Elektro Gitar Öğrenmek Hakkında Sorum

Merhabalar, ben birkaç ay önce uzun süredir biriktirdiğim paramı denkleştirdim, param sıfır olarak kaliteli şeyler almaya yetmiyordu bu yüzden ufak bir araştırma yapıp ikinci el olarak Squier Bullet Strat HSS ve Line 6 Spider IV satın aldım. Bütçemi gitar ve amfiye yatırdıktan sonra param kalmadı. Ekstradan para bulabileceğim bir desteğim de yok, öğrenciyim ve tüm bursum okul masraflarıma gidiyor. Fakat elektro gitar öğrenmeyi de aşırı derecede istiyorum. İyi bir internet altyapım ve Guitar Pro gibi programları kaldırabilen bir bilgisayarım var sadece elimde. Zaten bütçem olsa bile yaşadığım çevrede iyi bir eğitmen yok sanırım.

Şimdi sorum şu, ben elimdekilerle internet üzerinden nasıl elektro gitar çalmayı öğrenebilirim? Az biraz türkçe kaynaklardan çalışmışlığım çok az da olsa altyapım var. Klasik veya Akustik gitar çalmayı bilmiyorum (özellikle elektro gitardan başladım isteğim bu yönde olduğu için). Genellikle de metal tarzını sevmem, Hard rock-progressive rock-classic rock tarzlarında çalmak istiyorum. Ha birde ingilizcem vasat denecek düzeyde değil.

Bu doğrultuda bana önereceğiniz kaynaklar neresidir? Elektro gitar hakkında her şeye her türlü eğitime erişebileceğim bir arşiv mevcut mudur? Kısaca nasıl ve nereden çalışırsam düzenli bir çalışma sonucu iyi bir sonuç elde ederim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar, ben birkaç ay önce uzun süredir biriktirdiğim paramı denkleştirdim, param sıfır olarak kaliteli şeyler almaya yetmiyordu bu yüzden ufak bir araştırma yapıp ikinci el olarak Squier Bullet Strat HSS ve Line 6 Spider IV satın aldım. Bütçemi gitar ve amfiye yatırdıktan sonra param kalmadı. Ekstradan para bulabileceğim bir desteğim de yok, öğrenciyim ve tüm bursum okul masraflarıma gidiyor. Fakat elektro gitar öğrenmeyi de aşırı derecede istiyorum. İyi bir internet altyapım ve Guitar Pro gibi programları kaldırabilen bir bilgisayarım var sadece elimde. Zaten bütçem olsa bile yaşadığım çevrede iyi bir eğitmen yok sanırım.

Şimdi sorum şu, ben elimdekilerle internet üzerinden nasıl elektro gitar çalmayı öğrenebilirim? Az biraz türkçe kaynaklardan çalışmışlığım çok az da olsa altyapım var. Klasik veya Akustik gitar çalmayı bilmiyorum (özellikle elektro gitardan başladım isteğim bu yönde olduğu için). Genellikle de metal tarzını sevmem, Hard rock-progressive rock-classic rock tarzlarında çalmak istiyorum. Ha birde ingilizcem vasat denecek düzeyde değil.

Bu doğrultuda bana önereceğiniz kaynaklar neresidir? Elektro gitar hakkında her şeye her türlü eğitime erişebileceğim bir arşiv mevcut mudur? Kısaca nasıl ve nereden çalışırsam düzenli bir çalışma sonucu iyi bir sonuç elde ederim?

Yousician programını indir ben temelimi orada almıştım. demo sürümü günde bir kısım işini görür.
Onun haricinde türkçe kaynak selim ışık videoları var ama ben sevemedim videolar eskiden çekildiği için izleyemiyorum rahatsız oluyorum.

Onun haricinde bu adamı seviyorum.

Electric guitar beginner yazarak genel olarak videolara bak kendini yakın hissetiğin videodan devam et bence

Selim Işık'ın Youtube'daki eğitim setini izlemelisin bence. Son yıllarda en büyük Türkçe kaynak bu. Ben de böyle öğreneceğim gidebileceğim bir kurs yok çevremde. Seninle durumumuz tamamen aynı. Çok az kaldı gitarımı almaya ben de Affinity Strat alacağım. Umarım iyi birer gitarist oluruz.

Dostum merhaba,

Ben de gitar çalmaya yeni başladım, senin yöntemlerine benzer bir yol izliyorum ve henüz bir hocadan kurs alamıyorum.Guitar rig bu aşamada bana oldukça yeterli geliyor. Kayıt yapıp dinleyebiliyorum. En başta arkadaşın önerdiği rocksmith oyununu kesinlikle önermiyorum. O sadece bir heves. Gitar çalmayı öğrenemedikten sonra oyun hiç bir işe yaramıyor. Oyun sana belki gitar tutmayı bir kaç tane de tüyoyu verebilir. Onun haricinde hikaye onu geçelim. (Oyuna sahibim, uzun süredir bilgisayarımda kurulu).

Selim ışık'ın yeni çektiği videolar başlangıç için çok güzel. Ben hala onun üzerinden gitmeye çalışıyorum.
Selim Işık Gitar Dersi -Yeni- - YouTube

Sonra Allienz Motto diye bir kanalda Nurkan Renda'nın videoları harika.
Nurkan Renda ile Gitar VLOGLARI - YouTube

Bir de şu arkadaşla başlamıştım ben. Onu da tavsiye ederim başlangıç için.
Yeni başlayanlar için gitar dersleri - YouTube

Zaten bu üç kanalda hem müziğe hem gitara giriş için neredeyse herşey var.
Şahsen ben bu videolardakileri çalışırken bir yandan da sevdiğim şarkıların sololarını çalışıyorum. Takıldığım yerde hangi teknik eksikse onu tespit edip onun üzerine olan egzersizlere özen gösteriyorum.

Bunlarla paralel olarak john petruccinin bu kitabındaki warm upları çalışıyorum hergün (şu anda ilk iki egzersiz içinden çalışıyorum).
https://jimibanez.files.wordpress.com/2008/12/john-petrucci-rock-discipline1.pdf

Çaldığım şeyleri, egzersiz olsun, solo olsun, iyi olsun kötü olsun mümkün mertebe 5-10 gün aralıklarla kaydediyorum. İlerleyen günlerde dinleyip mutlu oluyorum :) Tavsiye ederim.

Geri