Gomalak, Sap Için Uygun Mudur?

merhaba, elimde akçaağaç bir sap var cilalanmaya hazır birşekilde fakat ne yapacağımı bilemedim.

istediğim maun tarzı koyu renk veren ince bir cila atmak ama internette araştırdığım kadarıyla böyle bir olay pek göremedim.

mehmetmarangoz'da gomalak ve onun rengini koyulaştırmak için karıştırılabilen toz boya var, kafama yattı gibi ama sonuç nasıl olur bilemiyorum, bir de gomalağı sap'ta kullanmak hakkında çok zıt yorumlar var, bu konuda ve genel olarak bir deneyimi tavsiyesi olan var mıdır? şimdiden teşekkürler.

Ahşap Eskitme Boyası 25 Gr

Gomalak cok uzun süreli korumaz sapin arkasini, özellikle ellerin terliyorsa kisa zamanda kaybolur gider. Sürekli yenilerim diyorsan olur ama o da mantikli olmaz.

Saten boya cekebilirsin veya boyatabilirsin. Ben kendim yaparim dersen Pass marka saten vernik ile yapabilirsin. Yavas yavas ince katlar ile 3 katta biter.

Yurtdisi baglantin varsa TruOil tarzi dipcik yagi (ki verniktir aslinda o) sürebilirsin, 3-5 kat sonra güzel olur, cok da uzun süre dayanir. Benim neredeyse tüm saplarim böyle yapilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gomalak cok uzun süreli korumaz sapin arkasini, özellikle ellerin terliyorsa kisa zamanda kaybolur gider. Sürekli yenilerim diyorsan olur ama o da mantikli olmaz.

Saten boya cekebilirsin veya boyatabilirsin. Ben kendim yaparim dersen Pass marka saten vernik ile yapabilirsin. Yavas yavas ince katlar ile 3 katta biter.

Yurtdisi baglantin varsa TruOil tarzi dipcik yagi (ki verniktir aslinda o) sürebilirsin, 3-5 kat sonra güzel olur, cok da uzun süre dayanir. Benim neredeyse tüm saplarim böyle yapilir.

korumamasıyla ilgili bir deneyiminiz var mı

hocam asıl istediğim şey akçaağaca, maun ayarında bir koyuluk vermek.
gomalak epeydir takip ettiğim bir olay,doğal olması daha bir ilgimi çekiyor fakat başka türlü önerilerinize açığım, dediğim gibi asıl ölçütüm koyu bir renk vermek

Maun ayarinda bir koyulugu sadece gomalak ile veremezsin, amber rengi gibi olur en fazla. Renklendirmek icin toz boya katacagim diyorsun, benim bildigim renk önce vurulur, gomalaga katilmaz. Rengi sabitleyebilmen gerek, alacali bulacali olmamasi icin renk iyice kurumadan gomalak vurma. Mutlaka gomalak diyorsan yeterince kat sürmen gerekecek. Sanirim 15-20 kat yeterli olur, zaten cok ince katlar bunlar. Gomalagi bence ham olarak al, kendin hazirla, fazlasini kenara koy, bir yil sonra tazelemek istersen ayni renkten elinde olur.

Sadece koyu renk ise olay, bence ahsap renklendirici al, renk almamasini istedigin yerleri cok iyi maskele ve rengi vur, kuruduktan sonra saten matt vernik ile isi bitir.

Acele etme, acele edince is kötüye sariyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Maun ayarinda bir koyulugu sadece gomalak ile veremezsin, amber rengi gibi olur en fazla. Renklendirmek icin toz boya katacagim diyorsun, benim bildigim renk önce vurulur, gomalaga katilmaz. Rengi sabitleyebilmen gerek, alacali bulacali olmamasi icin renk iyice kurumadan gomalak vurma. Mutlaka gomalak diyorsan yeterince kat sürmen gerekecek. Sanirim 15-20 kat yeterli olur, zaten cok ince katlar bunlar. Gomalagi bence ham olarak al, kendin hazirla, fazlasini kenara koy, bir yil sonra tazelemek istersen ayni renkten elinde olur.

Sadece koyu renk ise olay, bence ahsap renklendirici al, renk almamasini istedigin yerleri cok iyi maskele ve rengi vur, kuruduktan sonra saten matt vernik ile isi bitir.

Acele etme, acele edince is kötüye sariyor.

ahşap renklendirici işine hiç girmek istemiyorum hocam bir kere deneyimledim , iç acıcı olmadı.

ilk mesajda bahsettiğim toz boyayı unutun , başka bir yerden de aynı dediğinizi söylediler .

direk cila ile istediğim rengi almam imkansız ,dediğiniz gibi en fazla amber oluyor.

o zaman ilk rengi atacağım(kumaş boyası gibi bir şey kullamayı düşünüyorum ,suda çözülen toz şeklinde) , buraya kadar problem yok , rengi attıktan sonra hangi cila türü en iyi gider sıkıntı bu . ben doğallık taraftarıyım her zaman , plastiğe dönüşsün istemiyorum , bunu da göz önünde bulundurarak bir ürün önerir misiniz ?

epey soruyorum ,belki zaten cevapladığınız şeyleri soruyorum ama inanın elimde olan bir şey değil :) bir de cevap yazan bilgili tek insan siz olunca fazla oyalıyorum kusuruma bakmayın

Alkol bazli renklendirici alirsan agac damarlari cok fazla kalkmaz, zimparaya gerek kalmaz, zaten renkten sonra zimpara yapmak da istemezsin herhalde.

Clou cok iyi. Alkol bazli renklendiriciler biraz pahali gelebilir, su bazlilar poset icinde 20 lira falan. Önceden baska bir akcaagac üzerinde deneme yap ki sürpriz olmasin. Istedigin rengi elde edince, maskelemesini adam gibi yaptigin (iyi maskeledin degil mi?) sapa sür, esit sekilde dagit, önemli olan sirilsiklam yapmak degil rengi vermek.

Iyice kurut.

Dogallik istiyorum diyorsan o zaman yag bazli bir üst kat da kullanabilirsin. Bak burada var, hatta gitar resmi de koymus adam.
Ambalajin üzerinde yaziyor nasil kullanilacagi.

Bir de söyle bir olay var: Su bazli renkli kombine vernik

Bir tasla iki kus olur o da.

Önemli olan iyi hazirlanman, temiz calisman. Bizler yapabiliyorsak sen de yaparsin.

Kolay gelsin.

Geri