Parlaklığı Giden Ve Kalkan Gitarın Cilası Hakkında

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar . Geçenlerde ikinci el bir gitar alayim dedim . Yakınlarda eski model olduğunu düşündüğüm endonezya yapımı cort x5 buldum . X6 daki gibi 2 humbucker 1 single var sadece floyd rose u yok herneyse . İlk başlarda herşey güzeldi nazikçe temizliyorum bakımını yapıyorum falan herşey güzel sonra mikrobu pisliği iyice gitsin diye bol kolonyalı peçeteyle sileyim dedim o sırada siyah oyun hamuru gibi mat birşeyin gitarın üstünde yayıldığını farkettim , bazı yerlerde cila komple çukurlaştı alttaki boya kaldı . Birkaç gündür bu duruma kafayı takmış durumdayım hatta cila türlerini falanda öğrendim bendeki sanırım nitro cilaymış . Birkaç senede matlaşması , ince olması falan tanımı birebir uyuyor . Biyerden bu cilayı bulup ilk çukurlaşan yerleri doldursam sonra aynı cilayla komple ince bir kat sürsem fail ile sonuçlanma olasılığı ne kadar olabilir sizce ?
20180213_154017.jpg

Dosyalar

• 20180213_154017.jpg
    20180213_154017.jpg
    276.2 KB · Gösterim: 380
Fail olma olasiligin %100, zaten olmussun.

Öncelikle sendeki cila nitro degil. Cort‘un X‘li modellerinde nitro cila falan yok, poliüretandir.

Cilayi kolonyadan önce neyle sildin? Aseton mu kullandin? Baska kimyasal mi?

Sadece kolonya ile yani alkolle de cilaya bu zarar verilebilir ama sormakta fayda var.

Cilayi bozmussun, cilanin komple sökülmesi lazim. Sonra tekrar cila atilir. Cilaya yama yapamazsin.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fail olma olasiligin %100, zaten olmussun.

Öncelikle sendeki cila nitro degil. Cort‘un X‘li modellerinde nitro cila falan yok, poliüretandir.

Cilayi kolonyadan önce neyle sildin? Aseton mu kullandin? Baska kimyasal mi?

Sadece kolonya ile yani alkolle de cilaya bu zarar verilebilir ama sormakta fayda var.

Cilayi bozmussun, cilanin komple sökülmesi lazim. Sonra tekrar cila atilir. Cilaya yama yapamazsin.
Hocam haklısın nitro cila fazla iyimser oldu :D polimer cilaların çeşitleri olduğunu bilmiyodum . Zaten gitarın bazı yerleri mat bazı yerleri parlak bazı yerleri orta . Çok dengesiz bir görüntüsü var ışık altında . Peki cilayı çıkarmayı denesem ve tekrar poliüretandan alıp onunla cilalasam olurmu dersiniz ? Ve ne kadara patlar maliyeti ? Bu arada sadece kolonyağı kullandım evdeki adieu marka limon kolonyası

Hocam haklısın nitro cila fazla iyimser oldu :D polimer cilaların çeşitleri olduğunu bilmiyodum . Zaten gitarın bazı yerleri mat bazı yerleri parlak bazı yerleri orta . Çok dengesiz bir görüntüsü var ışık altında . Peki cilayı çıkarmayı denesem ve tekrar poliüretandan alıp onunla cilalasam olurmu dersiniz ? Ve ne kadara patlar maliyeti ? Bu arada sadece kolonyağı kullandım evdeki adieu marka limon kolonyası

Isin uygulama kismini ben de hatirlamiyorum, yillar önce yaptigim bir islemdi. Belki baska biri görüp yardimci olur.

Kolonya aslinda cila saglamsa cila üstündeki lekeleri cikarmada kullanilir, ben de kullandim 1-2 kez ama tabi tüm gövdede sürmek cesaret isi :)

Belki cilayi kaldirmisken boyayi da ucurup komple gitari tekrar boyarsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Isin uygulama kismini ben de hatirlamiyorum, yillar önce yaptigim bir islemdi. Belki baska biri görüp yardimci olur.

Kolonya aslinda cila saglamsa cila üstündeki lekeleri cikarmada kullanilir, ben de kullandim 1-2 kez ama tabi tüm gövdede sürmek cesaret isi :)

Belki cilayi kaldirmisken boyayi da ucurup komple gitari tekrar boyarsiniz.
Hocam bana bu konuda yardımcı olabilecek neredeyse kimse yok elektro gitar konusunda baya bi yalnızım :) Burda bir tane luthier var oda öğrenciyim diye bundan para çıkmaz deyip mırınkırın etti yok olmaz öyle kullanıcan falan diye ki haklı aslında benden çok para çıkmaz :D adamın işleri kötü sanırım uğraşmak istemiyor ama oraya götürdüğümde gitarı bir ağlattı valla bu adamdan yardım istemeye layıkmıyım diye sordum kendime :D Herneyse aslında gitarın şekli baya bi hoş , andy james in kullandığı esp ler gibi mat birşey yapmak istiyorum aslında ama büyük ihtimal çok kötü bitecek sonu . Cila yapmak için herhangi bir yol yokmu hocam ?

Ya gerçekten gitar çalmaya yeterli vakit ayırma sorunsalı varken birde cilası bozulmuş boyası dökülmüş orası vurulmuş bunu neden kafana takıyorsun. Bir incele Steve Vai'nin çaldığı beyaz gitarı bir sürü kozmetik kusuru var. Mesela 2:42 bak alttaki köşede boyaları dökülmüş. Müzik yapan adam bunları kafaya takmaz rahat ol çal gitarını süs değil o.

