Makale/Tutorial Basit Bir Footswitch Nasıl Yapılır

Merhaba beyler , bayanlar ilk defa bi konu paylaşmak istedim eğer konu yeri uygun değil ise affola...
Öncelikle sizde benim gibi amfinizi footswitch ile kullanmak istiyorsunuz fakat pahalı olmasından dolayı çekiniyor iseniz bu illetin çözümünü sizinle paylaşmak istedim...
Bu alet için bize gerekli olucak ekipmanlar şunlardan ibaret
● 1Adet on/off switch
● 1 Adet Jak girişi
● 1 Adet Led
● Düzeneği yerleştiriceğiniz bir kutu

Ben kendi amfim için marshallın bu footswitchi örnek aldım.
marshall-pedl001-footswitch-1-way-185342.jpg

Ben alüminyum kutu kullanmayı tercih ettim farklı bi materyal kullanmak size kalmış
20170731_165836.jpg

İlk olarak anahtar , led ve jak girişinin geldiği yerleri matkap yardımı ile deliyoruz.. Boyayıp boyamamak size kalmış...
20170801_163337.jpg

Sırada parçaları yerine yerleştirdikten sonra havya yardımı ile lehimleyerek birleştiriyoruz. Hiç çekinmeyin tek mantık amfinin footswitch çıkışından gelicek kablonun 2 ucunun birbirine kısa devre olması. Yani anahtar kabloyu kısa devre edicek şekilde kabloları lehimleyin.. İlk olarak jak girişine kabloları lehimleyip yerine monte edin. Bu uclarıda anahtarın 2 ucuna bağlayın genelde 2 uc olur ama bendeki 9pin olduğu için açık kapalı konumunu bularak bağladım ben.. Bu işlemi Avometre yardımı ile yapabilirsiniz.Ledi sıcak silikon yardımı ile sabitleyin.Bu arada ledi kablodan gelen güç ile aktif hale getircez kablodan gelen tellerden ek alarak ledi bağlayın. Ledin + ve - uclarını tellere değdirerek kontrol edebilirsiniz hangi durumda yanıyor ise o durumda lehimleyin.
20170817_234235.jpg

20170817_235509.jpg

20170817_233656.jpg

Tam olarak yapılacak işlemler bundan ibaret. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış örneğin ben amfim için orjinale benzer olsun diye uğraştım biraz. Marka veya yazı çıkartmalarını reklamcılardan yaptırabilirsiniz. Umarım faydası dokunur olabildiğince sade anlatmaya çalıştım...
IMG-20170803-WA0011.jpeg

IMG-20170803-WA0015.jpeg

20170817_233702.jpg

20170817_235522.jpg
20170818_000034.jpg

Bu arada iyi güzel ama ben uğraşamam derseniz bana mesajdan ulaşın cüzzi bir fiyata yapıp göndereyim size....

Son düzenleme:
Elbette 2 kanal yapabilirsin marshallın dfx modellerinde efekt kanalını kontrol ediyorsun ama ekipmanlar değişir dişi jak girişlerini streo alman lazım yani jakın üzerinde 3 çizgi olucak dişi jak girişide 3 bacaklı olucak birde footswitchlerin stero gelen bacağını paralel bağlaman lazım googleden aratıp şema şeklinde bakabilirsin ama 4 lü tarzı yapman biraz zor sanmıyorum kanalları yöneten bir devre tarzı birşey yapman lazım mantıken bazı amfi modellerinde var dediğin ama yapman çok zor

Geri