Mikrofon Seçimi ? Ölüyorum!! (acill!)

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda Meraklı57 tarafından 30 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar herkese Merhaba;
  Rode:Nt1a,Nt2a,K2; AkgP420,Mxl V69 Mogami,Akg 4040,AkgP820 Tube

  Başlığı ilgi çeksin diye açtım. Lütfen okuyun ne'olur :(
  Uzun yıllardır araştırma yapıyorum. Home Stüdyo Kurmak istiyorum bütçem 4.500 tl. Uzun yıllardır hayalini kuruyorum. Kayıtlarımı hep Masamda duran 10 tl lik mikrofonlarla aldım. Ucuz mikrofonum yıllarca idare etti beni. Bu yazdığım Mikrofonların hepsini uzun uzun araştırdım ve Youtube den abartmıyorum her mikrofonun bunlar ve haricinde olanların hepsinin ses kalitesini inceledim tarttım biçtim. Benim isteğim hep Rode K2(2685TL) den yana. Tek sevmediğim yanı 'SSS' sesleri çok parlak ve tiz çıkıyor. Ben sadece bu videoda ki gibi Müziksiz Şarkılar yapmak istiyorum yani sadece İnsan sesi ile. Bazen tek ses backgroundsunz söz söylemek istiyorum. Video: " "
  Arkadaşlar biliyorum ki sadece Mikrofon yeterli olmuyor Mik. ne kadar iyi olsa bile bir ses kartı preamp Şart! Benim sizlerden Ricam benim bütçeme uygun bir ses kartı ve Preamp ve deneyimlerinize binaen mikrofon tercihi için yardım olacaktı. Ben sesi Dip Sessiz temiz pak ve yüksek almak istiyorum. Dip ses yok edeceğim diye Arayüz Programından yarım saat uğraşmak istemiyorum. 10 tane Müzik enst. icra ediyorum. Fakat ben Gitarımı alıp ses kartıma bağlayıp müzik yapmayacağım. 10 girişli olmasına gerek yok 1 ve ya 2 girişi olsa yeterli. Sizce size örnek video da ki gibi icralar için Rode K2 çok mu gelir ? Yoksa Nt2a alıp yanına Ses Kartı ve güzel bir Preamp ile K2 kalite ve ses aralığını yakalabilir miyim ? Ne olur yardım edin sizlerin yönlendirmesine göre hareket edeceğim. Önceden sadece nt2a ve steinberg ur44 modelini düşünüyordum. Ama yetersiz gibi birde K2 çok güzel be :) Artık amatörlükten Profa doğru adım atmak istiyorum.(Birde Ses kartını Preamplı olanından mı seçmeliyim ? Fireware mi yoksa USB mi ses kartları mı daha güzel sonuç verir bütçeme göre lütfen yardımcı olun bilgi verin.) Çok zor bu doğru mikrofon seçimi :(
   
  Son düzenleme: 30 Ocak 2018
 2. Gürültüsüz olmasıyla ünlü Rode Nt1 belki düşünebilirsin. Ben de ilk fırsatta almak istiyorum.
  Onun dışında ses kartı için evet az girişli birşey, mac varsa ( sanıyorum pc'ye hala destek vermiyor ) apogee duet, veya babyface ( o da sadece macde mi çalışıyor emin değilim ) iyi kartlar, ama başka neler var yazanlar olur. Aklıma gelenler bunlar, biraz pahalı olabilir bunlar.

  Bir göz atmakta fayda var, Nt1 ile ilgili güzel bir video:

   
  Grundar bunu beğendi.
 3. Okudun, üşenmedin çok teşekkür ediyorum. Rode Nt1 güzel mikrofon ama emin ol Test ettim Nt1a ondan kat kat iyi. Fakat bu mikrofonlar çok tiz. Bana daha flat lazım. Tiz ve flat karışımı neumann a biraz daha yakın Rode Nt2a var oda güzel. Fakat Ssss sesleri parlama yapıyor. Bu saydıklarımın hepsinin birleşimi mükemmelizite bir mikrofon var oda Rode K2 :) gönlüm hala onda :) Windows işletim sistemi bir Pc kullanıyorum. Sende A serisini düşünebilirsin. Güzel bir mikrofonla güzel kayıtlar dileğimle . .
   
