinin üstünde düğmesi var zaten?? Forumda defalarca yazdım, Katana, TVP vs bir sürü amfi ile ilgili yorumum var .... illa jın jın metal ya da chug tonu istiyorsanız Blackstar daha ağır basar, uğraşırım derseniz her amfiden metal tonu çıkar tabi MG15 filan değil dediğim adam gibi amfiler.
1700'e değer mi? ... istediğin kafana yatan amfi buysa ve 1700'ün varsa değer..... tam emin değilsen ve 1700 zar zor ayırıyorsan bu işe, değmez... kişisel tercih bu.

MK2 için de yorum yazmıştım şu başlığa:

100W versiyonu versiyonu isini gorur. yaninda ga-fc footswitch alman gerekecek. canli performans sirasinda efektlerinin ayaginin altinda olmasini isteyeceksin. icinde 70 e yakin pedal var, butun pedallari da ogrenmis olursun, ileride de butcen yeterse tamamen analog bir sisteme gecebilirsin. baslangic icin son derece guzel bir amfi. maalesef cok uygun bir fiyata sattim, pisman oldum sattigima.
hocam iyi güzel diyorsun ama 100w + ga fc fiyatı beni biraz aşıyor maalesef... 50 işimi görmez mi diyorsun

işini görmek derken nedir o iş?.... 50'de fx loop yok, modülasyon, delay vb içindekilerle yetirinirm pedal takmam diyorsan 50 de olur.... canlı çalacam diyorsan daha önce link koydum Rob Chapman 50 watt ile canlı davul ve bass ile kapıştırıyor... mk2 100 olanda poweramp özelliği var yani prosesörün varsa direkt power katına girebiliyorsun vs
yani demem o ki ihtiyacın tam olarak nedir ve hangisi karşılıyor... foruma iş görmez mi sence diye sorarsan ben dahil herkes kendi ihtiyacımıza göre olan fikrimizi beyan ederiz.

Juce Nery isimli bir arkadaş var youtube'da onlarca Katana video'su var. Youtube veya Google'a "Katana Metal Tones" yazmakla cevaba ulaşmak mümkün.
Benim fikrimi soruyorsanız:

@blackfriday666 cevabı vermiş, yazılımla uğraşarak fena olmayan metal tonlar alınabilir. Sadece paneldeki ayarlarla bence Katana metal değil bir rock amfisi. "Eko felan" nedir anlamadım ama reverb veya delay demek istiyorsan amfinin üstünde düğmesi var zaten?? Forumda defalarca yazdım, Katana, TVP vs bir sürü amfi ile ilgili yorumum var .... illa jın jın metal ya da chug tonu istiyorsanız Blackstar daha ağır basar, uğraşırım derseniz her amfiden metal tonu çıkar tabi MG15 filan değil dediğim adam gibi amfiler.
1700'e değer mi? ... istediğin kafana yatan amfi buysa ve 1700'ün varsa değer..... tam emin değilsen ve 1700 zar zor ayırıyorsan bu işe, değmez... kişisel tercih bu.
zar zor ayırma değilde para biriktiriorum eko dediğimde treble bass ayarı vs. yazılımdan da metal tonları falan varmış dediğiniz gibi ozaman bu amfideyim kafam buna yatıyor zaten ama hani içimde birşey daha varmış gibi oluyorum ama sesi falan hoşuma gitmişti demo videolarında, yardımınız için saolun.

İçindeki yazılım metal konusunda fazlasıyla işinizi görecektir. IR loader özelliği bulunduğu için daha farklı kabinlerle belki biraz daha istediğinizi elde edebilirsiniz. Alttaki Reddit başlığında aklınıza takılan reverb ve çok daha fazlasına dair detaylı bilgi bulunmakta. İnternette de Boss Katana Metal diye aramalar yapsanız birçok gitaristin demosu bulunuyor. Sahneye yönelik kullanım niyeti varsa da sisteme doğrudan girmeyi tavsiye ederim çünkü hoparlörü klasik bir V30 benzeri sistemden ziyade flat-response hoparlör. Hoparlörünüze gelen ses de aslında kabin ve bu kabinden çıkan sesi algılayan mikrofonun amfiden gelen sese gerçekleştirdiği müdahale verisine sahip dosyanın yönlendirildiği bir hoparlör. Yani siz katana mikrofonlarsanız Kabin + Mikrofon + Mikrofon gibi bir zincire sahip olmuş oluyorsunuz. Bana çok sağlıklı hissettirmedi bu durum ancak aksi örneklerine de denk gelinebilir.
amacım kayıt değilde apartmanda oturuyorum güç ayarı vs var o hoşuma gitti zaten demolarda sesi hoşuma gittide kimse gaini fulleyip metal çalmamış o yüzden sorma gereği duydum yardımınız için teşşekür ederim.

Hay allahım yine apartman muhabbeti.... takılma o kadar, bak bende Katana 100 var, çoğu aman 0.5 watt modundayım ama Master volume olduktan sonra dert değil, gündüz çok rahat 100w modunda.bile çalıyorum. Bir de Gain demek Metal demek değil, bir booster pedalı ile (fiziksel veya amfi içinden) yarım gain ile metalin kralını çalarsın. Zaten Katana’da gain saat 3 yönünden sonra biraz çamur.

Hay allahım yine apartman muhabbeti.... takılma o kadar, bak bende Katana 100 var, çoğu aman 0.5 watt modundayım ama Master volume olduktan sonra dert değil, gündüz çok rahat 100w modunda.bile çalıyorum. Bir de Gain demek Metal demek değil, bir booster pedalı ile (fiziksel veya amfi içinden) yarım gain ile metalin kralını çalarsın. Zaten Katana’da gain saat 3 yönünden sonra biraz çamur.
saol çok açıklayıcı oldu en kısa sürede alacağım boss pedallarının geneli yazılımın içinde varmı

Sevgili arkadaslar bana bir konuda yardimci olursaniz sevinirim ev kullanimi icin zoom g3n aldim bir sene oncw kulaklik ile calisirim diye ama malum biraz calinca kulaklarim agridi simdi elimde 2 secenek var ya zoom saticam ve dusuk watt bir amfi alicam roland cobe 10gx yada blackstar id yada onereceginiz bir amfide olur 5 watt bile olabilir cok ses yapmicak bir amfi yada zoom g3n icin bagliyabilecegim yine dusuk watt bir hoparlor alicam .. onerilerinizi alabilir miyim...

Sevgili arkadaslar bana bir konuda yardimci olursaniz sevinirim ev kullanimi icin zoom g3n aldim bir sene oncw kulaklik ile calisirim diye ama malum biraz calinca kulaklarim agridi simdi elimde 2 secenek var ya zoom saticam ve dusuk watt bir amfi alicam roland cobe 10gx yada blackstar id yada onereceginiz bir amfide olur 5 watt bile olabilir cok ses yapmicak bir amfi yada zoom g3n icin bagliyabilecegim yine dusuk watt bir hoparlor alicam .. onerilerinizi alabilir miyim...
Burası Katana inceleme başlığı.... hangi amfiyi alsam temalı başlıklar var, oralarda daha çok cevap bulabilirsin.

Uzun uzun anlattım, hatta ID için ayrı başlık bile yazdım. Daha farklı söyleyebileceğim bişey yok. En iyisi diye iddia edemem, iyilik kavramı neye göre..? Bence piyasada alınacak düşük-orta güçte en iyi (mantıklı ve randımanlı) iki seçenek ID:TVP ve Katana. İkisi de var bende yanyana şu anda, seçim yapamam :)
Katana gerçekten güzel bir amfi ama ID:TVP 15 de bir o kadar güzel siz seçiminizi yaptıysanız beni de aydınlatır mısınız ?

Katana gerçekten güzel bir amfi ama ID:TVP 15 de bir o kadar güzel siz seçiminizi yaptıysanız beni de aydınlatır mısınız ?
Seçim yapmak....?
Şu anda karşımda bir Silverline bir de Katana duruyor. TVP de geçenlerde sattım daha yenisi olan Silverline var diye. Üç amfi için de ayrı başlıklarım var, oku ihtiyaca göre sen yap seçimi... ben seçebilsem birini alır ve tutardım zaten 😁

Seçim yapmak....?
Şu anda karşımda bir Silverline bir de Katana duruyor. TVP de geçenlerde sattım daha yenisi olan Silverline var diye. Üç amfi için de ayrı başlıklarım var, oku ihtiyaca göre sen yap seçimi... ben seçebilsem birini alır ve tutardım zaten 😁
Yazılarınızı okudum ve ne yazık ki Silverline alacak bütçem yok. Bu yüzden 2 seçeneğim var. Daha bu işlerde yeni olduğum için de Katana ve TVP arasında birini seçmeme neden olacak bir özellik göremiyorum. Uzun süredir de dijital amfi araştırdığım için de sıkıldım bu yüzden bugün amfimi almaya kararlıyım. Aklınıza ikisinden birini seçmeme yardımcı olacak bir şey geliyor mu ?

Yazılarınızı okudum ve ne yazık ki Silverline alacak bütçem yok. Bu yüzden 2 seçeneğim var. Daha bu işlerde yeni olduğum için de Katana ve TVP arasında birini seçmeme neden olacak bir özellik göremiyorum. Uzun süredir de dijital amfi araştırdığım için de sıkıldım bu yüzden bugün amfimi almaya kararlıyım. Aklınıza ikisinden birini seçmeme yardımcı olacak bir şey geliyor mu ?
@solitude71
Başka birinden de okumuş olabilirim ama solitude abiden duydum diye hatırlıyorum.
Eğer bilgisayara bağlayıp ton ayarları seçeneklerle oynarım diyorsan katana, eğer direkt amfi üzerinden tuşlarla ayarlarımı yaparım bilgisayara pek bulaşmam diyorsan tvrp demişti galiba. Belki ipucu olabilir.

Son düzenleme:
Geri