Gitar Çalan Saz Da Çalar Mi?

Saz seside çok hoşuma gider gitar kadar, geçen izliyodum TRT gap da mıydı 3 te miydi herneyse iste, abiler cok felaket saz calıyolar solo neyim atıyolar boyle. Bende dusundum sazla gitar arasında cok cok fark var mı? Gitar calan sazda calar mı? Ogrenmek daha mı bi kolay olur, zor olur? Yoksa tamamen farklı bi enstrumanmı Boyle deneyimi olan arkadaŞlardan varsa paylasırsanız sevinirim.

Re: Gitar çalan saz'da çalar mi?

keano demiş ki:
Saz seside çok hoşuma gider gitar kadar, geçen izliyodum TRT gap da mıydı 3 te miydi herneyse iste, abiler cok felaket saz calıyolar solo neyim atıyolar boyle. Bende dusundum sazla gitar arasında cok cok fark var mı? Gitar calan sazda calar mı? Ogrenmek daha mı bi kolay olur, zor olur? Yoksa tamamen farklı bi enstrumanmı Boyle deneyimi olan arkadaŞlardan varsa paylasırsanız sevinirim.

Ben denedim ve şahsen bağlama perdesindeki notaları çözemedim. 3, 5, 6, 7 telli oluyorlar, akordu nasıl oluyor, klavyesindeki notalar nelerdir biri foruma koysa güzel enstantane olur belki.

Benim çevremde bağlama çalanların hiçibir nota bilgisi ile çalmıyor açıkçası, bırakın onu akord olayını bile bilmiyorlar ama çalıyorlar işte.

:) :)Şimdi bu konuda bir blues geyiği patlatsam muhabbet amma uzar haaa :) :) :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
rockczar demiş ki:
neden çalmasın gitar çalan bateride çalar kemanda çalar neyde meyde yeterki azim olsun değil mi
:D çalıp çalma özgürlüğü vs anlamında sormadım guzel arkadaşım, kolay mı gelir zor mu gelir gibisinden biseyler demeye calıstım, gerçi kolaylığı zorluğu insanına göre değişirde...

Gayet rahat çalar.Ha kişiden kişiye değişir bilemem.
Benim hem sazım hem gitarım var her ikisindede döktürüyorum ama saz belli bir şeyden sonra insan'ı sıkıyor.
Bence hiç başlama.
Saz ve gitar teknikleri farklı çünkü.

koma perdelerini çakarsan ve akord düzenini anlayabilirsen az çok çalabilirsin. adam gibi metod ve teknik kitabı bulursan ilerletebilirsin kanımca. tanışlarda olan bağlamaları az çok çalabiliyorum, ama gitardan sonra ilginç gelmekte.

Kulak olarak eline aldımı bildiği kadar bişeyler çalar ama bağlamanın perde aralıkları gitara ve birbirine göre çok farklıdır.(misal:1.perde uzunluğu 2. perdeye göre farklıdır)

Ayrıca bence baya bi teknik bilgi lazım.Tekniği gitara göre çk farklı

Johny demiş ki:
arkadas soyle bıse soruyo sanırım sadece gıtar egıtımı alıp o egıtımle baglamada calınırmı yanı ben bunu anladım :) cevap: calınamaz :D
evet sorum aynen oydu... bende dogru duzgun gitar eğitimide yokki, direk tab'dan girdim, ultimate-guitar.com ve total gitar dergisi sagolsun.

TuRkishRocker demiş ki:
10 yılı askin suredir caliyorum baglama, istenildikden sonra calinir.. istanbuldaysan ders verebilirim.

yok be abi ingilteredeyim ben yılın cou.. gelirsen haber wer ama 1-2 ders alırım :D

benim arkadasın babasının atelyesi var orda baglama yapıyor. oraya gittigimde denemiştim bir kere ama olmuyor gitarla arasında cok fark var baglamada akorf elan kalmamıştı. bence ikisinden birini secmek en guzeli. :D

Walla tam tersini gördüm.Arkadaş var çok deli bağlama çalan... Benim elektroyu alıyor adam eline hiç birşey bilmeden tek telden deli gibi solo atıyor :D (Onunda nota bilgisi 0)

Valla ben yaklaşık 6 7 aydır Gitar çalıyorum Hiç kursa gitmedim yada ders almadım kendi kendime bişeyler çalıyorum..Gitarı aldıktan 1 ay sonra da Babam bağlama aldı..Ben bağlama toplasan 3-4 saat çalmadan bütün türküleri çıkarabildim..Tabi çok profosyonel olmadan ve aşırı süsleme yapmadan çalıyorum..Yani sözün özü..Gitar çalan bağlama'yı da çalar diye düşünüyorum..Tabi biraz kulak da lazım..

Geri