Blackstar Ht-5 Metal

Selamlar herkese. Uzun zamandır almayı düşündüğüm amfi(leri) bugün deneme fırsatı buldum. Önce ht-5 i daha sonra ht-5 metali inceledim. Açıkçası karakter olarak ben pek bir fark göremedim. İkisinde de ekolayzer flat idi. Sadece isf ve gain ile bir miktar oynadım. İkisini de çok beğendim ama hi gain bir ton aradığım için ht metal bir adım hatta birkaç adım daha önde. Kafamı kurcalayan sorular ise şu şekilde:

1) Ht-5 metal için birkaç yerde biraz mid karakterli bir amfi diye bir şey okudum. Hatta denerken bile bu önyargıyla denedim ama işin açığı hiç mid karakterli gelmedi. (ki ben mid karakterli tonları pek sevmem) Bu mid ağırlıklı olduğu bilgisi bir dezenformasyondan mı ibaret yoksa doğru bir bilgi mi? (Kulağıma güvenerek söylüyorum bence doğru bir bilgi değil veyahut çok az bir fark var.)

2) İki amfiyi de herhangi bir pedal olmadan denedim. Her iki amfinin bir boost pedalına tepkisi ne yönde olur? Burada asıl merak ettiğim ht-5 metalin bir maxon ile olan uyumu.

3) Başta da dediğim gibi kafamdaki tona ht metal daha uygun ama ht-5 de kötü değildi. Sizce bir boost pedalı da ekleyeceğimi göz önüne aldığımızda ht metal mi yoksa ht-5 mi daha mantıklı?

4) Denediğim mağazadaki arkadaşa da sordum ama emin olmak istiyorum. Amfiyi kapalı kutu olarak sıfır almak gibi bir derdim var. (Haklı bir dert mi bilmiyorum) Amfiyi gözümün önünde kutuyla mı getiriyorlar nedir bunun raconu?

5) Son olarak blackstarın belli bir yıldan önce üretilen amfilerinde bazı problemler çıkmış. Bu konuda amfiyi alırken dikkat etmem gereken herhangi bir şey var mı?

Not: Arama kısmına “blackstar ht-5” yazıp tüm sonuçları gezdim ama kapsamlı bir bilgi bulamadım bu yüzden ayrı bir başlık açmak zorunda kaldım.

Do-Re müzikden aldıysan kapalı kutu gönderiyor istenildiği taktirde (ben Samsun şubesi çok duyarlı bulmuştum bu konuda, başka şehirleri bilmem). Reyonundaki ürünlerde lamba ömrü bitme sıkıntısı olabilir, millet gelip sürekli gitar, amfi, pedal vs deniyorsa aldığın şubede buna dikkat et.

Hatalı seri için açtığım başlık;

Blackstar Ht-5r Head Ve Combo Modellerine Dikkat!

2011 sonrası modellerde sorun çözüldü. Tavsiyem 2012 veya sonraki üretim yıllarından bir ürün edinmeniz yönünde olur.

Kıyas konusu;

Ben aralarında dişe dokunur önemli bir fark işitemedim. Daha doğrusu “metal” versiyonunun dış tasarım dışında duyum olarak ne farkı olduğunu halen anlayamadım desem yalan olmaz. Biraz ticaret, biraz da reklam ve ambalaj kokusu var orada diyeyim.

To boost or not to boost;

Modern (tight) bir metal duyumu için her iki amfi de tek başına fazla boğuk ve dağınık tınlıyor. Burada imdadınıza renk ve karakter zevkinize göre tercih edebileceğiniz bir drive yada boost pedalı yetişecek. Şahsen duruma göre maxon od808 veya rockfabrik effects aqualung kullanıyorum. Her ikisi ile de amfinin fersah fersah toparlanıp canlandığını söyleyebilirim.

Toplarsak;

Nitelik nicelik bakımından bugün mini amfi kategorisinde hemen hemen aynı fiyatlara ht-5’den çok daha başarılı aletler mevcut. Yıllardır aynı amfiyi kullanıyorum ve sırf üşengeçliğimden değiştirmiyorum. Fakat biliyorum ki daha iyi bir ton alternatif var, ve daha da türüyor.

Misal, id tvp serisine de bir göz atın derim. Bence blackstar’ın şu sıralar en büyük başarısı bu serilerde yatıyor. “Lambalar ne zaman ölecek” kaygınız olmadan gerçek bir lambalı duyumuna bu kadar yaklaşabilmiş başka bir solid state amfi henüz duymadım.

Id:30tvp yada id:60tvp varken ht-5 serisi biraz çiğ kalıyor artık.

İyi akşamlar.

