Epiphone Les Paul 100 Manyetik Tavsiyesi

Arkadaşlar merhaba,

Epiphone Les Paul 100 bir gitarım var. Gitar çalmaya yeni başlıyorum. Çalmaya çalışırken donanımını da anlamaya çalışıyorum. Hem donanımı çözmek hem de görsel değişiklik yapmak için manyetikleri Nikel kapaklı manyetiklerle değiştirmek istiyorum. Amfi veya pedalım yok. Gitarı PC ye bağlayıp efektleri yazılım ile alıyor ve kulaklık ile çalışıyorum. Yani ton konusunda felan çok seçici yada farkı anlayacak bir sisteme ve kulağa henüz sahip değilim. Ancak böyle bir değişiklik yaptıktan sonra da gitar çöp olmasın istiyorum. Genelde blues tarzı müzik dinliyorum ve çalmayı başarırsam da bu tarzda çalmak istiyorum.
Araştırdığım kadarıyla modelleri 650R ve 700T ve üzerinde Ceramic 8 manyetik var Ohm değerleri de 12k ve 16k. Bunların tam olarak neye etki ettiğini bilmiyorum ama teknik bilgisi olan arkadaşlara referans olabilir belki.
Kısaca bu gitarın sınıfı belli; Çok masraf yapmadan üzerindeki manyetiklerden daha kötü olmayan ve pişman etmeyecek hangi manyetikleri takmalıyım?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Nikel kapaklı manyetik için komple manyetiği değiştirmene gerek yok sadece krom görünümlü kapağı alıp manyetiğin üstüne takabilirsin. Zaten yeni başladıysan ve gitarı pcye bağlayıp kulaklıkla çalıyorsan manyetik değiştirmeninde açıkçası hiçbir anlamı yok.

Ben zamanında kendi LP100'ümü modifiye etmiştim.
Modifikasyonunu Göster Ey Türkrockçı !
Harikasın üstat. Çok güzel görünüyor. Hangi kapakları yada hangi ölçülerde olanları sipariş verdiğini hatırlıyor musun? Bia ara araştırmıştım kapakların farklı ölçüleri vardı.

Harikasın üstat. Çok güzel görünüyor. Hangi kapakları yada hangi ölçülerde olanları sipariş verdiğini hatırlıyor musun? Bia ara araştırmıştım kapakların farklı ölçüleri vardı.

Eski siparişlere baktım aşağıda linkini attığım 50/52mm olanı almışım. Sonrada LP100'lerde bi değişiklik oldumu bilmiyorum. Ölçüp almanda fayda var.

IRIN 2pcs 50/52mm Chrome Metal Humbucker Pickup Cover for LP Electric Guitar-in Guitar Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

Yada Komple kapalı olanlarıda var.

Electric Guitar Humbucker Pickup Cover No Holes Fits for 50mm 52mm Pickup-in Guitar Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

Eyvallah üstat. İlk verdiğin linktekileri sipariş ettim az önce. Bir kaç sorum daha olacak;
Manyetik çerçevesi ile manyetiklerin arasında çok az mesafe var. Takarken çerçevelere herhangi bir törpüleme işlemine gerek duydun mu? Yoksa direk oturuyor mu?
Kapakların takılması ile ilgili izlediğim videolarda silikon gibi bir şey sürüyorlardı ve lehim ile manyetiğe bağlıyorlardı. Bu işlemleri aynı şekilde mi yapmak gerekiyor? Kullanılacak silikon Sista Üniversal Silikon Tüp 50 Gr. Şeffaf Fiyatı şu tarz bir şey mi? Yoksa özel bir tip var mı?

Hayır kasaya veya diğer aksamlara hiçbir törpüleme, kesme, biçme gibi bir müdehalede bulunmadım. Sadece tüm parçaları aliexpressten alıp takmıştım :)

Herhangi bir yapıştırıcı uygundur aslında, çift taraflı bant ile yapanda var ama silikonun dolgu özelliği daha iyi. Zaten çok az kullanılacak. Linkdeki silikon uygundur. Lehim işlemini gösterilen şekilde yapmak gerekli.

Hayır kasaya veya diğer aksamlara hiçbir törpüleme, kesme, biçme gibi bir müdehalede bulunmadım. Sadece tüm parçaları aliexpressten alıp takmıştım :)

Herhangi bir yapıştırıcı uygundur aslında, çift taraflı bant ile yapanda var ama silikonun dolgu özelliği daha iyi. Zaten çok az kullanılacak. Linkdeki silikon uygundur. Lehim işlemini gösterilen şekilde yapmak gerekli.
Cevapların için çok teşekkür ederim üstadım. Çok yardımcı oldun.Kapaklar gelince muhtemelen yine başını ağrıtırım :) Sağolasın tekrardan.

Arkadaşlar,

Gitara manyetik kapaklarını takmayı başardım. Gayet güzel oldu. Yalnız sap manyetiği sapa doğru birazcık eğimli duruyor. Sebebi manyetik yuvasında manyetiğin altından geçen kablolar sanıyorum. Kapak manyetiklere göre biraz daha aşağı iniyor bu nedenle kablo yoluna denk gelen bölüm biraz daha yukarıda kalıyor. Manyetik ayaklarını hafif yamultmayı denedim işe yaramadı. Kablolara bi ayar çekmek gerek ama emin olamadım.
Sen böyle bir şeyle karşılaştın mı üstat? @DaggerStroke

Arkadaşlar,

Gitara manyetik kapaklarını takmayı başardım. Gayet güzel oldu. Yalnız sap manyetiği sapa doğru birazcık eğimli duruyor. Sebebi manyetik yuvasında manyetiğin altından geçen kablolar sanıyorum. Kapak manyetiklere göre biraz daha aşağı iniyor bu nedenle kablo yoluna denk gelen bölüm biraz daha yukarıda kalıyor. Manyetik ayaklarını hafif yamultmayı denedim işe yaramadı. Kablolara bi ayar çekmek gerek ama emin olamadım.
Sen böyle bir şeyle karşılaştın mı üstat? @DaggerStroke

evet benikide aynen o şekilde duruyordu. kablo ile alakalı değil takınca hafif eğimli duruyor. bir sıkıntı teşkil etmiyor...

Konuyu hortlatacağım biraz ama şu an tam olarak @denizkir ile aynı konuda yardıma ihtiyacım var, linklerin çoğu boşa düşmüş. Epiphone Special 2 kullanıyorum herkese göre fazlasıyla başlangıç gitarı olarak görülse de aynı zamanda Schecter Syn Custom S sahibiyim ve açıkçası ondan daha rahat geliyor. Tonunu da daha çok beğeniyorum. Bu gitarı satmak veya elden çıkarmak hiç istemiyorum yalnız görünüşü fazla ucuz ve sade duruyor. İlk iş olarak manyetik kapağı takmak istiyorum ölçülerine baktım ama tam anlayamadım sanırım 50/52mm (emin değilim). Manyetik modelleri 650R/700T, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Nereden alabilirim bu kapakları ve nasıl takacağım?

Geri