Ableton Live Lite 9 Efekt Nasıl Verebilirim.

Merhaba,
Ableton Live Lite 9 Kullanıyorum. Vokal ve Enstrüman Kayıt için Efekt ihtiyacım var. Programdaki hangi efekti kullanacağım bilmiyorum. İstediğim Efekt Normal youtube videolarında insanların sade bir vokal ve enstrüman için kullandığı efekt olsun istiyorum. Yani vokal ve enstrüman sesini daha tatlı yapacak hafif uzatma (Yankı) verecek bir efekt lazım bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.
Sadece Vokal Sesime Ve Bağlama ( Saz) Kaydı için güzel bir tını efekt istiyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, bagsettiğiniz konu genel olarak edit mix dediğimiz konu içine giriyor, efekti nasıl ekleyeceğinizi bir mesajda anlatabilsem de bunların bir çok parameteresi ayarı var, vokale, vokalin tonuna, mikrofona, enstrümana, enstrüman çeşidine, müzik türüne ve bir çok konuyu kapsayan bir bilgi birikimi gerekiyor, sadece reverb efektini bile saatlerce anlatan youtube videoları var ki iş reverb efekti vermekle de bitmiyor, bunun EQ ayarları, Compresorü, gerekiyorsa Delay ve Chorus gibi daha bir çok efekti ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmeniz gerekiyor, sıkı bir çalışma ile evde 4-8 kanal gibi çalışmaları kayıt edip edit (mixing) yapacak düzeye 1-2 ayda gelebilirsiniz.

Yanlış anlamayın, sorduğunuz sorudan henüz kanala efekti nasıl ekleyeceğinizi bilmediğiniz algısına kapıldım, yanlışım varsa özür dilerim ama öncelikle size programın genel hatları ile nasıl kullanılabileceğinize dair Türkçe anlatımı olan bir video linki vermek istiyorum, youtubedan bu ve benzeri kanalları takip ederek ve hatta diğer daw'lar (Cubase, Studio one, Reaper, Sonar, Logic pro) hakkındaki videoları da izleyerek bir çok şeyi çözebileceğinize inanıyorum.

Aşağıdaki video ile başlamanızı tavsiye ederim, yine o videoyu veren kanaldan ya da başka youtube kanallarından başlangıç olarak reverb, compressor ve eq kullanımı gibi videoları izleyerek ne işe yaradıklarını veya ne gibi etkileri olduğunu öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, bagsettiğiniz konu genel olarak edit mix dediğimiz konu içine giriyor, efekti nasıl ekleyeceğinizi bir mesajda anlatabilsem de bunların bir çok parameteresi ayarı var, vokale, vokalin tonuna, mikrofona, enstrümana, enstrüman çeşidine, müzik türüne ve bir çok konuyu kapsayan bir bilgi birikimi gerekiyor, sadece reverb efektini bile saatlerce anlatan youtube videoları var ki iş reverb efekti vermekle de bitmiyor, bunun EQ ayarları, Compresorü, gerekiyorsa Delay ve Chorus gibi daha bir çok efekti ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmeniz gerekiyor, sıkı bir çalışma ile evde 4-8 kanal gibi çalışmaları kayıt edip edit (mixing) yapacak düzeye 1-2 ayda gelebilirsiniz.

Yanlış anlamayın, sorduğunuz sorudan henüz kanala efekti nasıl ekleyeceğinizi bilmediğiniz algısına kapıldım, yanlışım varsa özür dilerim ama öncelikle size programın genel hatları ile nasıl kullanılabileceğinize dair Türkçe anlatımı olan bir video linki vermek istiyorum, youtubedan bu ve benzeri kanalları takip ederek ve hatta diğer daw'lar (Cubase, Studio one, Reaper, Sonar, Logic pro) hakkındaki videoları da izleyerek bir çok şeyi çözebileceğinize inanıyorum.

Aşağıdaki video ile başlamanızı tavsiye ederim, yine o videoyu veren kanaldan ya da başka youtube kanallarından başlangıç olarak reverb, compressor ve eq kullanımı gibi videoları izleyerek ne işe yaradıklarını veya ne gibi etkileri olduğunu öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

Merhaba,
Vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. o kadar şey yazdınızki insan heycanlanıyor vede kafası karışıyor :)
vermiş olduğunuz linkteki video olsun vede başka kanal videoları olsun hepsini özenle takip etmiştim etmeyede devam ediyorum.
aslında ben okadarda detayına iniciğinede inmek istemiyorum doğrusu, stüdyo ekipmanlarım gayet iyi sadece programda vokal sesime bir efekt ve bağlama (Saz) sesimede güzel bir tını istiyorum. ve öğrenmekte çok istiyorum. ama nerden nasıl başlarım hiç fikrim yok. işi program kısmının bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim. :/

Rica ederim ne demek, aslında bir saz + vokal ya da gitar + vokal kayıtlarının efektlerinin bir zorluğu yok, hangi efekti hangi ayarlar ile kullanacağınızı öğrendikten sonra bunları bilgisayarda halletmek 10 dakikalık iş.

Mesela açtığınız kanalın desibel seviyesi kaçta olmalı, saz veya vokal kanalını stereo yapmak için kanalı sağ ve sola şeklinde pan'lamak nasıl yapılır, eq ile hangi frekanslara low cut ve high cut yapılır, compressor ve reverb gibi efektlerin ayarları nasıl olmalıdır, mesela benim rock ve pop vokal için yaptığım bir reverb efekt ayarı vardır o bile şarkıya göre değişir, bunlar zamanla deneme yanılma yöntemi ile de bulabileceğiniz şeyler ama genelde bu aşamada mixde yapılan hatalar olabilir, gain seviyesini çok yüksek tutmak, kanalın volume seviyesini sıfırda gören biri, mikse başlangıç seviyesinde olduğu için genelde onu + desibele getirmek gibi hatalar yapabiliyor, normalde olması gereken -12. -14 gibi değerlerdir, projedeki kanal sayısına göre bu da değişiklik gösterebilir ya da kullanılan enstrümana göre.

Önceki abletın ile ilgili verdiğim youtube kanalı elektronik müzik yapıyor olmasına rağmen oradaki reverb, compressor inceleme videoları gayet iyidir aklıma gelen bir kanalın videosunu daha paylaşmak istiyorum bunun da yararı olacaktır.

Yine bu videoyu verdiğim kanalda compressor kullanımı, gitar kayıt teknikleri şeklinde videolar var onlar da başlangıç için iyi fikirler verecektir.

Çok da gözünüzde büyütmeyin (tabi ki bu bir ses mühendisliği konusudur, yanlış anlaşılmasın küçümsemiyoruz da ama evde 2 ya da 4 kanal home studio kaydı yapacağız album yapmıyoruz o nedenle çok büyütmemek lazım) misal compressor kullanımını bir başkası Ableton değil de Cubase içinde anlatıyor olabilir, Logic pro ya da
Pro tools içinde anlatıyor olabilir, temel mantık aynıdır, kullanılan DAW Ableton ya da Cubase olması fark etmeden bu tür videolar bulursanız izleyin kesinlikle yararı olacaktır.

Yine youtubeda uzun uzun nasıl mixing yaptığını Türkçe anlatıp gösteren birileri vardı, o linkleri de bulunca buraya eklerim.

Geri