ilk profesyonel iş

ilk profesyonel işimizi aldık.ama aşamalar ve aşamaların fiyatları hakkında hiçbir fikrimiz yok.

--
1-arajman=?
2-stüdyo(enstrümanist+kayıt+mastering)=?
ayrıca bizi hangi aşamalarda nasıl kandırırlar?

türkiyede cogu işte oldugu gibi burdada cok farklı fiyatlarla karşılaşacaksın daha yeni bir araştırma yaptıgım için benim rastladıgım fiyatları yazıyorum sadece bir fikrin olsun diye dedigim gibi fiyatlar senin kuracagın baglantılara göre farklılıklar gösterecektir
aranjörlerin fiyatları parça başı 200 $ la 1000 $ arası isim yapmış olmaları ve referansları etkili oluyor
canlı enstrumanlar parça başı 150 $ ve 500$ arası studyo tecrübelerine ve isimlerine göre değişir
studyo işi (kayıt , mix , master) studyoların saat ücretleri farklı çıkan sonucun iyi olmasını istiyorsan buna ayırcağın minimum rakam 15000$ dan aşağı olamaz gibi
yani 10 parçalık albümün plak şirketine hazır teslimi 20000$ la 30-35000$ arası değişir
tabi bunlar benim sordugum yerlerdeki sonuçlar sen iyi araştırmalar ve sıkı pazarlıklarla daha uygununu bulabilirsin tabi sevgiler

Benim sana tavsiyem belli başlı stüdyoları ara, sundukları hizmetleri, ekipman listesini ve saat ücretlerini sor. Sonra onları karşılaştır ve bütçene/ihtiyacına en uygununu seç. Sana komple bir hizmet verilmesini istersen fiyatta güzel indirimler alabilirsin.

Bu konuda benim tercihimi soracak olursan Istanbul Göztepe Çemenzar'da Virüs Prodüksiyon'u ara derim, detayları web sitelerinde mevcut: http://www.virusproduction.com . Çok yakından tanıdığım insanlar oldukları için yapacakları işin altına hiç düşünmeden imzamı atarım. Zaten stüdyonun ortağı ve ses mühendisi Martin Spencer'i piyasada bilmeyen yok, çocukluğumdan beri neredeyse hangi büyük sanatçının albümünü elime aldıysam içinde adını okuduğum birisi, Sezen Aksu'dan tut aklına hangi isim gelirse hepsine iş yapmış, işin kitabını yazsa okumaktan yorulacağın kadar bilgili ve tecrübeli bir insan. Diğer ortağı can dostum Ümit Kuzer de aynı şekilde, bence dünya standartlarında bir prodüktör ve müzik adamı. Onun da Nilüfer'den tut Özlem Tekin'e piyasada aranje ve prodüksiyon yapmadığı sanatçı yok. Kendi müzikal tercihi electronica'dır ama jazz'dan gir rock'a bütün müzik türlerini hazmetmiş, belgesel müziğinden tut Diva Ajda Pekkan müziğine varana kadar yaptığı farklı türde yüzlerce profesyonel prodüksiyonun dışında binlerce değişik tarzda albümü sanatçıyı dinlemiş analiz etmiş birisi. Ne zaman Istanbul'a gitsem günlerimi gecelerimi evinde geçiririm. Sohbetine doyamadığım, müzik konusunda birçok konuda ufkumu açan çok şeyler öğrendiğim bir insan, aranje konusunda jenerasyonumun en iyi birkaç isminden biri benim için. En sağlıklı fiyat bilgilerini onlardan alırsın.

Kolay gelsin.

Hangi şehirde olduğunu bilmiyorum ama Ankara'da yukarıdaki fiyat açıklaması yapan bir firma bulursan hemen çık oradan. Ben yarı fiyatına zaten en profesyonel işi yapıyorum. İstanbul'da diyorsan bile o fiyatlara albüm kapağı yaratım ve baskısını bile çıkartabilmen gerek. O kadar fiyatı sadece Tarkan vb. adamlara iş yapıp 4-5 katlı kompleksi olan stüdyolar ister. Onlar da elinize bitmiş kapaklı ve magazinli CD teslim ederler. GÜnlükleri 1000 dolardır o stüdyoların.

Geri