Sol El Serçe Parmak Sorunu

Öncelikle herkeze selamlar.Benim sorum şu; gitara elektro gitar ile başladım yaklaşık şubat tatilinin sonu-yaz tatilinin başlangıcına kadar ders aldım(tatil nedeni ile ara verdim) fakat serçe parmağım klavyeden devamlı istemsiz olarak uzak duruyor acaba bu sorunu nasıl halledebilirim.Şimdiden teşekkürler.

Yaw gençler benim sol el serçe parmağım kilitleniyor çalarken. Dümdüz olup kasılıyor. Bunu yaşayanınız oldu mu? Nasıl giderilir bu sorun?

Arkadaşlar, bu sorun netten cevap bulunacak bir sorun değil, çünkü bir profesyonel eşliğinde fiziksel uygulamalar eşliğinde atlatılabilecek, geç yaşlarda ( 16+) başlayan her gitarist adayının karşılaştığı bir sorundur. Benim tavsiyem ileride kullanmayacağınızı düşünseniz de Legato ve legato ile karışmış tapping egzersizleri yapmanız. İlk başta bahsettiğim profesyonel yardım da işte bu yüzden, bu terimleri bilmiyor olabilirsiniz çok normaldir, ama işte bunları netten sadece okuyarak öğrenmek zordur. Yalnız gitar ders videoları ararsanız tapping legato ile ilgili bir sürü döküman bulabilirsiniz. İyi çalışmalar

_KabaK_ demiş ki:
Yaw gençler benim sol el serçe parmağım kilitleniyor çalarken. Dümdüz olup kasılıyor. Bunu yaşayanınız oldu mu? Nasıl giderilir bu sorun?

Bu ara sıra bana da oluyor. Parmağını fazla germemeye ve basacağın notaya elini yaklaştırmaya çalış. Parmağın düz değil yarım daire şeklini alsın...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazı şeyler okudum nette yok klavyeye yakın tutmak için serçe parmağını paket lastiği ile bağlıyomuşsun falan filan bunlar etkili olurmu ?

teknik bir hocadan öğrenilebilecek bir şey olmasına karşın benim gibi kulaktan dolayı çalabilen bir adamın bu sorunu serçe parmağını çalıştırarak ve kullanarak çözmesi bana bu tavsiyeyi verme cürretini gösterdi.çaldığınız enstrümanda kullanmanız gereken uzuvlarınızı kullanın arkadaşlar aksi takdirde kullanmadığınız yerler köreliyor ve sürekli kullandığınız yerler alışkanlık kazanıyor...bir süre sonra müzik aletinde olduğunuz yerde saymaya başlıyorsunuz.pratik ve mini antremanları aksatmayın ve sağlıcakla kalın :)

kısaca solo atarken parmakları fazla açmamak gerekir ki daha hızlı ve seri solo atabilesiniz eğer olmuyorsa ve gitar tutuşunuzda problem yoksa klawye yi duvara yakşatırın dolayısıyla istemsiz hareketlere duvar gibi bir yanıt vermiş olursunuz ama en doğrusu bir uzmana görünmek

blindfold demiş ki:
kesinlikle çalarak ve kasarak olmayacak bişey yok gitarda çalışma sabır ve özveri herşeyi halleder
katılıyorum.

bu forumun diğer başlıklarında da, ders verdiğim baze yeni başlayan öğrencilerde de dikkatimi çeken bir konu var.
insanlar, sihirli bir formül arıyorlar.. hayır, gitar tekniğindeki sorunlar bir kelimelik cevaplarla çözülmez..
-parmağım kasılıyor ne yapayım
-dik otur, iki nefes al, başını sağa çevir, hemen geçer..

böyle formüller yok malesef. çalış, çalış, çalış, yavaş yavaş nasıl eğitildiğini göreceksin..

calis demiş ki:
Öncelikle herkeze selamlar.Benim sorum şu; gitara elektro gitar ile başladım yaklaşık şubat tatilinin sonu-yaz tatilinin başlangıcına kadar ders aldım(tatil nedeni ile ara verdim) fakat serçe parmağım klavyeden devamlı istemsiz olarak uzak duruyor acaba bu sorunu nasıl halledebilirim.Şimdiden teşekkürler.

