Elixir 10-46 Tel Kullanan Var Mı (elektro Gitar)

Elixir 11-52 ve 9-42 kullandım. Gitarında Floyd Rose varsa yanına bile yaklaşma, bende düz whamy (artık ne deniyorsa adına) var ve iki telide bend yaparken kopardım. Elinin terlemesine bağlı olarak 1-2 ay kararmıyor ki en uzun süre bu teller kaldı gitarımda. Sonrasında G teli akort kaçırıyor sürekli. Ne kadar uzun süre gider diye denediğim zaman 4 ay kadar dayandılar tabi 1.5 aydan sonra tellerden verim alamazsın doğal olarak. İkisinin de ince e teli bend yaparken koptu, zaten ömürlerini geçeli 3 ay olmuştu. Sertler, ilk başda bend yaparken elim yorulmuştu 1-2 haftaya alıştım, sonra Ernie Ball’a geçince teller tüy gibi geldi. Eğer elin terliyorsa tavsiye ederim.

Optiweb'ler güzel, daha ince bir kaplamaya sahip oldukları için nerdeyse kaplamasız tel gibi ton ve hissiyatları var, tansiyonları kaplamasız teller gibi ama kaplamasızlara oranla biraz daha kayganlar, başta tuhaf gelebilir. Nanoweb ve polyweb'deki penadan kaynaklı soyulma durumu optiweb'de pek yok, akort ve entonasyon kararlılığı da eğer doğru takılıp esnetilirlerse problemsiz. Tak dene muhtemelen seversin, 3-4 hafta tellerde ton kaybı minimum seviyede kalıyor

Son düzenleme:
Ellerimde yerlerdeki problemi nedeniyle yillarca kullandim. Gercekten dayanikli ama ton belirli bir zamanda sonra malesef gidiyor, tel kararmasa da. Entonasyon problemi de azar azar basliyor. Ben iki ayda bir degistiriyordum ki bu benim icin cok iyi bir sure. Uzun zamandir Ernie ball kullaniyorum. 2 -3 haftada gidiyor ama bu vesile ile gitarlar hep bakimli kaliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorum yapan herkese çok teşekkür ederim , ben şuanda dadario 10-46 kullanıyorum elixir 10 46 ya geçersem bendlerde zorlanır miyim yada gitar sapı buna dayanır mı gitarim Ibanez grx70qa köprü tam hareketli değil Fender tarzı bir tremolosu var biraz sert bir tel olduğunu birkaç yerde duymuştum

Optiweb serisi Nanoweb gibi değil, çok bir değişim olmaz tansiyon anlamında, yani zorlanmazsınız. Bunları başka başlıklarda konuşmuştuk, bir arama yaparsanız bir sürü şey çıkar karşınıza. Bu başlığın altında öneriler çıkıyor mesela oradan Optiweb'e bakabilirsiniz.

Elleri terleyen, diğer telleri 1 hafta içinde mahveden biri olarak Elixir dışında tel kullanamam artık. Yeni takıldığında gayet parlak bir ses verirken, 3-4 ay sonrasında da hiç keyif kaçıracak hale gelmiyor. 5-6 ay gider biraz entonasyondan kayıp vererek.

Penalama şekline göre, bazı çalım tarzlarında harmonikleri öne çıkararak çalmak tonu doğrudan etkiliyor. Yeni takılan bir tel ile bu canlı sound'u almaya bayılıyoruz. Bir de bunun çok uzun süre korunduğunu düşünün. Eh daha ne olsun.

Üstadım merhabalar,
Ben gitar çalışmaya yeni başladım. Bugün itibariyle tam 3 ay oldu. Günde ortalama 4-5 saat parmak egzersizleri ve bir kaç solo üzerinde çalışıyorum.
4-5 yıl önce aldığım lespaul100 gitarıma;
3 ay önce gibson brite 10-46 set aldım. İki hafta içinde teller tamamen paslandı. Mi teli koptu.
1 Kasımda Elixir Optiweb aldım. 2 ocağa kadar kullandım (Tam 2 ay) en ufak bir paslanma olmadı ancak kullanım süresinde akort problemi çok yaşadım ve bunun gitardan kaynaklı olduğunu düşünüp onlarca kez gitarla oynadım. 2 ay sonunda bend yapamamaya başladığımı, tellerin takıldığını hissettim. Mi teli yine kopunca da telleri değiştirdim.
3 ocakta daddario Exl110 aldım. Aynı gün yine 4-5 saat çalma sonucunda bazı perdelere denk gelen bölümlerde kararmalar gördüm. Tellerden nefret ettim ama akort problemi de bu tellerde yaşamamaya başladım.

