Eski Klasik Gitarı Perdesiz Yapmak

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda dogugndzz tarafından 16 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle merhabalar...

  12 Yıllık bir klasik gitarım vardı ve öylece duruyordu. Çalmak için aldığımda 7. perdeden sonra doğru ses vermediğini farkettim. Son zamanlarda perdesiz gitarlara merak sardığım için perdesiz yapma kararı aldım. Çok temiz bir şey beklemiyorum. Sadece denemek, kendimi geliştirmek adına başladığım bir proje bu. Ama elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum.

  Yaptığım ve yapacağım her şeyi burada paylaşacağım ve fikirlerinizden faydalanmayı düşünüyorum. O yüzden önereceğiniz ya da uyaracağınız bir şey varsa merakla okuyup uygulamaya çalışacağım.

  1509302_887507821269942_9259055113309318_n.jpg
  Gitar öndeki kahverengi olan.
  IMG_20180114_225100.jpg
  İlk başta teker teker tüm perdeleri söktüm. Tabii gitar eski ve kalitesiz olduğu için ve benim acemiliğimden dolayı küçük hasarlar oluştu
  IMG_20180116_175422.jpg
  Zımparaladıktan sonra güzelce sildim ve ahşap macunu döktüm. Şu anda kurumasını bekliyorum. Kuruduktan sonra tekrar zımparalayacağım.
  Ama aklıma takılan bir sorun var. Macunu zımparaladıktan sonra boyamalı mıyım boyamamalı mıyım?
  Hem o perde çizgileri görünsün istiyorum hem de klavye simsiyah olsun istiyorum. Perde çizgilerine bant yapıştırıp boyasam daha sonra vernik atsam nasıl olur? Bir de başta da belirttiğim gibi perdeliyken doğru nota vermiyordu. önce tel takıp doğru notaları bulup baştan perdeleri mi çizeyim yoksa perdesiz olduğu için ve yeni tel takacağım için şu anki çizgilerden doğru ses alabilir miyim?
  Fikirleriniz benim için çok önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim.
   

  Ekli dosyalar:

 2. klavyeyi birden çok kez zımparalayacağın için işlemler bittikten sonra tellerin klavyeye olan mesafesi az da olsa artacaktır. yeni eşik alman gerekebilir zira sıkıntı çekebilirsin
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş