Ses Podunu Kısarak Drive Tonu Azaltmak

Herkese merhaba,bazı canlı performanslarda gördüğüm ama nasıl olduğunu bilemediğim bir konuda bilgi rica ediyorum.

Clean çalarken manyetik seçiciyi kullanarak birden drive ton elde ediyorlar, yada volume podunu kısarak drive tone clean tona geçiyor.

Kapasitör kullanımıyla ilgili olduğunu düşünüyorum ama daha açıklayıcı ve detaylı bir bilgiye ihtiyacım var.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben tesadüfen keşfettiğim bir şeyi kullanıyorum. Neck manyetiğini tam olarak bağlamadığım için drive tonlarını vermiyor, düşük çıkışlı da olsa clean ses almama olanak sağlıyor High gain amplerde.

Yani kapasitör ekleme vs gibi.ek bir değişime gerek yok diyorsunuz...Deneyeceğim teşekkürler :)

Basit olarak hayır, gerek yok.

Ancak epey bir mod var benim bildiğim ve bilmediğim. Sadece kapasitör değişimi olarak bakmayın, manyetiklerin bağlantı çeşitleri(humbucker'ı ters bağlamak gibi) gibi, switch, pot modları gibi bir sürü ıvır zıvır var. Bunlara zaman var bence.

Bu değişik bir yanıt oldu, gitarda kullanılan potlar zaten logaritmik pottur yani farklı bir pot kullanılıyormu?

Kullanılıyor

Bu değişik bir yanıt oldu, gitarda kullanılan potlar zaten logaritmik pottur yani farklı bir pot kullanılıyormu?

A = audio taper (logaritmik) tone veya volume potunda kullanılır, B= lineer taper volume potu olarak kullanılır (daha yumuşak bir geçiş ile kısılan bir pot istiyorsak)

Volüm potu ile drive'dan clean'e geçebilmek için manyetiklerimiz ve wiring'imiz artı kullandığımız amfi ve pedalların bu konudaki başarımı önem taşıyor yani işin birden çok bileşeni var. Düşük çıkışlı true single manyetikler ve yine düşük ve orta çıkışlı pasif humbuckerlar avantaj, wiringde kullanılan potların taper'ları veya tone potuna kullandığımız kapasitör türü veya değerinin bu konuda pek bir önemi yok. Single manyetikler için volume potuna eklenecek treble bleed yine avantaj kazandırır (ama ufak not: bazı fuzz pedalları treble bleed'den kaynaklı hoş olmayan sonuçlar verebiliyor) Humbucker'lar için de vintage wiring (50s) volume potlarının daha verimli çalışmasını sağlıyor. Amfi çok çok önemli düzgün bir lambalı amfinin volume potuna verdiği tepkiyle line6 spider'ın insane presetini kıyaslamaya gerek yok diye düşünüyorum :) Dediğim gibi kullandığımız drive pedalları da işin rengini değiştiriyor, bazı pedallar volum potuyla çok iyi temizlenirken bazı drive pedalları volume potunu kıstığımızda muddy diye tabir edilen istenmeyen sonuçlar verebiliyor, örneğin catalinbread DLS volume potuyla çok düzgün temizlenebilen pedallar arasında veya fuzz face'ler volume potuyla çok çok iyi temizlenir

Logaritmik pot dairesel hareketlidir, linear pot ise mikserdekiler gibi doğrusal potlardır.

Değildir

Son düzenleme:
Kullanılıyor

A = audio taper (logaritmik) tone veya volume potunda kullanılır, B= lineer taper volume potu olarak kullanılır (daha yumuşak bir geçiş ile kısılan bir pot istiyorsak)

Volüme potu ile drive'dan clean'e geçebilmek için manyetiklerimiz ve wiring'imiz artı kullandığımız amfi ve pedalların bu konudaki başarımı önem taşıyor yani işin birden çok bileşeni var. Düşük çıkışlı true single manyetikler ve yine düşük ve orta çıkışlı pasif humbuckerlar avantaj, wiringde kullanılan potların taper'ları veya tone potuna kullandığımız kapasitör türü veya değerinin bu konuda pek bir önemi yok. Single manyetikler için volume potuna eklenecek treble bleed yine avantaj kazandırır (ama ufak not: bazı fuzz pedalları treble bleed'den kaynaklı hoş olmayan sonuçlar verebiliyor) Humbucker'lar için de vintage wiring (50s) volume potlarının daha verimli çalışmasını sağlıyor. Amfi çok çok önemli düzgün bir lambalı amfinin volume potuna verdiği tepkiyle line6 spider'ın insane presetini kıyaslamaya gerek yok diye düşünüyorum :) Dediğim gibi kullandığımız drive pedalları da işin rengini değiştiriyor, bazı pedallar volum potuyla çok iyi temizlenirken bazı drive pedalları volume potunu kıstığımızda muddy diye tabir edilen istenmeyen sonuçlar verebiliyor, örneğin catalinbread DLS volume potuyla çok düzgün temizlenebilen pedallar arasında veya fuzz face'ler volume potuyla çok çok iyi temizlenir

Değildir
Çok açıklayıcı bilgiler paylaşmışsın eline sağlık ama " değildir " kısmını anlamadım. Linear kelimesinin türkçesi bile doğrusal demektier. Detaya girmeden açıklama yapmak istedim ama yanlış anlaşılan bir durum var sanki. Konu içinde konu oluşmasın isterim.