Elixir Optiweb tellerin harika bir kullanım süresi sunduğunu ancak sert olduklarını ve (en azından benim gitarımda) akort tutmadığını söyleyebilirim. Daddario tellerin kısa sürede kararması canımı çok sıktı ama kullanımının elixire göre daha rahat olduğunu ve akort kaçırmadığını tespit ettim. Gibson tellerin de allah belasını versin onlarla ilgili başka bir şey söylemeye gerek yok.

Bu yaşadıklarımın yanında şunu da eklemek isterim. Gitar çalışmam bittiğinde her gün (en kötü ihtimalle muhakkak 2 günde bir) telleri wd-40 ile siliyorum. sonra da kuru bir bezle temizliyorum. temizlik yaptığım bezlerde gibson ve daddario da pas ve siyah kirlere denk geliyordum/geliyorum elixirde bir kere bile siyah kir veya pas görmedim.

Not olarak, yukarıda yaşadığım herşey benim gitar çalmayı bilmememden ve yaptığım hatalardan kaynaklanıyor olabilir. Bunu gözardı etmeyin lütfen.
Ve son olarak insanlar bir takım teli nasıl 4-5 ay kullanıyorlar onu pek anlayamadım. Ben elixir kadar kuvvetli tellerin özellikle bend denerken net bi şekilde fretlerde gırç gırç zorlandığını 1.5 ay sonunda hissettim. Bu da benim bend yapmayı bilmememden kaynaklanıyor olabilir. Onu da bilmiyorum tabi.

Son düzenleme:
En son tel değiştireli 1 yıla yakın oldu :) Sadece evde pratik yaptığımdan işimi görüyor günde 1-2 saat çalıyorum.Birde floyd rose olunca akort etmesi dert bu yüzden ellemeye üşeniyorum.Yinede sesi hala iş görür vaziyette biraz entonasyon ve akorda kayma oldu ama çok da kötü değil.Evde ise kullanımınız 3lü paketi alıp 3-4 ayda bir değiştirebilirsiniz sahne için lazım ise yine 1-2 ay götürebilir.Olmadı tel masrafınızı da ücrete yansıtıp ernie ball deneyebilirsiniz.Şuan nanoweb 9-42 kullanıyorum ama en ideali bana göre 9-46.

Üstadım merhabalar,
Ben gitar çalışmaya yeni başladım. Bugün itibariyle tam 3 ay oldu. Günde ortalama 4-5 saat parmak egzersizleri ve bir kaç solo üzerinde çalışıyorum.
4-5 yıl önce aldığım lespaul100 gitarıma;
3 ay önce gibson brite 10-46 set aldım. İki hafta içinde teller tamamen paslandı. Mi teli koptu.
1 Kasımda Elixir Optiweb aldım. 2 ocağa kadar kullandım (Tam 2 ay) en ufak bir paslanma olmadı ancak kullanım süresinde akort problemi çok yaşadım ve bunun gitardan kaynaklı olduğunu düşünüp onlarca kez gitarla oynadım. 2 ay sonunda bend yapamamaya başladığımı, tellerin takıldığını hissettim. Mi teli yine kopunca da telleri değiştirdim.
3 ocakta daddario Exl110 aldım. Aynı gün yine 4-5 saat çalma sonucunda bazı perdelere denk gelen bölümlerde kararmalar gördüm. Tellerden nefret ettim ama akort problemi de bu tellerde yaşamamaya başladım.

Elixir Optiweb tellerin harika bir kullanım süresi sunduğunu ancak sert olduklarını ve (en azından benim gitarımda) akort tutmadığını söyleyebilirim. Daddario tellerin kısa sürede kararması canımı çok sıktı ama kullanımının elixire göre daha rahat olduğunu ve akort kaçırmadığını tespit ettim. Gibson tellerin de allah belasını versin onlarla ilgili başka bir şey söylemeye gerek yok.

Bu yaşadıklarımın yanında şunu da eklemek isterim. Gitar çalışmam bittiğinde her gün (en kötü ihtimalle muhakkak 2 günde bir) telleri wd-40 ile siliyorum. sonra da kuru bir bezle temizliyorum. temizlik yaptığım bezlerde gibson ve daddario da pas ve siyah kirlere denk geliyordum/geliyorum elixirde bir kere bile siyah kir veya pas görmedim.

