Akustik Gitar Önerisi Prof Tavsiye.

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda darkmare12 tarafından 23 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda akustik gitar alacağım. Sizden ricam akustik gitar bilgisi olan(tecrübesi, malzemenin kalitesinden anlayan) birilerin tavsiyesini almak. 7 yıldır elektro gitar çalıyorum ama akustik gitar bam başka bir segment. Bundan dolayı bilgili arkadaşların akustik gitar tavsiyesine ihtiyacım var. Yakın arkadaşlarımdan bir kaçının akustik gitarlarını denedim ama maalesef solak olduğum için çok deneme fırsatım olmadı. Tünelde bir kaç gitar denedim ama yinede karar veremedim. Aşağıda vereceğim linklerdeki gitarların malzeme kalitesi ve ses kalitesine göre öneride bulunmanızı rica edeceğim.

1. Seagull Original S6 QI Left Elektro Akustik Gitar | Çınar Müzik Enstrümanları
    2. LAG GLA TL200ACE LEFT AUDITORIUM CTW AC/E - Zuhal Müzik
    3. TAKAMINE GD51CE LH NAT Solak Elektro Akustik Gitar - Müzik Enstrumanı
    4. Muzikekipman | Seagull S6 Original Solak Akustik Gitar

Solak olduğumu unutmayın. Önerilere açığım bütçem 2.300 civarı daha üstüne çıkmamı istemezseniz sevinirim.

2. Ben de solak bir gitaristim. Akustik gitarım s6 qi. Bu fiyata kanada el yapımı bir gitar bence iyi. Yanlar ve arka kapak lamine ancak bu fiyat aralığında normal bir durum. Ön kapak sedir ağacı ve kanada sediri oldukça güzel. Bendeki gitar tonal olarak mid frekans cevabı yüksek bir gitar. Bas frekanslar kontrol edilebilir düzeyde. Tizler biraz daha düşük. Bu model Denediğim birkaç gitarda üretim hatası vardı seçerken dikkat etmekte fayda var. Ben gerçi ufak bir hatası olan ancak tonunu en beğendiğim gitarı almıştım. Umarım bir fikir verir söylediklerim.

3. Ben alacağım zaman aklımda Takamine ve LAG vardı. Tünel'e gittim. Zuhal, Do-Re gezdim; bütçem dahilinde İlgilendiğim tüm markaları denedim. Hiç birini beğenmedim. Sonra gidip Kıvılcım Müzik'ten hiç aklımda olmayan Sigma By Martin alıp çıktım. Yani demem o ki imkan dahilinde elinizden geldiğince deneyin. Hiç marka düşünmeyin. Madem bütçeniz belli o aralıkdaki her markanın gitarlarını deneyin. Solak olunca seçenekler de çok olmayacaktır :(

4. Ben de sattığım Takamine jumbonun yerine bir akustik almak için İzmir'de dolaştım. Bütçem de sizinki civarında. Öncelikle söylemeliyim ki başlangıç gitarları dışında marka olarak seçenek maalesef az, belki İstanbul 'da biraz daha çeşit olabilir. Takamine, Lag, Seagull, Norman, washburn, Martin, Taylor ve Merida markalarını denedim. Bir de Stagg ile ilişkili pahalı bir gitar markası var adını hatırlayamadığım ama gayet kötü ve şişirme bir marka.

İçlerinde Taylor ve Martin gerçekten sıyrılıyor, ki Martin Meksika üretimiydi. Lakin bütçe dışı olduğundan mecburen diğerleri içinde benim beğendiğim iki gitar bir Norman ve Lag oldu. İkisinin de liste fiyatı 2100-2400 civarı. Seagull dan ümitliydim ama sapı kalın ve geniş geldi.bana. Takamine 'nin parlaklığından bıkmıştım, denediğim Tak'lar da öyleydi, bir Japon Takamine vardı açık ara farklı ve güzeldi, ki o da biraz parlak tona sahipti. Ben anladım ki Japon dışı hiçbir gitarını almam Takamine 'nin. Bir Lag ve bir Norman gitar güzel geldi. Norman daha iyi. İkisinden birini seçeceğim ya da biraz daha para biriktirip Japon Tak veya ikinci el Martin kovalayacağım. Çin, Endonezya gitarlarıyla aralarında çok bariz fark var. Sound - pound ilişkisi işte.

Kafanızdaki ton beklentinizi biliyorsanız deneyerek kolaylıkla ekarte edebiliyorsunuz. Ayrıca sapın elinize uygunluğu da önemli. Solak olduğunuz için seçeneğiniz çok daha az ne yazık ki.

darkmare12 bunu beğendi.
  5. @justaperfectday yorumun için teşekkür ederim. Muhtemelen "LAG GLA TL200ACE" alabilirim ama hala yorumlara ve kalite durumuna açığım. Şöyle söyleyeyim yakın bir arkadaşın amerikandan Guild marka 6000tl civarı bir gitarını çaldım solak olanından böyle mükemmel sound / işçilik / sap rahatlığı görmedim. Gönül isterdi ki guild almak ama olmuyor.

Taylor marka gitarları da bugün araştırdım 2300 -2500 arası baby modeller var. Çalmadım ama kasaları ufak pek hoşuma gitmeyeceğini düşünüyorum. Big baby solak modellerinde ise 3500 tl civarı bu kadar çıkmak istemiyorum sebebi ise yakın zamanda fender usa start alacağım amerikadan.

Neticeye gelirsek akustik gitar ile sahne almayacağım elektro ile çıkıyorum kayıt alıyorum. Çok kaliteli olmasına gerek yok ama yinede menşei'si çin/endenozya olmayan malzeme kalitesi iyi olani soundu mükemmel olmasına gerek olmayan gitar ihtiyacım var.

Şimdiden yorumlarınız ve ilginize teşekkürler.

6. Bir Guild vardı, denedim ama ben de pek albenili bulmadım. Aslında kabaca iki gruba ayırabilirim akustik gitarları: 1- Daha az ses çıkaran, daha donuk / mat tonu olan, ince tellerine cırtlak tiz ton veren Uzakdoğu ucuz gitarları. Bu gruptakiler fiyat arttıkça biraz daha derlenip toparlanıyor ton olarak. Tabii bazı gitarlar sergide çok beklediğinden telleri kötü oluyor. Anlamak zor olabiliyor. Ben o zaman ince tellere bakıyorum. 2- Güçlü ve canlı ses verip iyi titreyen, cinsine göre daha dengeli ya da dolgun bas-mid-tiz tonlar veren, kısaca kulağa daha hoş gelen ve elde de daha iyi hissettiren pahalı gitarlar. Ama her pahalı gitar iyi demek değil tabii, 4000 küsür liralık bir Norman'ın 2000 küsürlük olandan belirgin farkı yoktu çıplak ses olarak. Ben önce aradığım çıplak sese baktığımdan amfide neredeyse hiçbirini denemedim. Fiyat farklarında preamp manyetik de etkendir mutlaka.

Kanada üretimi gitarlar işçilik olarak fena değil gibi ama bence Do-re çok yüksek fiyata satıyor. Bu gitarları Do-re dışı bir yerde bulabilirseniz daha iyi bir indirim alabilirsiniz zira Do-re zerre indirim yapmıyor kurumsallık adı altında. En iyisi denemek, hatta bir gün değil birkaç gün denemek. İyice içine sininceye kadar

Bu arada hiç Cort gitar görmedim. İzmir'de neresi Cort akustik satıyor bilen var mı dostlar?

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş