Tel Sorunu

Öncelikle merhabalar. Ben yaklaşık 1 2 yıl önce Epiphone Slash AFD setini almıştım. Klasik gitar geçmişim vardı 5 6 yıllık,fakat elektro gitar benim için bir tutkuydu. Ancak nedense bu gitardan sonra elektro gitar çalasım gelmiyor. Daha önce hiç elektro çalmamıştım fakat her gün elime aldığımda teller nedense her gün bir şekilde parmaklarımı jilet gibi kesiyor ve nasır üstüne nasır oluyor inanın parmak uçlarım tuğladan farksız oldu ve 5 6 dakikadan fazla bol bendli bir parçayı çalamıyorum inanın parmaklarım deriye kadar soyuluyor ve bu yüzden yaklaşık 1 aydır gitar çalamıyorum. Acaba bu gitardan,tellerden yoksa benden kaynaklanan bir şey mi ve bir yerde okuduğuma göre telleri yumuşatma vb. gibi bir olay varmış bol bilgili insanların olduğu bir ortam olduğunu bildiğimden yardımınızı istiyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

Hiç başıma gelmedi
Parmaklarımın uçları serteliyor ama kesmiyor
Belki klasik gitara alışmıssındır çelik telede plastik tele uyguladığın kuveti uygulamış sındır veya elektroda tellerin klasikteki kadar yumuşak olacağını düşündün istediğini bulamayınca hayal kırıklığına uğramış olabilirsin bundan dolayı sakin olmaya çalış gerektiğinden fazla kuvet uygulamamaya çalış

Teller parmaklarımı neredeyse kesiyor ve parmaklarımın ortasında çizgi halinde boşluklar var. Zaman geçtiktçe o boşluklar kapanıyor. Vazgeçme devam et,parmakların kendini yeniliyor ama biraz dayanmak gerek. :) No pain No Gain !

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teller parmaklarımı neredeyse kesiyor ve parmaklarımın ortasında çizgi halinde boşluklar var. Zaman geçtiktçe o boşluklar kapanıyor. Vazgeçme devam et,parmakların kendini yeniliyor ama biraz dayanmak gerek. :) No pain No Gain !
Benim parmaklarımda boşluk değil daha çok nasırın baştan aşağı kesilmesi söz konusu oluyor hiçbir şekilde anlamadım sanki biraz daha zorlasam parmağımı koparacak çok baskı yaptığımı düşünmüyorum fakat her seferinde aynı nasırı tutup kesmesi artık gerçekten çok sorun olmaya başladı yinede çok teşekkürler.

Telleri hiç değiştirmedim bir günde 1 saat maksimum alabiliyorum gitarımı ki işten güçten anca vakit kalıyor sizce değiştirsem çözülür mü ? veya hangi tel markalarını tavsiye edersiniz ?.

Teller eskidikçe oksitlenir ve esnekliğini yitirir yani teller değiştiğinde çektiğin sıkıntı çözülecek
artı eskimiş teller düzgün bir ton vermediği gibi entonasyon ve akort kararlılığını olumsuz yönde etkiler, gitarın fretlerinin erken aşınması vs vs bir ton dez avantaj doğurur. Günde ortalama bir saat çalışıyorsan ve ellerinin normal derecede terlediğini var sayarsak telleri iki ayda bir değiştirmen uygun olacaktır, tel değişimi için tutup tekrar 1-2 sene bekleme

tavsiyem imkan yaratıp gitarını bir luthiere götürmen yönünde, düzgün bir sap ayarıyla 09'luk tel taktır, bir bak bakalım 09'luk set yumuşak gelirse bir dahaki sefere 010'luk set takarsın (daddario veya ernie ball alabilirsin ikisi de gayet kaliteli tel üreticileri)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teller eskidikçe oksitlenir ve esnekliğini yitirir yani teller değiştiğinde çektiğin sıkıntı çözülecek
artı eskimiş teller düzgün bir ton vermediği gibi entonasyon ve akort kararlılığını olumsuz yönde etkiler, gitarın fretlerinin erken aşınması vs vs bir ton dez avantaj doğurur. Günde ortalama bir saat çalışıyorsan ve ellerinin normal derecede terlediğini var sayarsak telleri iki ayda bir değiştirmen uygun olacaktır, tel değişimi için tutup tekrar 1-2 sene bekleme

tavsiyem imkan yaratıp gitarını bir luthiere götürmen yönünde, düzgün bir sap ayarıyla 09'luk tel taktır, bir bak bakalım 09'luk set yumuşak gelirse bir dahaki sefere 010'luk set takarsın (daddario veya ernie ball alabilirsin ikisi de gayet kaliteli tel üreticileri)
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Geri