 4. k2 ile nt2a arasında bahsettiğiniz kadar abartılı bir fark yok. flat mikrofon istiyorsanız lewitt lct 440 öneririm size, aston mics origin de güzel, mxl'in mikrofonları da mattır, neumann'lar elbette güzel ama çok para :) biz studyoda warm audio wa87 kullanıyoruz, o da çok güzel, bütçeniz yetiyorsa neumann'ın tlm serileri yerine onu öneririm, neumann alacaksanız da u87, m149 gibi modellerini ikinci el uyguna takip edin.
   
 5. K2 daha böyle canlı daha pak geldi. İkisinide karşılaştırdım. Sanırım K2 nin Tüplü olması sesi daha iyi aktarıyor. Aslında dediğiniz gibi çok belli bariz vay canına dedirtecek fark yok iş Pre ve Ses kartında bitiyor. K2 ve Focusrite Saffire 26 Pre modelli ses kartını almayı düşünüyorum. Ama Focusrite lar için dip sesi fazla olduğunu duydum. Pek bilgim yok ne alsak onuda bilmiyorum. Lewitt lct 440 da biraz dip sesli ve boğuk aldım sesi belki ses kartından dolayıdır. Rode hertürlü birçok mikrofon arasında diğer mik lere fark atıyor. İnternette önüne gelen abartmıyorum her videoyu izledim. Bizzati ses mühendisi ile test ettim. Ama onda ki Preamp mik. parasının 10 katı bir pre idi :) İşin sırrı onda, kabloda, toprak hattında . . . :) Ah çok zor. Alacağım alacağım hala alacağım. O güzel yanıtlarınızı bekliyorum. Saygı ve sevgilerimle ugur86
   
  Son düzenleme: 12 Şubat 2018 01:45
 6. Birde Lewitt lct 640 modeli var Akg çakması gibi duruyor :) 940 modeli tüplü oda felaket ama k2 nin 2 katı para ile. Şuan warm audio wa87 işe eşdeğer hatta daha keskin ses veren gauge ecm 87 modeli var. Baktıkça işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor :)
   
 7. Dostum benim mikrofon geçmişim; rode nt2a, sE z3300a, tlm 102, c414 xls, lewitt lct640 şeklinde ve en son warm audio wa87'deyiz. dolayısı ile az çok karakterleri hakkında fikir sahibiyim. rode fiyat/performans ürünü "idi", şu an aşırı pahalı kurlar neticesinde, yani 1000 liraya sıfır nt2a çok güzel bir seçimdi, şu an 2 bine yaklaşmış, k2 ile arasında ciddiye alınacak bir fark yok bence, onu da denedim :) yukarıdaki saydıklarımın arasında lewitt 640 ve wa87 sıyrılarak benim gönlümde üst sıradalar, sebebi natural ve hacimli sonuçlar vermeleri. lewitt akg'den ayrılan mühendislerden oluşan bir firma doğrudur, benzlerlikler var, ancak akg kadar tiz değil mikrofonları. sonuç olarak bin tl bandında rode ikinci el temiz bulursanız alın tabi, ama gidip de sıfır k2'ye 4 bin lira vermeyin, gerekirse yurtdışı veya ikinci el trafiklerini araştırın, benim şahsi fikrim bu yönde.
   
 8. Lewitt'i ben de merak ediyordum fakat satan bir yer bulamadım doğrusu. Diğer bir forumda yazdıklarınızı görmüştüm oradan hatırlıyorum.
   
 9. Elimde K2 mikrofon ve focusrite Scarlett 18i8 ses kartı, bir de 2 adet nt5 var daha önce 2i4 ses kartı vardı çıkışları yeterli olmaz diye satmıştım, bazı arkadaşlar K2 ile rode giriş mikrofonları arasında çok fark olmadığını söylemişler; doğrudur lakin K2 ile de neumann u87 arasında da pek fark yok, kısacası bu farklar çok az, K2 nin daha sıcak ses verdiği söyleniyor, bence de öyle, bir kaç sene önce mikrofonu almadan karşılaştırma videoları izleyip karar vermiştim, kendisinden memnunum, 4500 tl az bir para değil almışken imkan dahilinde en iyisi alınmalı diye düşünüyorum, ses kartı olarak enaz 4 girişli ses kartı tavsiye ederim, günün birinde lazım olabilir, focusrite alacaksanız 2 jenerasyon olmasına dikkat edin, ayrıca k&m XL popkiller tavsiye ederim. Kolay gelsin
   