Not olarak, yukarıda yaşadığım herşey benim gitar çalmayı bilmememden ve yaptığım hatalardan kaynaklanıyor olabilir. Bunu gözardı etmeyin lütfen.
Ve son olarak insanlar bir takım teli nasıl 4-5 ay kullanıyorlar onu pek anlayamadım. Ben elixir kadar kuvvetli tellerin özellikle bend denerken net bi şekilde fretlerde gırç gırç zorlandığını 1.5 ay sonunda hissettim. Bu da benim bend yapmayı bilmememden kaynaklanıyor olabilir. Onu da bilmiyorum tabi.

Gitarın fretlerinin hangi malzemeden yapıldığının da etkisi vardır muhakkak. 3 gitarımdan yalnızca birinde bu dediğiniz 'gırç gırç' -yazarken huylandım valla- durumunu yaşıyorum, dediğiniz gibi 2 ay sonra filan başlıyor. Ancak diğer gitarlarımda olmuyor hiç. Bu gırç gırç durumu başka teller (Ernie Ball, Daddario, Dean Markley vs.) kullanırken de oluyordu eskiden, başka gitarlarla. Yani Elixir'e özgü bir durum değil diye düşünüyorum bunlardan çıkarımla.

Gitarın fretlerinin hangi malzemeden yapıldığının da etkisi vardır muhakkak. 3 gitarımdan yalnızca birinde bu dediğiniz 'gırç gırç' -yazarken huylandım valla- durumunu yaşıyorum, dediğiniz gibi 2 ay sonra filan başlıyor. Ancak diğer gitarlarımda olmuyor hiç. Bu gırç gırç durumu başka teller (Ernie Ball, Daddario, Dean Markley vs.) kullanırken de oluyordu eskiden, başka gitarlarla. Yani Elixir'e özgü bir durum değil diye düşünüyorum bunlardan çıkarımla.
Yok elixirle alakalı değil muhtemelen. Bütün tellerde olduğunu tahmin edebiliyorum. Tel ne olursa olsun zamanla perdelere değdiği yerlerin kaplamaları soyuluyor ve kayganlığını yitiriyor diye düşünüyorum Şunu söylemeye çalıştım; Elixir tellerde bile 1.5 ayda ortaya çıkan bu sonuç diğer tellerde daha kısa sürelerde ortaya çıkıyordur. Böyle bir durumda nasıl 4-5 ay tel kullanılır onu çözemedim. Hatta 1 yıldır aynı teller takılı diyen arkadaşlar olmuş. Bu bana pek sağlıklı gelmedi.

Dediğim gibi bu fretin yapısına göre değişir. Şu an bir gitarımda aşağı yukarı 4-5 ay oldu takalı mesela, bu açıdan hiçbir problemim yok. Bir başka gitarımda ise taktıktan çok kısa süre sonra yaşıyorum. Ya da bazı fretlerde, bazı zamanlarda oluyor diyeyim.

1 sene fret için sağlıklı değildir muhtemelen ama gerçekten dağlar kadar fark olmuyor. Ben 3-4 ay geçtikten sonra ufaktan kıllanmaya başlıyorum, gerek entonasyon, gerek parlaklık anlamında. Kayganlıkta diğer tellerle kıyaslanamaz şekilde koruyor kendini.

Neyse zaten en güzeli alıp bir denemek. Optiweb, eli çok terleyenler için bulunmaz nimet.

Dün akşam tünelde biraz dolaştım. En son tekrar elixir almaya karar verdim. Bir de perde temizleme seti aldım. Şu daddarioları güzelce bi perişan ettikten sonra, perdeleri güzelce temizleyip yeni Elixirlerimi takacam. Umarım şu akort kaçırma işini tekrar yaşamam. Tek endişem o.

ben nanoweb 10-46 kullanıyorum, 2 yıldır sadece 2 kere değiştirdim o da insanlar sürekli tel değiştirdiğini söylediği için :D hiç paslanmadılar şuan kullandıklarım 15ay kadar oldu ben gerginliğinin gitmesi dışında bir fark göremiyorum, benden kaynaklı da olabilir. paslanma kopma vs hiçbir sorun yaşamadım.

Geri