@tosunik Selamlar, ben size sadece bende de kapalı kutu takıntısı olduğu için bu bağlamda deneyim paylaşmak istiyorum. Kesinlikle haklı bir dert sonuç itibari ile para kolay kazanılmıyor istediğimiz, arzuladığımız ürünü; içimize sinecek şekilde alabilmemiz gerekiyor. Kapalı kutu, fabrikasyon bantlı ürün istiyorsanız kutuyu kesinlikle ama kesinlikle gözünüzle görmeden almayın. Müşteri temsilcisinden kapalı kutu teyidi aldım, bu xxx mağaza kurumsal, bu xxx firma çok büyük mağdur olmam gibi düşünceniz varsa silin tamamen hikaye. Yaklaşık 2 sene önce bu konudan inanılmaz ağzım yandı. Miktarın büyüklüğü küçüklüğü önemli değil insanı aptal yerine koymaları, paranla rezil olma gibi durumlar insanı öyle bir pişman ediyor ki. Thomann düşünebilirsiniz kutu sadece gümrükte açılıyor tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@tosunik Selamlar, ben size sadece bende de kapalı kutu takıntısı olduğu için bu bağlamda deneyim paylaşmak istiyorum. Kesinlikle haklı bir dert sonuç itibari ile para kolay kazanılmıyor istediğimiz, arzuladığımız ürünü; içimize sinecek şekilde alabilmemiz gerekiyor. Kapalı kutu, fabrikasyon bantlı ürün istiyorsanız kutuyu kesinlikle ama kesinlikle gözünüzle görmeden almayın. Müşteri temsilcisinden kapalı kutu teyidi aldım, bu xxx mağaza kurumsal, bu xxx firma çok büyük mağdur olmam gibi düşünceniz varsa silin tamamen hikaye. Yaklaşık 2 sene önce bu konudan inanılmaz ağzım yandı. Miktarın büyüklüğü küçüklüğü önemli değil insanı aptal yerine koymaları, paranla rezil olma gibi durumlar insanı öyle bir pişman ediyor ki. Thomann düşünebilirsiniz kutu sadece gümrükte açılıyor tavsiye ederim.
Mağaza ismi vermemde sıkıntı olmaz herhalde, ben amfiyi doreden almayı planlıyorum zaten amfiyi de orada denedim. Oradaki görevli arkadaş kapalı kutu bulmaya çalışırız en kötü ihtimal buradaki ürünü uygun fiyatlı veririz demişti. Bana gayet samimi bir cevap gibi geldi. Yani sorun yaşatacak bir yer değil gibi.

Hatalı seri için açtığım başlık;

Blackstar Ht-5r Head Ve Combo Modellerine Dikkat!

2011 sonrası modellerde sorun çözüldü. Tavsiyem 2012 veya sonraki üretim yıllarından bir ürün edinmeniz yönünde olur.

Kıyas konusu;

Ben aralarında dişe dokunur önemli bir fark işitemedim. Daha doğrusu “metal” versiyonunun dış tasarım dışında duyum olarak ne farkı olduğunu halen anlayamadım desem yalan olmaz. Biraz ticaret, biraz da reklam ve ambalaj kokusu var orada diyeyim.

To boost or not to boost;

Modern (tight) bir metal duyumu için her iki amfi de tek başına fazla boğuk ve dağınık tınlıyor. Burada imdadınıza renk ve karakter zevkinize göre tercih edebileceğiniz bir drive yada boost pedalı yetişecek. Şahsen duruma göre maxon od808 veya rockfabrik effects aqualung kullanıyorum. Her ikisi ile de amfinin fersah fersah toparlanıp canlandığını söyleyebilirim.

Toplarsak;

Nitelik nicelik bakımından bugün mini amfi kategorisinde hemen hemen aynı fiyatlara ht-5’den çok daha başarılı aletler mevcut. Yıllardır aynı amfiyi kullanıyorum ve sırf üşengeçliğimden değiştirmiyorum. Fakat biliyorum ki daha iyi bir ton alternatif var, ve daha da türüyor.

Misal, id tvp serisine de bir göz atın derim. Bence blackstar’ın şu sıralar en büyük başarısı bu serilerde yatıyor. “Lambalar ne zaman ölecek” kaygınız olmadan gerçek bir lambalı duyumuna bu kadar yaklaşabilmiş başka bir solid state amfi henüz duymadım.

Id:30tvp yada id:60tvp varken ht-5 serisi biraz çiğ kalıyor artık.

İyi akşamlar.
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Yalnız bir kaç soru daha kafamı kurcalıyor. Bu amfinin 5 Watt olması beni hiç yoktan bir bar programında veya bir festival sahnesinde yarı yolda bırakır mı?
Kafa veya kabini ikinci el almam çok büyük bir risk mi? Neye dikkat etmeliyim?
Ve son olarak üretim yılını nasıl öğrenebilirim?

