Ton Ile Alakalı

'Müzik Teorisi' forumunda Vaklo78 tarafından 22 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar ben biraz yeniyim mesela bir sorum olucak
  Tonu Em olan bir parçanın içerisinde B akoru bulunabilir mi
  Bulunuyor ise Em tonunun içerdiği tek arıza F# ama B akorunda D# bulunuyor Bu bir istisna mı
  Örnek - Kaan Tangöze Bekle Dedi gitti
  İnternetten bulduğum akorlarda Em tonda gösteriyor ve parça içerisinde B akoru bulunuyor beni bu konuda aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler
   
 2. 7. derece sesi armonik minörde tizleştirilir. Leading tonu kuvvetlendirmek için yapılan bu hadise, kök sese daha kuvvetli bir çözülüm yaptırır. Yani o sesten sonrasında artık kulak kök sese dönüş ister.

  Aynı zamanda minör dizinin 5. derece sesinin aldığı triad akoruna baktığımız zaman 5-7-9(2). dereceleri göreceğiz, 7. derece olan D sesi, D# olduğu vakit akor da minörden majore dönecektir, çünkü ton karakterini kök sesle(B) yapılan üçlü aralığın nasıl olduğu belirler. Burada da, normalde Bm olan B'ye dönmüş oluyor. Pek çok parçada karşımıza çıkıyor bu. 5. derece akorunun minör yerine major basılması yani. Bunun benzerinin 7'li akorlarda iyice kafa karıştırmaması için şimdiden iyice halletmek lazım bu konuları :)

  Daha fazla detaya girip bulandırmayayım, istisna gibi bir durum yok. Tüm parça doğal minör şeklinde ilerlerken (basılan sesler sebebiyle) yalnızca tek bir yerde de bu leading tone kuvvetlendirilebilir, her zaman da yapılabilir. Ton içinde, ton dışında kalan sesler her daim basılabilir ayrıca.
   
  LeChuck bunu beğendi.
 3. J-P

  J-P

  Müzikte belli kurallar kalıplar var ama aslında yok.
   
 4. 'Geleneksel muzik çerçevesinde' demeyi tercih ederim. Once öğrenip, sonra vazgecmek, neyden vazgeçtiğini iyi bilmek de önemli. 'Ben direkt giriseyim zaten kalıp yokmus, ooh' anlayisiyla tıkanıp kalmamak için, guzel guzel teorimizi çalışıyoruz :)
   
  J-P bunu beğendi.
 5. Çok güzel anlatmış forbidden_city. Ayrıca politonalite bağlamında, iki akor üst üste yazıldığı zaman (Em üzerine B akoru)
  G üzerine: Gmaj7#5; veya Em akoru üzerine: Em maj7#9 şeklinde iki güzel akor oluşturulabilir ki zaten Em dizisi içindeki I-IV-V
  kadansı doğal olarak mevcuttur. (Em-Am-B-Em)

  Em tonunda, D# sesi Armonik minör dizisini oluşturmaktadır. Biraz karışık olduysa kusura bakmayın.
   

Bu Sayfayı Paylaş