Böyle Bir Gitar Tasarımı Var Mı ?

Merhabalar,
Kendi gitarımı yapmak için hazırlık yaparken okuldan dolayı 4-5 ay erteleme kararı aldım.

Hayalimde bir gitar tarzı var ve bir markanın bunu yapıp yapmadığını merak ediyorum.

Yanlış anlaşılma olsun istemiyorum gitar satın almak için öneri istemiyorum, sadece kafamdaki hayali gitarın var olup olmadığını merak ediyorum. Yapım aşamasında onu referansım olarak değerlendirmek istiyorum.

Gövde şekli: IBANEZ RG serisi
Sap: Akçaağaç gibi parlak tuşe bir sap
Köprü: Sabit köprü yada üst seviye can sıkmayan floyd rose sistemi
Bu gitarın boya tasarımına hayranım, bunun bir adı var mı ?
(Bu gitarın tek gözümde eksi kısmı manyetiklerin şekli)

1000

En önemli ve benim en çok takıldığım kısım ise manyetiklerin kenarlarında vida yükselti yerlerinin gözükmesi.
Bazı konularda çok takıntılıyım bir tanesi de her şeyin geometrik olarak düzgün olması.
Tek İsteğim gitarın gövdesinde manyetiklerin tamamen kapalı bir nevi dümdüz olması ve blues tonlarına uygun olması.

Örnek olarak,
jyyjVn.jpg

Bu tüm söylediklerim göz önüne alındığında stok olarak üretilen bir gitar var mı ?

Ibanez Rg kasasına sahip bir gitarın pratikte ve teorikte hem blues tonlarına hem rock tonlarına uyum sağlama şansı var mıdır ?

Bunun için ufak çaplı bir servet mi dökmek gerekir ?

Son düzenleme:
Akcaagac gibi parlak ne demek?
Tuseden mi bahsediyoruz, sap agacindan mi?

Üst seviye can sikmayan FR sistemi ne anlama geliyor? Kullanmasini bildikten sonra FR gayet güzel bir sistem. Kaldi ki sabitleyip her türlü seyi de yapabilirsiniz.

O manyetiklerin yanindaki vidalar, montaj vidasindan cok, yükseklik ayarlama vidasidir. O vidalar olmadan nasil manyetikleri konumlandirmayi düsünüyorsunuz? O zaman pickguard‘siz bir gitar yapip vidalari iceride birakacaksiniz?

Manyetikleri pickguard altina monte edebilirsiniz, bu sekilde yapilan gitarlar var.

RG olsun olmasin, HSS dizilimli bir gitarla da, HH dizilimli bie gitarla da cogu tarzi rahatca icra edebilirsiniz.

Kusura bakmayin ama sordugunuz sorulardan anladigim kadariyla kendi gitarinizi yapacak seviyeden cok ama cok cok uzaktasiniz.

Bu is icin yazilmis kitaplar var, ingilizce tabiki, onlari okumaniz lazim. Farkli gitarlara sahip olup calmaniz lazim. Forumlarda baslik acarak gitar yapacak bilgiye eriseni görmedim, olmaz da zaten.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Akcaagac gibi parlak ne demek?
Tuseden mi bahsediyoruz, sap agacindan mi?

Üst seviye can sikmayan FR sistemi ne anlama geliyor? Kullanmasini bildikten sonra FR gayet güzel bir sistem. Kaldi ki sabitleyip her türlü seyi de yapabilirsiniz.

O manyetiklerin yanindaki vidalar, montaj vidasindan cok, yükseklik ayarlama vidasidir. O vidalar olmadan nasil manyetikleri konumlandirmayi düsünüyorsunuz? O zaman pickguard‘siz bir gitar yapip vidalari iceride birakacaksiniz?

Manyetikleri pickguard altina monte edebilirsiniz, bu sekilde yapilan gitarlar var.

RG olsun olmasin, HSS dizilimli bir gitarla da, HH dizilimli bie gitarla da cogu tarzi rahatca icra edebilirsiniz.

Kusura bakmayin ama sordugunuz sorulardan anladigim kadariyla kendi gitarinizi yapacak seviyeden cok ama cok cok uzaktasiniz.

Bu is icin yazilmis kitaplar var, ingilizce tabiki, onlari okumaniz lazim. Farkli gitarlara sahip olup calmaniz lazim. Forumlarda baslik acarak gitar yapacak bilgiye eriseni görmedim, olmaz da zaten.

Acelem vardı biraz eksik yazmışım haklısınız sırayla cevap yazayım

Tuşeden bahsediyorum.

Yaşadığım şehirde arkadaşlarımın gitarlarından başka gitar deneyemedim. Onlarda H-H, S-S-S olunca istediğimi deneyemedim. Müzik mağazaları da biraz ters.

Fr sistemi derken mesela ibanez grg170dx Floyd rose ne kadar kaliteli ki ? o anlamda söyledim.

Evet yükseklik vidası tabiri daha doğru olur ben montaj diyerek hata yaptım. Çok haklısınız. Tamamen kapalı derken çerçeve kullanabilirim onda herhangi bir problem yok yüksekliğide çerçevedeki vida ile ayarlayabilirim.

Kendi gitarımı yaparken ilk konumada yazmıştım sadece denemek için yapacağım bir şeyler ile uğraşmayı seviyorum. Zaten gitar gövdesini cnc ile yapacağım benim yapacağım şeyler sadece ince zımparalar,boyalar, montajlar yani :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğim cevapları samimi yazmaya çalıştım yazarken kusurum varsa affola. Bilgiçlik gibi bir şey taslama amacım yok :)

Çerçeve solomusic, aliexpress gibi yerlerde mevcut. Hatta metalleri de var.

1961-humbuckers.jpg

Gibraltar_Standard.jpg

Söylediğin görüntü için "stain". "Dye finish" olarak arama yapabilirsin. Üzerindeki tiger/flame maple kaplama. Quilted maple daha hoş ama Türkiye'de sanırım yok. Janjanlı akçaağaç denince flame maple veriyorlar.

Son düzenleme:
Geri