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Yalnız bir kaç soru daha kafamı kurcalıyor. Bu amfinin 5 Watt olması beni hiç yoktan bir bar programında veya bir festival sahnesinde yarı yolda bırakır mı?
Kafa veya kabini ikinci el almam çok büyük bir risk mi? Neye dikkat etmeliyim?
Ve son olarak üretim yılını nasıl öğrenebilirim?

Mekan büyükse kabini mikrofonlamak gerekir, buda ekstra masraf demek. İkinci el risk değil aksine daha doğru bir tercihdir lakin 2012 öncesi modellerde sorun çıkabileceğini @bastardbullet hocam belirtmiş, ikinci el alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Mekan büyükse kabini mikrofonlamak gerekir, buda ekstra masraf demek. İkinci el risk değil aksine daha doğru bir tercihdir lakin 2012 öncesi modellerde sorun çıkabileceğini @bastardbullet hocam belirtmiş, ikinci el alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.
Hocam mekan küçük olsa dahi elbette mikrofonlamak gerekir. Ama benim merak ettiğim bu durumda bile 5 Watt yeterli bir çıkış gücü mü?

Hocam mekan küçük olsa dahi elbette mikrofonlamak gerekir. Ama benim merak ettiğim bu durumda bile 5 Watt yeterli bir çıkış gücü mü?
Bar veya festival mekanlarında genellikle amfi bulunuyor. En az 1x12 kabin ile birlikte kullanırsanız bu amfi bence mikrofonlamaya da gelir. Asıl sorun, amfiyi mikrofonlama lüksü olmayan yerlerde çıkar ki, bence bunu dert etmeyin. Uzun vadede zaten evde çalmak ve stüdyoya/sahneye götürmek için farklı setup ihtiyaçları olabildiğini göreceksiniz. Düzenli sahne almak gibi bir plan yoksa bence şu anda işin bu kısmını dert etmeyin.
Ancak ID 60 TVP hakikaten çok kullanışlı bir amfidir ve her türlü ton alabilirsiniz. Bütçeniz varsa onu bir denemenizi tavsiye ederim.

Bar veya festival mekanlarında genellikle amfi bulunuyor. En az 1x12 kabin ile birlikte kullanırsanız bu amfi bence mikrofonlamaya da gelir. Asıl sorun, amfiyi mikrofonlama lüksü olmayan yerlerde çıkar ki, bence bunu dert etmeyin. Uzun vadede zaten evde çalmak ve stüdyoya/sahneye götürmek için farklı setup ihtiyaçları olabildiğini göreceksiniz. Düzenli sahne almak gibi bir plan yoksa bence şu anda işin bu kısmını dert etmeyin.
Ancak ID 60 TVP hakikaten çok kullanışlı bir amfidir ve her türlü ton alabilirsiniz. Bütçeniz varsa onu bir denemenizi tavsiye ederim.
Tvp serisi hakkında çok bilgi sahibi değilim ama anladığım kadarıyla modellemeli bir amfi. Ben artık biraz daha dijitalden uzaklaşmak istiyorum ki zaten pod hd300 prosesörüm de var.

2) İki amfiyi de herhangi bir pedal olmadan denedim. Her iki amfinin bir boost pedalına tepkisi ne yönde olur? Burada asıl merak ettiğim ht-5 metalin bir maxon ile olan uyumu.

3) Başta da dediğim gibi kafamdaki tona ht metal daha uygun ama ht-5 de kötü değildi. Sizce bir boost pedalı da ekleyeceğimi göz önüne aldığımızda ht metal mi yoksa ht-5 mi daha mantıklı?
Normalde iki amfi de gain'i kökleyince epey hışırtı ve gürültü çıkartıyor (lambanın kaderi) bir de boost ettiğinde çok iyi olmayacaktır. Clean'e boost edersen olur tabi ama bence bu amfilerde neyse o, boost, eq vs çok randımanlı olmuyor. İlla lazımsa HT-5 bak mesela daha fazla özelliği olan.

Tvp serisi hakkında çok bilgi sahibi değilim ama anladığım kadarıyla modellemeli bir amfi. Ben artık biraz daha dijitalden uzaklaşmak istiyorum ki zaten pod hd300 prosesörüm de var.

Modelleme değil tam olarak yani X Y veya Z amfisi modellemiyor, belli preamp karakterleri ile belli lamba poweramp karakterlerini "modelliyor" hadi öyle diyeyim. Dolayısıyla ton yaratma seçenekleri sınırsız.
HT-1, HT-1 metal, HT-5, HT-5 metal, HT-5 stack, ID:TVP ve Boss Katana hepsi var(dı) bende. Uzun lafın kısası Katana ve ID:TVP bambaşka bir yerdeler. HT küçük amfilerin yapıp da ID:TVP'nin yapamayacağı hiçbirşey yok. IDCore başka bir seri, TVP'nin daha kısıtlısı - lamba seçenekleri yok mesela.

