Floyd Rose Akort Sorunu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda rebelyell1 tarafından 30 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar bir ay önce floyd rose lu bir gitar alıp başıma bela ettim. Her gün akort yapmam falan gerekiyor, hatta çalarken bile akort kaçabiliyor bunlara göz yumabiliyorum. Geçen gün Drop C akortlayamadım. Köprüde gerilim az olunca kalın Mi teli köprü manyetiğine değiyor. Alyenle floyd rose u kaldırmak zorunda kalıyorum. Daha sonra standart akort ettiğimde teller yüksekte kalıyor bu sefer de çalamıyorum. Bunun kolay bir yolu yok mudur floyd rose yüzünden gitarı satmanın eşiğine geldim bir ayda. Mümkünse sökmek eğer değilse de istediğim gibi akort edebileceğim şekilde sabitlemek istiyorum. Lütfen yardımcı olun.
   
 2. Floyd rose gitarda tuning değişikliği yapmak zorlar. Yayların gerilimi değişeceğinden arka tarafta bulunan yayların gerilimini kontrol eden vidalarlarla köprünün pozisyonunu ayarlamak gerek. Yani eğer drop c ye dusurduyseniz tuningi köprü içeriye kaçacaktır. Sizde arkada yayları gevşeterek köprüyü tekrar olması gereken konumda tutabilirsiniz. Tabi bunu ayarlarken sürekli akord kaçar. Hatta ayarladıktan sonra yayların tansiyonu değişeceği için kullanırken bile kaçabilir. Bu sırada sap ayarı da bayağı bir bozulmuş oluyor, onuda ayarlamak gerekiyor :D.
  Sürekli akort değiştiremezsiniz bu arada. Dur mi ye alayım do ya düşüreyim olmaz.
   
 3. Üstat ben gitarda çok yeniyim, konulara tam hakim değilim ama akort değiştirdiğinde manyetiğe değiyorsa, floyd rose u kaldırmak yerine manyetiği biraz aşağı indirmeyi denesen çok mu sıkıntılı olur?
   
 4. Teşekkür ederim cevap için ben galiba sabitleyeceğim köprüyü ya bir şekilde.
   
 5. emg 81 manyetik emin değilim ama sanıyorum onların yüksekliği standart
   
 6. Bir de üstadım her akorttan sonra sap ayarı kaçar mı yaa o işe pek cesaret edemiyorum sap çatlar falan diye.
   
 7. Bir luthiye götürürseniz halleder. Ya floyd rose'un tek beklentisi şu. "Telleri değiştirirken aynı numara değiştir. Akord sistemime elleme." Oyle davraninca kolay kolay kacirmiyor :)
   
 8. Her akord değil ya. Akord sistemini değiştirince yapmak gerek.
   
 9. ince mi 3. perde ondan fretbuzz yaptı demek durduk yere. Nefret ettim yemin ederim yaa araştırmadan alıp hata ettik işte.
   
 10. Bir kere güzel ayarlandığında hiç bozmadan devam edersen sorun yapmaz aslında. Genede bazen hayattan soğutuyor :D. Evde sabitleme yapanlarda var ama luthiere gidip komple ayarlattirip orada sabitlettirmeniz mi daha iyi olur bilemedim :D
   
 11. 2 yıl garantisi ve ömür boyu bakım hediyesi var. Söylediğiniz gibi luthiere götürmek daha mantıklı olacak. Teşekkür ederim
   
 12. Şimdi gitarına baktım da manyetiklerinin sağında solunda yer alan vidalar yüksekliği ayarlamanı sağlıyor. Standart diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Standart olsa oraya vida koymazlardı diye düşünüyorum. Ama tabi benim söylediklerim pek tecrübeyle sabit değil. Mevzuya daha hakim arkadaşlar zaten farklı şeyler söylemiş.
   
 13. Tremol-no takmayı düşünebilirsin.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş