Sadece Tek Telin Birkaç Perdesinde Cızırdama

Selamlar. Gitarımın sap ayarını, tel yüksekliği ayarını vs. yapmaya çalışıyorum. İstediğim şekilde ayarladığımda tüm teller ve perdeler temiz ses verirken sadece ince mi telini 3-7 perdeler arasında cızırtı oluyor. Truss rod'u sonuna kadar gevşetsem bile bu cızırdama gitmiyor. Zaten bu durumda da 12. perdeden sonra tüm teller cızırdamaya başlıyor. Gitarda floyd rose olduğundan sadece birinci teli de yükseltemiyorum. Gerçi yükseltsem bile sorun çözülmüyor. Gitarın orijinalinde 0.10 tel vardı. Ben 0.9'a düşürdüm. Acaba tellerin çekme kuvveti azaldığından sap hafif arkaya kaydığı için mi bu oldu? Bilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bu arada gitar şu: www.schecterguitars.com/international/vault/listing/blackjack-a-6-fr-s-detail

Tel kalınlığı değiştiğinde gitarın tüm ayarları da değişmelidir.
sap ayarınız düzgün mü? öncelikle ona bakalım,
-Parmağınızla kalın E telini 1. perdeye basın, aynı anda da diğer elinizle 13. perdeye basarak 7. perde üstünde tel ile fret demiri arasında ne kadar boşluk kaldığını ölçün .

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun bence saçma bi şekilde çözüldü. Evde 0.9 tel takımı vardı. Onları deneyeyim dedim. Tel nasıl bir şekilde bozulur da sadece 3-4 perdede cızırdar anlamadım ama cızırtı kalmadı. Teller olabildiğince alçak olsun diye bilinçli olarak üst tellerde çok ama çok az bir cızırdama bıraktım. Onun dışında iyi durumda sanırım. Tam görünsün diye parmağımı 12. perde demiri üzerinde telin arkasına yasladım. Ölçemedim tam olarak ama bir perde demiri yüksekliği kadar bir mesafe var gibi arada. Fazla değil bu aralık değil mi?

Dosyalar

• IMG_1697.JPG
    IMG_1697.JPG
    143.8 KB · Gösterim: 408
dediğim yöntem ile mi bu aralık resmini çektiniz? eğer öyle ise vahim bir durum var gitarınızda. Onun dışında yazdıklarınızı anlayamadım, cızırdama bırakmak ne oluyor ? nasıl oluyor?

Öyle olsa fotoğrafı çekemez yahu. Direkt tel yüksekliğini ölçmüş bence arkadaş.

Cızırdama (buzzing) pek çok sebepten olabilir. Fretler, muazzam ayar yapılamamasına sebep olabilir. Yine de tahminen sap ayarı düzgün değildir ondan oluyordur.

Ben 1 ile 17 ya da 19'a basıp ortasına denk gelen freti baz alıyorum. (Perdeler gittikçe küçüldüğü için, aritmetik ortalamanın 1 eksiği mesela). 1-24, 1-22, 1-17, ya da 1-13...

Arkadaşım sol el işaret parmağınla 1'e basarken, sağ elinin serçe parmağıyla da bu perdelerden birine bas ve yukarıdaki formül için orta noktayı bul. Örneğin 1-17'yi alalım. Boşta kalan sağ el baş parmağınla (sağ elini bir güzel açacaksın) 8. perdenin sağında kalan fretin tam üstüne teli bastır; eğer telin ciddi manada yaklaştığını gözünle görüyorsan, truss rod'u sıkmak gerekir. Eğer belli belirsiz bir boşluk varsa ideale yakındır, yani baş parmağınla bastırdığında hemen hemen pek oynadığını görmemen gerekir. 3. senaryo da telin zaten yapışık olması, burada da truss rod'u gevşetmen gerekecek.

En ince ayar için tecrübelenmen lazım, bunlar ilk aşamada yapılacak şeyler tabii. Bir miktar cızırtı çok önemli değil zaten, işini görecek bilgi yukarıda. Bunu güzelce yaptıktan sonra da yükseklik ayarını ve entonasyon ayarını yaparsın.

Sap geç tepki verir, hemen sonuç beklemeyesin, 30 derece döndür bir hamlede en fazla.

Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dediğim yöntem ile mi bu aralık resmini çektiniz? eğer öyle ise vahim bir durum var gitarınızda. Onun dışında yazdıklarınızı anlayamadım, cızırdama bırakmak ne oluyor ? nasıl oluyor?