Zamanla düzelecek bir durum bazı gitaristleri bilirim çok nadir kullanırlar serçe parmağını. Serçe parmağın diğer parmaklara göre daha güçsüzdür. O yüzden ilk gitarı eline aldığında hatırla tüm parmakların klavyeye uzak kalıyordu yani benim öyleydi onalr daha hızlı alıştılar klavyeye ama serçe parmak biraz zaman istiyor. Kontrolü zor bir parmaktır fazla kafana takma metoduna ve etüdlerine devam et derim ben. Ve kesinlikle ara verdiysende yine iyi bir gitar hocasıyla çalışmaya devam et. İnternetten gitar öğrenilmez müzik hoş ve zor bir duygu paraya kıyacan öğrenecen :D Yoksa buna benzer sorularla kafan sürekli kurcalanır sıkılırsın. İyi çalışmalar sana.

Örümcek antremanı bu sorunu çözecektir arkadaşlar...

------0-------------
---------------0----
------0-------------
---------------0----
------0-------------
---------------0----

Parmaklarınızla aynen bu şekilde tablar oluşturup gitar klavyesinde uygulayın.Kısa zamanda parmaklarınız açılacaktır.
Hoşçakalın.İyi çalışmalar.

ya bi saçmalamayı kesin de oturun çalışın...serçe parmağı nasıl çalışırmış..hayret bişey ya serçe parmağın sana ait değilmi kardeşim onuda kontrol eden senin beynin ..Beyin egsersizini dene sen

Açıkçası saygısızlık yapmak istemem ama yukarıdaki yorum biraz saçma olmuş. Hele ki serçe ve yüzük parmaklarına özel etüdler yazılan bir piyasada...

Konuya dönecek olursak faydasını görebileceğin bir etüd yazıyorum arkadaşım(not: diğer arkadaşın yazdığı etüdle beraber çalışırsan netice alırsın)

----------------------------------------------------
------8---------------------------------------------
---7------7-9-10-9-7-10--9---10---------------

ilk baştaki 7/8 pozisyonu sabit işaret ve orta parmağınla. 7-9-10-9-7-10-9-10 kısmını ise bir melodi olarak 60 metronomda başlayıp istediğin kadar hızlanıp/klavye üzerinde yer değiştirip çalışabilirsin. Faydasını göreceğin muhakkaktır. Metronomla çalışmayı unutma. İyi çalışmalar. Kafana takılan bişi olursa [email protected]

---------------------------2-3p2--------------------------
----------------------2-3---------3p2---------------------
-----------------2-3--------------------3p2----------------
------------2-3------------------------------3p2-----------
-------2-3----------------------------------------3p2-------
--2-3--------------------------------------------------3p2--

Bunu klavyeyi boydan boya dolanarak yaparsan bayağı ilerleme kaydedebilirsin. Bende çalıştı en azından. Michael angelo nun videosundan görmüştüm. 2 ye yüzük parmağını 3 e serçe parmağını koy. Aşağı giderken "aşağı yukarı" şeklinde pick yap, yukarı çıkarken pull off şeklinde yukarıya doğru tara...

selamlar herkese,
efendim bazıları calıs gecer ne demek serce parmagım kalkıyor oyle laf mı olur yok sihirli formul mu arıyorsun:evil: demis de calısmanın da bir yolu yordamı vardır bilmeden hadi calısayım deyince kendi kendine olmayablir her zaman. Oncelikle serce parmagın kasılıyor yada yukarı kalkıyorsa muhtemelen sorun tutus seklindedir, gitarı sopa gibi kavramak yerine sadece basparmagın uc kısmından(hani parmak izi bırakan yerden) destek alarak diger parmaklarının daha serbest olacagı bir sekilde tutmaya calıs, ust tellerde calarken basparmagın sapın alt kısmına dogru iner alt tellerdeyken de basparmak yukarı cıkarsa parmakların cok daha rahat olacaktır.
tabi ki hersey calısmayla, cesitli parmak egzersizleriyle ve zamanla olacaktır, ancak gitara yeni baslanıldıgında yanlıs ogrenilirse daha sonra degistirmek zor olacagından dolayı tutusunun ve parmaklarının basıs seklinin dogur oldugundan emin olmalısın.
yardımcı olabilmek dilegiyle

ben kendim başladım ama zamanla geçti o ya... güçsüzlükle alakalıydı benim sanırım, bir de alttaki tellere basarken eline biraz açı vermen gerekebilir daha kolay çalarsın

aman hocam kaç tane iyi hoca varki türkiyede, en iyisi biraz ingilizcesi ve ögrenme yetenegi varsa insanın kendinin ögrenmesi; daha iyi anlıyorsun gitarı cok emek verdigin için

Geri