Entonasyon Ayarı

Gitarım Cort X2 bütün ayarlarıyla oynadım. bana en yakın luthier 300 km uzaklıkta Hepsinin neye yaradığını çözdüm. ama çözmek yetmiyormuş onu öğrendim gitarımın enternasyonal ayarını bir türlü yapamıyorum hangi adımları izlemem gerekiyor acaba? yada kargoyla göndereceğim bir yer biliyor musunuz ? Türkçe kaynak bulamadım. ingilizce seviyem orta kaynak gösterirseniz veya ne yapmam gerektiğine dair çok sevinirim. :)

Sirasiyla özet gecmek gerekirse;
- Truss Rod: Bu ayar ile sapin ic bükey mi, dis bükey mi yoksa düz mü olacagini ayarlarsiniz. Dinlene dinlene yapmakta fayda var, tek seferde 2-3 tur cevirmeyin. Ilk önce bunu yapin, biraz ic bükey olmasi avantajlidir genelde, cukur yani. Burgularin hemen altinda, headstock'taki minik ücgen kapagin altindan ayarlarnir.
- Manyetik Yüksekligi Ayari: Cerceve vidalari degil, ortadaki karsilikli iki vidadan ayarlanir. Ne cok yakin, ne cok uzak olsun.
- Saddle Yükseklik Vidalari: Simdi gitarin köprüsü üzerinde, tellerin oturdugu alti tane saddle var, bu saddle'larin her birinin üzerinde ikiser tane siyah vida var. Bu vidalarla tellerin tek tek yüksekligini ayarlarsiniz. Asagida verecegim videoyu izleyin.
- Pivot Vidalarla Köprü Yüksekligi Ayari: Gitarin köprüsü üzerindeki iki büyük vida, bunlarla köprü yüksekligi ayarlanir. Istediginiz gibi kadar düsürüp yükseltebilirsiniz, tabi perdelerde cizlama olmayacak sekilde. Tek tek perdeleri kontrol edin.
- Saddle Uzaklik Vidalari: Entonasyonu yapacaginiz yer burasi. Bu alti saddle'i, köprüye tutturan alti tane vida var, saddle'lari yatay düzlemde kaydirarak tellerin uzakligini ayarliyor. Bunu yaparken tuner kullanmaniz gerekecek.

Bu asagidaki link, benim zamaninda actigim bir baslik, lütfen önce ikinci videoyu, sonra da birinci videoyu izleyin. Ayarlari yukarida yazdigim sirasiyla yapmaniz elzem. Videolarda altyazi cikartmayi deneyin ama eger orta seviye Ingilizce'niz varsa, bu videolarla Ingilizce'nizi üst seviyelere tasiyabilirsiniz. Bu da gitar hobinizin size diger bir avantaji olur.

İnceleme - Galeazzo Frudua - Gitar Bakım, Entonasyon Ve Ayarlar

Yine baska bir kullanici cok faydali bir dizin olusturmus:

Makale/Tutorial - Gitar Temizliği, Entonasyon, Sap Ayarı

Bir sikinti olursa yazin, yardimci olmaya calisirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sirasiyla özet gecmek gerekirse;
- Truss Rod: Bu ayar ile sapin ic bükey mi, dis bükey mi yoksa düz mü olacagini ayarlarsiniz. Dinlene dinlene yapmakta fayda var, tek seferde 2-3 tur cevirmeyin. Ilk önce bunu yapin, biraz ic bükey olmasi avantajlidir genelde, cukur yani. Burgularin hemen altinda, headstock'taki minik ücgen kapagin altindan ayarlarnir.
- Manyetik Yüksekligi Ayari: Cerceve vidalari degil, ortadaki karsilikli iki vidadan ayarlanir. Ne cok yakin, ne cok uzak olsun.
- Saddle Yükseklik Vidalari: Simdi gitarin köprüsü üzerinde, tellerin oturdugu alti tane saddle var, bu saddle'larin her birinin üzerinde ikiser tane siyah vida var. Bu vidalarla tellerin tek tek yüksekligini ayarlarsiniz. Asagida verecegim videoyu izleyin.
- Pivot Vidalarla Köprü Yüksekligi Ayari: Gitarin köprüsü üzerindeki iki büyük vida, bunlarla köprü yüksekligi ayarlanir. Istediginiz gibi kadar düsürüp yükseltebilirsiniz, tabi perdelerde cizlama olmayacak sekilde. Tek tek perdeleri kontrol edin.
- Saddle Uzaklik Vidalari: Entonasyonu yapacaginiz yer burasi. Bu alti saddle'i, köprüye tutturan alti tane vida var, saddle'lari yatay düzlemde kaydirarak tellerin uzakligini ayarliyor. Bunu yaparken tuner kullanmaniz gerekecek.

Bu asagidaki link, benim zamaninda actigim bir baslik, lütfen önce ikinci videoyu, sonra da birinci videoyu izleyin. Ayarlari yukarida yazdigim sirasiyla yapmaniz elzem. Videolarda altyazi cikartmayi deneyin ama eger orta seviye Ingilizce'niz varsa, bu videolarla Ingilizce'nizi üst seviyelere tasiyabilirsiniz. Bu da gitar hobinizin size diger bir avantaji olur.

İnceleme - Galeazzo Frudua - Gitar Bakım, Entonasyon Ve Ayarlar

Yine baska bir kullanici cok faydali bir dizin olusturmus:

Makale/Tutorial - Gitar Temizliği, Entonasyon, Sap Ayarı

Bir sikinti olursa yazin, yardimci olmaya calisirim.

Yazdığınız her harf için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yazdığınız her harf için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Ne demek, ise yarar umarim. Takildiginiz yer olursa yazin. Bazi püf noktalar var:

Örnegin videoda tel yükseklerini ayarladigi yerde, 1. ve 6. telin diger tellere göre daha asagida oldugunu göreceksiniz. Tellerin yüksekligi bir tepe seklinde olacak, hepsi ayni yükseklikte degil.

Ya da en son adimda entonasyon yaparken, her vida hareketinde telin akordu bozulacak, tekrar akordlayip, tuner'dan kontrol etmeniz gerekecek. Videolari takip ederseniz aslinda yapabilirsiniz. Ilk sefer her zaman zor oluyor bu islerde, üstesinden gelirseniz bir daha luthier'a isiniz düsmez bu konularda. Kendi gitarinizin bakimlarini kendiniz yaparsiniz.

Geri