Tek kelime yazınca sanırım sert cevap vermişim gibi durmuş ama niyetim o değildi :) Ordaki doğrusallık şu şekilde, potans dediğimiz parça esasen ayarlanabilen bir direnç, hani humbucker'a 500k single'a 250k kullanıyoruz ya direnç işte, örneğin 500k pot kullandık, tam açıkken 500k, potu kıstıkça değer düşüyor, volumü kısan veya tonu değiştiren şey de bu direnç değişimi, potun taper'ı yani audio (logaritmik) mi lineer mi olduğu potu kıstığımızda değerin ne kadar hızlı veya ne kadar yavaş başka bir değişle ne kadar yumuşak bir geçiş ile değişeceğini belirliyor. Örneğin logaritmik potu ele alırsak, potu kıstığımızdaki değer logaritmik olarak azalır yani basit bir dilde potu yarıya kadar kıstığımızda geçiş çok daha hızlı olacaktır yani pot yarıdayken volume yarıya gelmesi gerekirken %80 civarında kısılır. Lineer taper potlarda değişim aynen adı gibi lineerdir, bu çok daha yavaş yumuşak bir değer değişimi demek, yani linner potu yarıya kadar kıstığımızda üç aşşağı beş yukarı volumün de %50 azaldığını duyarız

Dolayısıyla volume potundan hızlıca sesi kısabilmek veya kapatmak isteyen gitaristler audio taper (logaritmik) tercih eder, yok ben volume swell yapacam veya volume potum bana daha yavaş bir geçiş sağlasın diyen gitaristler lineer tercih eder (bu arada fabrika çıkışı gitarların %90 kadarında vol potu lineer geliyor) tone potu için teoride iki taper da iş yapar gibi gözükse de linee taper potlar tone potu için pratikte uygun değiller, denemesi bedava değil denemeyin :) tone potu audio taper kullanılır

Mikserlerde ve eq pedallarında vs kullanılan dikey çalışan potanslar sürgülü potans olarak tabir ediliyor yani potun taper'ıyla (logaritmik veya lineer oluşuyla) bir bağlantısı yok

işte böyle özeti bile uzun bir konu dolayısıyla üşenip ''değildir'' diye tek kelime yazmıştım, yanlış anlaşılmasın :)

Son düzenleme:
Tek kelime yazınca sanırım sert cevap vermişim gibi durmuş ama niyetim o değildi :) Ordaki doğrusallık şu şekilde, potans dediğimiz parça esasen ayarlanabilen bir direnç, hani humbucker'a 500k single'a 250k kullanıyoruz ya direnç yani, örneğin 500k pot kullandık, tam açıkken 500k, potu kıstıkça değer düşüyor, volumü kısan veya tonu değiştiren şey de bu direnç değişimi, potun taper'ı yani audio (logaritmik) mi lineer mi olduğu potu kıstığımızda değerin ne kadar hızlı veya ne kadar yavaş başka bir değişle ne kadar yumuşak bir geçiş ile değişeceğini belirliyor. Örneğin logaritmik potu ele alırsak, potu kıstığımızdaki değer logaritmik olarak azalır yani basit bir dilde potu yarıya kadar kıstığımızda geçiş çok daha hızlı olacaktır yani pot yarıdayken volume yarıya gelmesi gerekirken %80 civarında kısılır. Lineer taper potlarda değişim aynen adı gibi lineerdir, bu çok daha yavaş yumuşak bir değer değişimi demek, yani linner potu yarıya kadar kıstığımızda üç aşşağı beş yukarı volumün de %50 azaldığını duyarız

Dolayısıyla volume potundan hızlıca sesi kapatmak kısmak isteyen gitaristler audio taper (logaritmik) tercih eder, yok ben volume swell yapacam veya volume potum daha yavaş bir geçiş sağlasın diyen gitaristler lineer tercih eder (bu arada fabrika çıkışı gitarların %90 kadarında vol potu lineer geliyor) tone potu için teoride iki taper da iş yapar gibi gözükse de linee taper potlar tone potu için pratikte uygun değiller, denemesi bedava değil denemeyin :) tone potu audio taper kullanılır

Mikserlerde ve eq pedallarında vs kullanılan dikey çalışan potanslar sürgülü potans olarak tabir ediliyor yani potun taper'ıyla (logaritmik veya lineer oluşuyla) bir bağlantısı yok

işte böyle özeti bile uzun bir konu dolayısıyla üşenip ''değildir'' diye tek kelime yazmıştım, yanlış anlaşılmasın :)
Görünmüyor ama şapka çıkardım :D

Geri