Scale Lenght Ve Düşük Akortlar Hakkında

Türkçesinin "sap uzunluğu" olduğundan emin olamadığım için başlığı böyle açtım. Şimdi sorum şöyle. 7-8 ay sonra floyd rose'lu bir gitar almayı düşünüyorum. Dinlediğim gruplar genelde C, C# gibi akort düzenlerini kullanıyor. Merak ettiğim şey ise 25.5" uzunluğa sahip floyd rose'lu bir gitarı uygun kalınlıkta tel, doğru sap ve entonasyon ayarıyla bu akort sistemlerinde kullanabilir miyim; yoksa extended range olarak tabir edilen 26.5" uzunluğunda tremololu bir model mi tercih etmeliyim? Mesela Ibanez RGD2120 ya da Ibanez JBM20 gibi...

25,5” skalalı gitarları rahatça kullanabilirsiniz. Tuşe algısı ve gerilim (tension) tercihi büyük oranda öznel alışkanlıklara dayalı durumlar olduğundan extended range bir gitara bahsettiğiniz akort düzenlerinde ne derece ihtiyacınız olur söylemek güç. Yine de kendi deneyimlerimden yola çıkarak A, A drop, G ve daha da aşağı akortlar kullanmayacaksanız bence pek de şart değil.

İyi akşamlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
25,5” skalalı gitarları rahatça kullanabilirsiniz. Tuşe algısı ve gerilim (tension) tercihi büyük oranda öznel alışkanlıklara dayalı durumlar olduğundan extended range bir gitara bahsettiğiniz akort düzenlerinde ne derece ihtiyacınız olur söylemek güç. Yine de kendi deneyimlerimden yola çıkarak A, A drop, G ve daha da aşağı akortlar kullanmayacaksanız bence pek de şart değil.

İyi akşamlar.

Çok çok teşekkür ederim, bu durumda seçenekler bayağı bayağı artmış oldu...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Rica ederim, sadece bir tavsiye olarak eğer tercihen floyd rose eşik “olmazsa olmaz” değilse sabit köprülü gitarları öncelikli düşünmenizi öneririm. Akort değişimlerinde çok daha rahat edersiniz.

Aslında, bugün biraz Floyd Rose ile alakalı açılan başlıkları inceledim. Herkes sitem etmiş. Kafa karıştırmıyor değil... "Olmazsa olmaz" kısmını düşünmek için uzun bir süreç var önümde. Yeni bir gitara onca para verip floyd rose'dan mahrum kalmak istemiyorum nedense. Bu "whammy bar" görevini görebilecek, sesi dijitalleştirmeyen güzel bir pedal çıkarsalar yok satar herhalde.

Geri