Nitro değil poliüretan, mobilyacıya git, kalın bir poliüretan-parlak bitirilmiş boya işi istediğini söyle yapamam derse sanyiye git kaportacılar yardım etsin. Eğer küçük bir yerde isen 50 tl, İstanbul luthier işi olsun dersen 500 tl oluyor. Başka da ucuza halledemezsin. Boyama işi çok fazla emek istiyor, ingilizce bilgin varsa, yabancı videolar yardımcı olabilir. Bu işin tamiri yok genel olarak boya gitmiş.

Ya gerçekten gitar çalmaya yeterli vakit ayırma sorunsalı varken birde cilası bozulmuş boyası dökülmüş orası vurulmuş bunu neden kafana takıyorsun. Bir incele Steve Vai'nin çaldığı beyaz gitarı bir sürü kozmetik kusuru var. Mesela 2:42 bak alttaki köşede boyaları dökülmüş. Müzik yapan adam bunları kafaya takmaz rahat ol çal gitarını süs değil o.

Haklısın hocam tamamen . Şimdilik slash in sololarını çalmaya çalışıyorum , yavaş ama etkili oluyor el alışkanlığı açısından . Keşke tek sıkıntısı cila olsa aldığım adam pekte iyi bakmamış , telleri paslanmış ve bazıları cızırdıyor . Fretlerden yada köprüden kaynaklı sanırım onları bi şekilde değiştiricem yada ayarını yapmaya çalışıcam . Ama gitardan genel olarak memnunum guitar rig ile güzel sesler geliyor :)

Nitro değil poliüretan, mobilyacıya git, kalın bir poliüretan-parlak bitirilmiş boya işi istediğini söyle yapamam derse sanyiye git kaportacılar yardım etsin. Eğer küçük bir yerde isen 50 tl, İstanbul luthier işi olsun dersen 500 tl oluyor. Başka da ucuza halledemezsin. Boyama işi çok fazla emek istiyor, ingilizce bilgin varsa, yabancı videolar yardımcı olabilir. Bu işin tamiri yok genel olarak boya gitmiş.
Cevabın için çok sağol hocam . Sanırım dediğin gibi yama yapmanın yolu yok . Peki sadece ince bir kat daha cila yapmalarını istesem olur mu ki ?

Tabanı sağlam olmazsa boya, gözeneklere oturmaz ,sonradan yavaş yavaş dökülür ve şimdiki durumdan daha çirkin görünür, cila için de durum aynı düz zemine bitirilmesi lazım yani. Özetle ya hep ya hiç bu iş, yoksa güzel sonuç alamazsın. 50 tl bile bahsettiğin gitar için fazla ki 50 tl'den daha ucuza da yaptıramazsın, hatırası varsa bu işe girişmek istiyorsan videosu, bilgileri bildiğim kadarıyla buradan paylaşırım ama bence değmez.

Son düzenleme:
Tabanı sağlam olmazsa boya, gözeneklere oturmaz ,sonradan yavaş yavaş dökülür ve şimdiki durumdan daha çirkin görünür, cila için de durum aynı düz zemine bitirilmesi lazım yani. Özetle ya hep ya hiç bu iş, yoksa güzel sonuç alamazsın. 50 tl bile bahsettiğin gitar için fazla ki 50 tl'den daha ucuza da yaptıramazsın, hatırası varsa bu işe girişmek istiyorsan videosu, bilgileri bildiğim kadarıyla buradan paylaşırım ama bence değmez.
Anladım sanırım en iyisi hiç bulaşmamak şimdilik . Evde biraz sticker vardı onları gitarda göze batan yerlerine yapıştırdım şuanki durumu böyle oldu :D
PicsArt_02-26-09.54.22.jpg

O sticker'ların altından neler çıkar neler laflarını doğrulayan bir konu oldu şimdi :) Sticker'lı gitar alırken, sökmeden o bantları almayın işte.

O sticker'ların altından neler çıkar neler laflarını doğrulayan bir konu oldu şimdi :) Sticker'lı gitar alırken, sökmeden o bantları almayın işte.
Hocam aslında gitar sticker sız daha güzel duruyor , nasıl derseniz henüz hiçbir fotoğrafımda cila lekeli belli olmuyor sadece çapraz üstten parlak bir ışıkla belli oluyor ilk mesajdaki fotoğrafı öyle çektim :D en iyisi direk elden almak yoksa fotoğraflarda daha güzel duruyordu bu diyebiliyor insan . Zaten cilalarını bir şekilde halletmeye çalışıcam . Şuanda emin olduğum şey cilada matlaşma olan yerler hafif nemli olduğu zaman hemen saydamlaşıyor kuru gibi elimi sürtünce bile elimdeki azıcık nem pasparlak oluyor zaten sökülen cilalar incecik olduğu için arada kaynayıp gidiyor yakından baskan bile . Şuanda kalıcı ve nem ile aynı etkiyi yaratabilecek bişeyler arıyorum .

Ben bilmem artık, gitarı satarken alacak adamın şurasında bu var burasında da şu varmış, manyetiğinde bobin varmış, sapının üstünde tel varmış diye diye fiyat kırarken o stickerları yapıştırmayacaktım diyeceksin :) Yok ya uğraşma bence güzel olmuş o stickerlar çıkarsa daha beter yapar.

Geri