Dunlop Tel Seçimi

Arkadaşlar bu iki takım arasında ne fark var ? Wound nickel in sol teli sarimli mıdır ? Sadece c ve b drop da kullanacağım
image.jpg
dunlop-den1254-nickel-.jpg

heavy core adı üstünde sarımlı tellerin içinden geçen tel standart tellerden daha kalın, bu da daha yüksek tansiyon demek, düşük akord sistemlerinde avantaj sağlaması için üretilmiş bir seri

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hangisini tavsiye edersiniz? Toplu sipariş vereceğim ve bu telleri hiç kullanmadım. Son olarak da sol telinin mutlaka sarımsız olması lazım.

heavy core'larda sol teli sarımsız o problem değil ama dediğim gibi standart setlerden daha yüksek tansiyona sahipler, eğer standart 12-54 setlere alışıksan daha sert geleceklerdir, heavy core tercih edeceksen 11-50 daha mantıklı olabilir bilemedim, daha deneyimli arkadaşlar da bir şeyler yazacaktır, acele etme

Daha önce Les Paul skalasına sahip gitarımda (Ec1000T) D Standard akort düzeninde Heavy Core kullandım. Daha önce 12 ve 11 de kullanmıştım fakat çalım rahatlığı olarak 0.10 tel kadar rahat. Kalın 3 tel kendini salmıyor ama 11 ve 12 kadar da sert olmuyor, amacı bu zaten. Ama gitarınız 24 perdeli ve uzun skalaysa bilemem orasını. Böyle bir gitarda 0.11 daha iyi gelebilir. (Tam ton düşük ve drop için konuşuyorum)

Arkadaşlar telleri aldım. Yalnız şöyle bir durum var teller vakumlu değil.canımı sıktı biraz kayıtlarda ve sahnede de kullanacaktım.ki toplu aldım kararma yapar mı? İade etmeli miyim ne dersiniz?
IMG-20180216-WA0007.jpg

Tellerin dis kutusunun herhangi bir yerinde VCI Fresh yaziyor mu? (VCI = vapor corrosion inhibitor) Yani Dunlop'un telin icinde oldugu kagit zarfa uyguladigi ve nem ve pasin tele gecmesini onledigini soyledigi teknoloji.

Siz tam olarak hangi teli almistiniz? VCI yazmadigina gore ve kapali naylon poset icinde gelmedigine gore, bu teller sanirim do-re'de biraz beklemis/satilmamis teller olabilir; paslanmaya karsi da korumalari olmadigi icin cok fazla sayida almamak ve uzun sure bekletmemek lazim. Bu arada Jim Dunlop'un bazi tellerinin kutusunun on tarafinda VCI Fresh yaziyor.

Son düzenleme:
Jim Dunlop’un heavy core serisinde paketleme ile ilgili yaptığı bu dandiklikten şurada bahsetmiştim; Gitar Telleri hakkında

2 paketi kullandım. Ton yada çalımda bir fark yoksa da halen güven duyamıyorum. Umarım yakın zamanda eski paketlemeye dönerler.

Son düzenleme:
Zamaninda aldigim ayni marka model set, 10 dakika caldiktan sonra bakir renge dönüp cilginlar gibi paslanmisti.

O günden beri Elixir kullaniyorum, hem diger tellerden cok cok daha ucuza geliyor, hem de sürekli taze tellerle caliyorum. Nanoweb de güzeldi, severek kullanirdim. Simdi Optiweb ile iyice astilar kendilerini, telde nirvananaya ulastilar.

Tel, ömür, paslanma, taze gibi kelimeleri görünce Elixir geliyor aklima, size de tavsiye ederim.

Zamaninda aldigim ayni marka model set, 10 dakika caldiktan sonra bakir renge dönüp cilginlar gibi paslanmisti.

O günden beri Elixir kullaniyorum, hem diger tellerden cok cok daha ucuza geliyor, hem de sürekli taze tellerle caliyorum. Nanoweb de güzeldi, severek kullanirdim. Simdi Optiweb ile iyice astilar kendilerini, telde nirvananaya ulastilar.

Tel, ömür, paslanma, taze gibi kelimeleri görünce Elixir geliyor aklima, size de tavsiye ederim.

Hazır konusu açılmışken ben de bir soru sorabilir miyim?

22 perde, les paul kasa gitarım var ve genel olarak C, C# ve D gibi akort düzenlerinde kullanmak için bir tel takımı arayışındayım. Hali hazırda optiweb 0.10 kullanıyorum. Bana hangisini önerirsiniz hem kalınlık olarak hem de marka-model olarak? Çok da ağır ve kalın tellere kaçmak istemiyorum, düzgün bir sap ve entonasyon ayarıyla detone olmayan ve kendini salmayan bir tel olsa kâfi...

Geri