Gece bulanık kafayla yazmıştım kusura bakmayın :) Teli, sapa olabildiğince yakın tutmak istiyorum. Bu nedenle kalın mi telinin tele sert vurduğumda çok az bir cızırtı yapmasına müsade edecek kadar sıktım truss rod'u. Rod'u gevşek bırakınca özellikle 5-9 arası (tahmini perde numaraları) teller çok yükseliyor. Cızırdama bırakmayla kastım buydu. Henüz deneyemedim ama o sesin amfiye gideceğini sanmıyorum. Giderse mecburen gevşeteceğim [sanırım gevşeteceğim. sıkmam gerekiyordur belki:)] biraz daha.

Öyle olsa fotoğrafı çekemez yahu. Direkt tel yüksekliğini ölçmüş bence arkadaş.

Cızırdama (buzzing) pek çok sebepten olabilir. Fretler, muazzam ayar yapılamamasına sebep olabilir. Yine de tahminen sap ayarı düzgün değildir ondan oluyordur.

Ben 1 ile 17 ya da 19'a basıp ortasına denk gelen freti baz alıyorum. (Perdeler gittikçe küçüldüğü için, aritmetik ortalamanın 1 eksiği mesela). 1-24, 1-22, 1-17, ya da 1-13...

Arkadaşım sol el işaret parmağınla 1'e basarken, sağ elinin serçe parmağıyla da bu perdelerden birine bas ve yukarıdaki formül için orta noktayı bul. Örneğin 1-17'yi alalım. Boşta kalan sağ el baş parmağınla (sağ elini bir güzel açacaksın) 8. perdenin sağında kalan fretin tam üstüne teli bastır; eğer telin ciddi manada yaklaştığını gözünle görüyorsan, truss rod'u sıkmak gerekir. Eğer belli belirsiz bir boşluk varsa ideale yakındır, yani baş parmağınla bastırdığında hemen hemen pek oynadığını görmemen gerekir. 3. senaryo da telin zaten yapışık olması, burada da truss rod'u gevşetmen gerekecek.

En ince ayar için tecrübelenmen lazım, bunlar ilk aşamada yapılacak şeyler tabii. Bir miktar cızırtı çok önemli değil zaten, işini görecek bilgi yukarıda. Bunu güzelce yaptıktan sonra da yükseklik ayarını ve entonasyon ayarını yaparsın.

Sap geç tepki verir, hemen sonuç beklemeyesin, 30 derece döndür bir hamlede en fazla.

Kolay gelsin.

Dediğiniz gibi ölçümler yapmıştım. Fakat sadece tek telin birkaç perdesinde sorun olunca gitarda başka bir sıkıntı var sandım. Gitar set thru neck. Dedim acaba sapın açısı falan mı bozuk:) Zaten bu işe girmeden önce biraz araştırıp girmiştim. Bir videoda konuya hakim olduğuna inandığım bir arkadaş 1 ve 7. perdeler basıp deneyin diyordu. Bunu yaptığımda dediğiniz gibi belli belirsiz bir boşluk oluyor. Akşam dediğiniz ölçümleri de yapacağım.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gece bulanık kafayla yazmıştım kusura bakmayın :) Teli, sapa olabildiğince yakın tutmak istiyorum. Bu nedenle kalın mi telinin tele sert vurduğumda çok az bir cızırtı yapmasına müsade edecek kadar sıktım truss rod'u. Rod'u gevşek bırakınca özellikle 5-9 arası (tahmini perde numaraları) teller çok yükseliyor. Cızırdama bırakmayla kastım buydu. Henüz deneyemedim ama o sesin amfiye gideceğini sanmıyorum. Giderse mecburen gevşeteceğim [sanırım gevşeteceğim. sıkmam gerekiyordur belki:)] biraz daha.

Dediğiniz gibi ölçümler yapmıştım. Fakat sadece tek telin birkaç perdesinde sorun olunca gitarda başka bir sıkıntı var sandım. Gitar set thru neck. Dedim acaba sapın açısı falan mı bozuk:) Zaten bu işe girmeden önce biraz araştırıp girmiştim. Bir videoda konuya hakim olduğuna inandığım bir arkadaş 1 ve 7. perdeler basıp deneyin diyordu. Bunu yaptığımda dediğiniz gibi belli belirsiz bir boşluk oluyor. Akşam dediğiniz ölçümleri de yapacağım.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

1-7'yi ben en son yapıyorum işte, neck relief mi diyorlar ne diyorlar valla bilemiyorum ama o mevzu galiba. Ya dediğim gibi yüzde yüz bir buzzing olmaması gerçekten zor, önemli olan amfiden ne kadar duyuluyor ya da sustain'e etkisi çok belirgin mi -olumsuz anlamda- bu önemli. Sap ayarının çok iyi yapılması lazım ki, telleri çok yükseltmeden bu işten minimum buzzing'le yırtalım :)

Geri