Modelleme değil tam olarak yani X Y veya Z amfisi modellemiyor, belli preamp karakterleri ile belli lamba poweramp karakterlerini "modelliyor" hadi öyle diyeyim. Dolayısıyla ton yaratma seçenekleri sınırsız.
HT-1, HT-1 metal, HT-5, HT-5 metal, HT-5 stack, ID:TVP ve Boss Katana hepsi var(dı) bende. Uzun lafın kısası Katana ve ID:TVP bambaşka bir yerdeler. HT küçük amfilerin yapıp da ID:TVP'nin yapamayacağı hiçbirşey yok. IDCore başka bir seri, TVP'nin daha kısıtlısı - lamba seçenekleri yok mesela.
Pedallarla uyumu nedir id tvp’nin?

Hangi pedal?
Fx loop yok en azından 15watt modelinde yok. O yüzden araya ya da sona delay vb koyamazsın ancak önüne drive pedalı koyarsın. Ya da wah filan... drive dersen açıkçası oluyor ama neden koyasın... amfi sınırsız opsiyon sağlıyor ama illa clean kanala kendi drive pedalımı koyacam dersen gürültü vb yapmadan alıyor ama açıkçası tek pedal ya da tek amfi olduğundan daha iyi bir yere varır mısın tartışılır.
Tecrübem şu; pedalımdan vazgeçemem diyorsan sade bir amfi mesela HT-5 clean kanal yoluna git, pedal kalabalığı kalksın diyorsan da TVP ya da modelleme amfileri.

Hangi pedal?
Fx loop yok en azından 15watt modelinde yok. O yüzden araya ya da sona delay vb koyamazsın ancak önüne drive pedalı koyarsın. Ya da wah filan... drive dersen açıkçası oluyor ama neden koyasın... amfi sınırsız opsiyon sağlıyor ama illa clean kanala kendi drive pedalımı koyacam dersen gürültü vb yapmadan alıyor ama açıkçası tek pedal ya da tek amfi olduğundan daha iyi bir yere varır mısın tartışılır.
Tecrübem şu; pedalımdan vazgeçemem diyorsan sade bir amfi mesela HT-5 clean kanal yoluna git, pedal kalabalığı kalksın diyorsan da TVP ya da modelleme amfileri.
Açıkçası derdim pedal kalabalığı olup olmaması değil, yıllardır bir lambalı amfim olmadı. Bu yüzden ht-5 (her ne kadar hibrit de olsa) hi gain tonlarda hiç fena değildi. Cleanin iyi olması benim için çok önemli değil ama drive tonum modern hi gain tonlara yaklaşsın istiyorum. Ht-5 in özellikle amerikan tonları hiç fena değildi. Ama id tvpyi şiddetle öneriyorsan gidip onu da deneyeceğim. Ve bu konuyla ilgili herhangi bir önerin varsa ona da açığım.

Yıllardır lambalı amfin olmadıysa HT-5 alınca da olmayacak ... neyse çok konuşuldu o konu, alltube, hybrid vs...ben ID şiddetle öneriyorum ama iyi olduğu için, şundan bundan değil sadece kendi iyi olduğu için. HT-5 de güzel ama sesi açamayacaksan (apartman hayatı), uzun vadede randıman alamayacan. En güzeli imkanın varsa dene, sonuçta kendi kulağın en iyi hakemdir.
Bir de şu var, zaten iyi bir amfin ya da PA sistemin varsa Blackstar’ın HT pedalları var. HT amfi lambasının aynısı ama pedal yani istediğin kafa kabin ya da komboya bağla olsun sana HT amfi gibi... mesela bende HT-Metal pedal var Katana’nın clean kanalına bağlıyorum HT-1 amfinin aynısı olıyor hatta daha iyisi çünkü katana 12inch.

HT1, HT5 lambalidir arkadaslar, hybrid degil, direkt all-tube.

Bu tartismanin arkasinda yatan nokta, cikis katinda solid state yükseltici barindirmasidir. Bunu barindiriyor diye HT1 veya HT5‘e hybrid derseniz, Marshall JCM800 de hybrid olur. Bu sekilde cok örnek var.

Tabi lambali da cok bir olayi var mi, bence yok. Tek cekilir yani british tarafinda clean kanali, pedal platform olarak yani. Drive asiri gürültülü, kircilli.

Hybrid demedim, bu konuya girmeyelim dedim zaten çok konuşuldu dedim ... :) neyse dediğin doğru lamba tadı veriyor ama insanın gönlü geçiyor çünkü çok "kirli" ... o yüzden TVP ile devam ediyorum.

Geri