Jack takılıyken pil boşalması

Özellikle pedallar sözkonusu olunca hepimizin başına gelmiştir. Jack'ı çıkarmayı unutur ve sabah geri geldiğinizde pillerin boşalmış olduğunu görürsünüz. Aynı şey bu kadar kısa sürede olmasa da aktif manyetikler için de geçerli ki ben jack'ları zırt pırt çıkarıp takmayı istemeyen bir kişiyim.

Soruma gelecek olursak devreyi kesip pilin boşalmasını engelleyen hakikaten jack'ın tamamen çıkması mı yoksa Planet Waves'in devre kesicili jack'larından kullansam aynı işi görür mü? Pedalboard kullandığım için pedallarda sorunum yok ama EMG'lerim için böyle bir çare işe yarar mı yoksa her gitarı elimden bıraktığımda jack'ı sökmeye devam mı?

Tşk.

kullanan birinin cevap vermesi daha iyi olacaktır ama kanımca işe yarayabilir.Sonuç olarak üzerindeki akım kesildiği için pil harcamaz.kısa devre yapmadıkça tabi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şarjlı pille uğraşana kadar çekerim jack'i daha kolay. Jack'i unutmak değil benim derdim, tak çıkar günde 10 kere yalama olacak alet. Titizlikten yani anlayacağınız, yoksa nedir çek çıkar koy kenara.

ya bi switch eklerim bi kenara dersen pickguardda potların civarına bi switch tak, pillerden gelen iki kablonun herhangi birini(tercihen kırmızı ve ya pozitif kutup olduğuğunu belli edene) switche e bağla, açarsın çalarsın kaparsın tamamdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mersinden_ersin demiş ki:
ya bi switch eklerim bi kenara dersen pickguardda potların civarına bi switch tak, pillerden gelen iki kablonun herhangi birini(tercihen kırmızı ve ya pozitif kutup olduğuğunu belli edene) switche e bağla, açarsın çalarsın kaparsın tamamdır.

1- Elektrik bilgim pil takmanın ötesine geçmez yani yapamam
2- ESP Eclipse'ten bahsediyoruz, bırak switch takmayı yan gözle bile bakamam ona :D

Planet Wavesin devre kesici kablosu hiç bir işe yaramaz. Hatta isterseniz ucunda hiç kablo olmayan bir jack takın pil yine de biter. Çözüm switch ya da jackı çıkartmak :)

solitude71 demiş ki:
Şarjlı pille uğraşana kadar çekerim jack'i daha kolay. Jack'i unutmak değil benim derdim, tak çıkar günde 10 kere yalama olacak alet. Titizlikten yani anlayacağınız, yoksa nedir çek çıkar koy kenara.

jackin ucunun ampliye girip girmemesi bile önemli değil, jack yerine oturduğu anda pilden yemeye başlıyor. yalama falan olacak bir durum yok zaten o kalitede bir gitarda.

ama diğer yandan 2000 saate yakın ömür biçiliyor pile, o kadar titizlenmeye de gerek yok. benim emg'li gitarlarımda 10 senedir sadece üç defa pil değiştirdim, öyle düşün.

Evet günde 10 kere tak çıkart yapmana gerek yok. İlk aldığın anda tak işte o gün için gitarla işin bittiğinde çıkart.
Aslında düzgün şekilde takıp çıkartırsan herhangi bir zarar vermezsin. Versen bile jack çıkışı değiştirilir en kötü ihtimalle.

solitude71 demiş ki:
mersinden_ersin demiş ki:

1- Elektrik bilgim pil takmanın ötesine geçmez yani yapamam
2- ESP Eclipse'ten bahsediyoruz, bırak switch takmayı yan gözle bile bakamam ona :D

esp eclipse alabildiysen pilinin ömrünü bu kadar takmaman gerekir:D 3000 saat falan pil süresi muhabbeti var, yılda 3-4 pil eder 24 saat takılı olsa.

push pull potans mıdır nedir, çekince hb leri single a çeviren zımbırtıların farklı bağlanmasıyla da yapılabilir sanırım. hiç kullanmadım bu zımbırtılardan ama tahminim bu yönde.

Cevaplar için tşk.

Bu arada derdim pilin ömrü değil daha önce bi gitarımda tak çıkar jack gevşemiş, yuvasında döne döne içerideki telleri germişti cazırtı yapıyordu ondan sordum yoksa çıkartırken jack'i kopartır gibi çıkarmıyorum ya da senede alacağım 3-5 pil değil derdim :)

solitude71, ara sıra kabloyu takıp çıkarırken o somunu elinle yoklayıp sıkılığını kontrol edersen sorun olmaz.

zaten takıp çıkarmaktan değil, daha çok kablo (jack dememek için kasıyoruz ama nereye kadar :) ) takılı iken içeride dönmesinden gevşiyor, takılı kalması daha sağlıksız bana sorarsan.

solitude71 demiş ki:
Cevaplar için tşk.

Bu arada derdim pilin ömrü değil daha önce bi gitarımda tak çıkar jack gevşemiş, yuvasında döne döne içerideki telleri germişti cazırtı yapıyordu ondan sordum yoksa çıkartırken jack'i kopartır gibi çıkarmıyorum ya da senede alacağım 3-5 pil değil derdim :)

Baba seninkide artık :D
Hem jack çıkmıcak hem pil bitmicek.Bitsede önemli olmıcak yılda 3-5 pil :D
Bence şöyle yap.Sabah çalmaya başladığında tak.Ne zaman bitiriyorsan o zaman çıkar.Günde bi kere takıp çıkarmak zarar vermez zaten.Ayrıca planetin o kabloları galiba pahalı bişeyler.onun yerine pedal alırsın.

secks demiş ki:
solitude71, ara sıra kabloyu takıp çıkarırken o somunu elinle yoklayıp sıkılığını kontrol edersen sorun olmaz.

zaten takıp çıkarmaktan değil, daha çok kablo (jack dememek için kasıyoruz ama nereye kadar :) ) takılı iken içeride dönmesinden gevşiyor, takılı kalması daha sağlıksız bana sorarsan.

Arkadaşlar taktınız pile :D

Ahanda secks tam cevabımı vermiş sustum oturdum işte, alırız pilin kralını şöyle tepişen tavşanlısından Duracell filan. Pil size feda olsun, aldım cevabı sağolun varolun.

Geri