Satılık Epiphone 3 Way Toggle Switch - Cts 500k Audio Potans

'Elektro Gitar Aksesuarları' forumunda Eldrun tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Şehir:
    İstanbul
    Fiyat:
    40TL
    Takasa:
    kapalı
    İstanbulda elden teslim edebilirim Beyazıt veya Cennet metrobüs durağında. Bunun haricinde kargo olur, kargo ücreti alıcıya aittir.

Epiphone 3-way Toggle Switch

IMG_0073.JPG

Elimde 3 adet farklı renklerde kullanılmamış epiphone'un kaliteli 3-way switchlerinden var. Haliyle, çin malı değildir, kore yapımıdır. lespaulforum ve seymourduncan forumunda bahsedildiğine göre bu tarz açık switchler kutu halindeki switchlere göre oldukça uzun ömürlü ve kaliteli oluyorlar. Zaten mekanizmasına bakıldığında kırmadığınız müddetçe bozulmayacağı anlaşılıyor. (benim jackson ve cort'taki 3-way olanlar kutu şeklindeydi ve bozuldular cidden.)

gitar dükkanlarında çin yapımı markasız olanlar 30TL'ye satılmakta o nedenle; tanesi 40TL

CTS 500K Audio potans

IMG_0074.JPG

Kullanılmamış sıfır potanslar. Fiyatları: tanesi 40TL (bir taneden fazla alımda tanesi 35TL)

DiMarzio'dan falan kalitelidir. CTS'nin piyasada satılan bir çok modeli var. Altındaki harfler ve rakamlar ne ola diye merak edip teknik diyagramını indirdim anladım ve ona göre seçerek aldım. Dolayısıyla elimdeki potansları anlatacağım.

450GT35K504A2L

450GT serisi son yıllarda Gitarlar için özel olarak üretilen seridir ve alt kısmında ortada şaft açık olarak gözükür. Nikelden yapılan ucuz serilerin aksine şaftı tamamiyle pirinçtir. Yani görüntüsü böyle olmayan CTS potanslar aslında gitar için üretilmiyor.

35K rakamı boyutu ile ilgili.
    3 - .375" uzunluğunda (9,5mm) bushing yani tepe kısmı var.
    5 - .625" uzunluğuında (15,9mm) yani şaftı (vida dişi olan kısmı) var.
    K - Knurled anlamına geliyor. Yani knob takılan yeri tırtıklı. Bence en iyisi çünkü tırtıksızlara LesPaul tarzda knob takamıyorsunuz fakat buna hem onlar hem de vidalı metal knoblar takılabiliyor.

Benim Jackson ve Cort Z serisi gitarıma uyuyor, kısa kalmıyor. Gövdedeki potans deliği kısmı çok kalın olursa kısa kalır.

504 - 500k ohm anlamına gelmekte. (254 olunca 250k, 105 ise 1000k olur)

A - Tolerans miktarı. Bu kısım önemli çünkü A harfi varsa %10 toleranslı, B harfi varsa %20 toleranslı oluyor yani bu potansların hata payları var. Düşük kaliteli olanlar %20 toleransla satılmakta 500k diye aldığınız potans 400k çıkabilir. Fakat %10 toleranslı olan en azından 450k çıkıyor, 500k'ya yakın olma olasılığı daha yüksek.

Gitarlar için üretilen 450GT serisinin bu modeli %10 toleranslı, bir de bazı özel üretimler var %5 veya %8 toleranslı olan. Bunlar haricindekiler hep %20 toleranslı olmakta ve haliyle gitara tavsiye edilmiyor.

2 - Audio demek bu. %15 eğri değeri. Değer artıp %50 olursa Taper deniliyor. Aslında bu da önemli çünkü dandik potanslar audio olsalar bile çok az yapıyorlar ve taper potanstan pek bir farkları olmuyor. Gitarda istenilen audio geçişini sadece CTS ve Bourns (Van Halen kullanıyor bu markayı) beceriyor. Çok kullanılan Alpha markası bile yeterince iyi değil audio potans olarak.

L - low tork demek yani kolay dönüyor. L yerine S harfi olursa biraz daha zor dönüyor. Zevk meselesi.

Son düzenleme: 14 Aralık 2017
    kaelthas ve aumit bunu beğendi.
  2. PM gönderdim.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş