İlan Kapalı Metal, Speed ve Bell knoblar, Cts 500k Audio Potans, Epiphone 3 Way Toggle Switch

#1
Şehir
İstanbul
Takasa
Kapalı
Fiyat
40
Para Birimi
TL
İstanbulda elden teslim edebilirim Beyazıt veya Cennet metrobüs durağında. Bunun haricinde kargo olur, kargo ücreti alıcıya aittir.

4 adet Amber rengi kaliteli Bell Knob. 18 dişli potanslara uygun. 50TL

IMG_9140.JPG
---------------------------

4 adet Gold rengi kaliteli Speed Knob. 18 dişli potanslara uygun. 40TL
IMG_9146.JPG

---------------------------

4 adet Gold rengi çin malı Speed Knob. 18 dişli potanslara uygun. 15TL
IMG_9148.JPG

Arkasında diğer düzgün speed knob ile arasında ki fark görülebilir.
---------------------------

2 adet siyah renkli Metal Knob. 18mm yükseklik ve genişliğe sahip. Alyan anahtarı ile verilecek. 40TL
2 adet koyu nikel renkli ufak Metal Knob. 15mm yükseklik ve genişliğe sahip. Alyan anahtarı ile verilecek. 40TL
IMG_9145.JPG

Ucuz metal knobların iç kısımları plastik olmakta. Bu knobların içleri de metaldir. Kaliteliler gayet.
---------------------------

Epiphone 3-way Toggle Switch 40TL
IMG_0073.JPG

3 adet farklı renklerde kullanılmamış epiphone'un kaliteli 3-way switchlerinden. Haliyle, çin malı değildir, kore yapımıdır. lespaulforum ve seymourduncan forumunda bahsedildiğine göre bu tarz açık switchler kutu halindeki switchlere göre oldukça uzun ömürlü ve kaliteli oluyorlar. Zaten mekanizmasına bakıldığında kırmadığınız müddetçe bozulmayacağı anlaşılıyor. (benim jackson ve cort'taki 3-way olanlar kutu şeklindeydi ve bozuldular cidden.) gitar dükkanlarında çin yapımı markasız olanlar 30TL'ye satılmakta o nedenle; tanesi 40TL

---------------------------

CTS 500K Audio potans 40TL

IMG_0074.JPG

DiMarzio'dan falan kalitelidir. CTS'nin piyasada satılan bir çok modeli var. Altındaki harfler ve rakamlar ne ola diye merak edip teknik diyagramını indirdim anladım ve ona göre seçerek aldım. Dolayısıyla elimdeki potansları anlatacağım. Uzun yazı okumaya üşenen için; %10 toleranslı, full pirinç şaftlı, kolay çevrilen, en iyi CTS modelidir.

450GT35K504A2L

450GT serisi son yıllarda Gitarlar için özel olarak üretilen seridir ve alt kısmında ortada şaft açık olarak gözükür. Nikelden yapılan ucuz serilerin aksine şaftı tamamiyle pirinçtir. Yani görüntüsü böyle olmayan CTS potanslar aslında gitar için üretilmiyor.

35K rakamı boyutu ile ilgili.
3 - .375" uzunluğunda (9,5mm) bushing yani tepe kısmı var.
5 - .625" uzunluğuında (15,9mm) yani şaftı (vida dişi olan kısmı) var.
K - Knurled anlamına geliyor. Yani knob takılan yeri tırtıklı. Bence en iyisi çünkü tırtıksızlara LesPaul tarzda knob takamıyorsunuz fakat buna hem onlar hem de vidalı metal knoblar takılabiliyor.

Benim Jackson ve Cort Z serisi gitarıma uyuyor, kısa kalmıyor. Gövdedeki potans deliği kısmı çok kalın olursa kısa kalır.

504 - 500k ohm anlamına gelmekte. (254 olunca 250k, 105 ise 1000k olur)

A - Tolerans miktarı. Bu kısım önemli çünkü A harfi varsa %10 toleranslı, B harfi varsa %20 toleranslı oluyor yani bu potansların hata payları var. Düşük kaliteli olanlar %20 toleransla satılmakta 500k diye aldığınız potans 400k çıkabilir. Fakat %10 toleranslı olan en azından 450k çıkıyor, 500k'ya yakın olma olasılığı daha yüksek.

Gitarlar için üretilen 450GT serisinin bu modeli %10 toleranslı, bir de bazı özel üretimler var %5 veya %8 toleranslı olan. Bunlar haricindekiler hep %20 toleranslı olmakta ve haliyle gitara tavsiye edilmiyor.

2 - Audio demek bu. %15 eğri değeri. Değer artıp %50 olursa Taper deniliyor. Aslında bu da önemli çünkü dandik potanslar audio olsalar bile çok az yapıyorlar ve taper potanstan pek bir farkları olmuyor. Gitarda istenilen audio geçişini sadece CTS ve Bourns (Van Halen kullanıyor bu markayı) beceriyor. Çok kullanılan Alpha markası bile yeterince iyi değil audio potans olarak.

L - low tork demek yani kolay dönüyor. L yerine S harfi olursa biraz daha zor dönüyor. Zevk meselesi.
 
Son düzenleme:

Üst