 10. K2 ile u87 arasında fark olmadığını iddia eden birisi ya o kıyaslamayı ucuz bilgisayar monitöründe dinledi, ya da kendini kandırıyor. K2 kötü mikrofon değil elbette, ev ve orta bütçeli ticari studyolarda gayet de güzel iş görür, ancak u87 ile kıyaslandığında detay, low mid gövde bölgesi, tiz-sibiliant bölgesinde ciddi farklar olduğunu görürsünüz. sıfırına 4 bin lira bence verilecek bir olay da yok, ikinci el temiz 1500-2000 aralığında bulup alırsanız akıllıca iş yapmış olursunuz. Lewiit'leri Ankara Melomani müzik satıyor, internette benim akg c414 ile kıyaslama videom var, youtube'da c414 vs lct640 yazarsanız çıkar. Bence lct640 çok harika bir mikrofon.
   
 11. üstadım niyetim arkadaşa yardımcı olmak, seninle veya herhangi bir arkadaşla tartışmak polemiğe girmek değil, yaptığım yorumu iyice okursanız, aradaki farkları kinayeli bir şekilde ele aldığımı göreceksiniz.
   
 12. Sevgili dostum önerilerin için çok teşekkür ederim dikkate alacağımdan emin olabilirsin. Ses mühendisi bir tanıdık var onun yanına gideceğim Lewiit araştırdım da satışı çok bulamadım. K2 yi sıfırını 2685 tl ye alacağım ünlü müzik şirketinden hatta google de bir mik araştırdığınızda ilk sıralara çıkan müzik şirketi. Rode nt2a 2 bin k2 ile de bu kadar indirimli fiyata anlaşınca açıkcası tercih sıram ondan yana oldu. Neumann tlm103 serisine bayılıyorum 6-7 bin civarı satışı var malesef :( aslında bu saydıkların mikler mükemmel mik. Sıkıntı senin ona bağlayacağın preamp ve ses kartında eğer o ucuz dandik birşey ise mik at çöpe. İş preamp ses kartında bitiyor.
   
 13. Sana bu konuda katılıyorum dostum. Gerçekten bu seviyede ki mikrofonlarda çok abartılacak aman tanrım waoow şu ses farkına bak yaa dedirtecek bir fark yok fakat iş burada kullanılan ses kartı ve preamp da bitiyor adamlar bu u87 fiyatında preamplar kullanıyorlar daha dandik bir marka model tak bak nasıl fark olur. İşte iş preamp da. Focusrite için de dip ses bırakıyorlar falan diyorlar diğerleri de bütçeyi açıyor. Kafayı yemek üzereyim.
   
 14. Bu arada örnek video varsa atabilir misiniz ? (K2)
   
 15. Malesef video yok, ses kartı olayına çok takılmamanı öneririm, focusrite, steinberg, presonus gibi kendini ispatlamış markaları tercih etmen daha iyi olacaktır, bu işin esas kısmı mix ve mastering aşamasıdır, K2 den çok daha alt seviye mikrofonlarla dahi mükemmel iş çıkarabilirsin, monitör hoparlör veya kulaklıkta araştırmanı ve imkan varsa ikisini de almanı tavsiye ederim, ben bahsettiğim ürünleri hep parça parça bir kaç ay aralıklarla aldım, imkan yoksa bu yolu izleyebilirsin, kolay gelsin.
   
 16. Mix mastering de sıkıntı yok onu hallederim. Fakat mik kötü ise preamp ses kartı kötü ise dip sesi yok et sesi eşitle patlamış sesleri yok yükselt reverb vs vs derken sesin kalitesi bayağı düşüyor. Mix ve mastering zaten çok zaman alıyor biraz da ben tembelliğe kaçıp çok uğraşmak istemiyor açıkcası :) Saygılarımla. .
   
 17. Uğur İhtiyar Abi. Lewitt e kanım çok ısındı. Netten baktım baya. Gerçekten dediğiniz gibi bir mikrofon. Özellikle 840 ve 940 modelleri efsane. Sizin videoları da izledim çok başarılı. O bağlama kayıtları nt2a ile yapıldı sanırım. Pre ve ses kartı model marka nedir acaba ?
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş