Polytune 3 Vs Boss Tu - 3

merhaba.

analog pedal konusuna çok hakim değilim, yavaştan bir düzen kurmaya çalışıyorum. tuner konusunda bu iki tuner'ı kullanmış, kullanan arkadaşlardan bilgi almak isterim. forumda direkt bir karşılaştırma göremedim, eğer varsa direkt olarak o linki gönderebilirsiniz.

genel olarka bir bilgim var, mesela gitar akord ediyor bu aletler :) ama bypass, true bypass gibi şeylerden bahsediyorlar, onlar nedir, ne işe yarar, gerekli midir?

saygılarımla.

true bypass ve buffered bypass farklı switching türleri. True bypass pedallar kapalı konumdayken, gitar sinyalinin pedal devresine girmeden amfiye veya yanındaki pedala iletilmesini sağlar. Buffered bypass'da pedal kapalı konumda olsa bile gitar sinyali pedalın devresinden geçer ama buffer'dan kaynaklı (kabaca) kuvvetlenerek çıkar. Her ne kadar genel kanı true bypassın daha kayıpsız sinyal iletimi sağladığını düşünse de tamamı true bypass pedallardan oluşan 5-10 pedallık bir setup'da ara kabloların getireceği mekanik kontaklar (jacklar) ve kablo mesafesinin artması sinyal kaybına yol açar, benzeri şekilde tümünün buffered bypass pedallardan oluştuğu 5-10 pedallık bir setupda da sinyalin bir sürü pedal devresinden geçmesinden dolayı sonuç kayıplı gelir. Ufak setuplarda başlara yakın bir adet buffered bypass pedal kullanmak kablo ve mekanik kontaklardan kaynaklanan kayıpları toparlar, şart değil ama orta veya büyük setuplarda başta ve sonda iki tane buffer kullanılması iyidir. Yani işin makbulü çok sayıda truebypass pedal arasında bir iki buffered bypass pedal kullanmak mübahtır :)
umarım çok kafa karıştırmadan izah edebilmişimdir

tu3 buffered bypass, polytune 3'de sanırım bufferı kapatıp truebypass çalıştırma seçeneği var, polytune daha yeni nesil bir alet ve daha hassas, korg pitchblack poy'ler de güzel onlarada bi bakıver

• Konu Sahibi Konu Sahibi
CrimsonKing, sen de olmasan bugün sorularıma cevap alamayacaktım heralde :D cevaplayan ellerin dert görmesin:) kafam karışmadı, gayet güzel anlatmışsın, çok teşekkür ederim.

alternatif olan korg'a da bakacağım, ayrıca pedalboard konuusunda da sana özel mesaj atayım bari :) şimdi başlık açıcam mutemelen sen cevaplıcan zaten :)

@CrimsonKing olayi cok güzel özetlemis, ben de tekrar teknik kismina girmeden ekipman önerisi boyutunda yazayim.

Boss TU2, Boss TU3, Polytune 1 ve Polytune 3 modellerini denedim ve kullandim. Söyle özet geceyim.

Polytune 3: Icinde TC Electronic Bonafide buffer var, acip kapatabiliyorsunuz. Avantaji adi üstünde Polytune özelligi ile tek strum'da tüm telleri akort etme sansi var. Dezavantaji ekrani cok ciziliyor, eskiyor. Güzel alet fakat parasini haketmiyor bence.

Boss TU2: Bir klasik, cogu ünlü gitaristin board'unda da görürsünüz. Buffer'i cok kaliteli, tank gibi saglam. Parasini fazlasiyla hakeden bir alet.

Boss TU3: Bu da TU2'nin yeni versiyonu, fakat icindeki buffer o kadar kaliteli degil ve tonu etkiliyor. Zaten cok tutulmadi bu, TU2 daha iyi. Ayrica kafa karistirici bir akort düzenegi var.

Polytune 2: Buffer yok icinde, onun disinda Polytune 3 icin yazdiklarim gecerli.

Polytune 1: Buffer yok icinde, onun disinda Polytune 3 icin yazdiklarim gecerli.

Korg DT-10: 25€'ya alip cok severek kullandigim bir tuner. Icindeki buffer'i acayip kaliteli, tonu hic degistirmiyor ve olmasi gerektigi gibi iletimi sagliyor. Kasasi tank gibi saglam, akort hassasiyeti cok cok iyi. Tek sikintisi cok büyük ve cirkin. DT-10'u degistirmek icin 110€'ya Polytune siparisi verdim ama geri yolladim, o kadar söyleyeyim. Parasinin hakkini fazla fazla veren bir cihaz DT-10.

Sirf icinde buffer var diye bir tuner'a 110€ vermeyi kendime yediremedigim icin Polytune 3'ü geri gönderdim. Buffer dedigimiz olay cidden cok basit bir devre ve bunu iyi yapiyor olmak cidden bir basari degil.

Eger param varken alayim derseniz Polytune 3 alin, yoksa ikinci el TU2 ya da bulabilirseniz DT10 tavsiyemdir.

CrimsonKing, sen de olmasan bugün sorularıma cevap alamayacaktım heralde :D cevaplayan ellerin dert görmesin:) kafam karışmadı, gayet güzel anlatmışsın, çok teşekkür ederim.

alternatif olan korg'a da bakacağım, ayrıca pedalboard konuusunda da sana özel mesaj atayım bari :) şimdi başlık açıcam mutemelen sen cevaplıcan zaten :)
önemli değil hoca taş attık da elimiz mi yoruldu :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@CrimsonKing olayi cok güzel özetlemis, ben de tekrar teknik kismina girmeden ekipman önerisi boyutunda yazayim.

Boss TU2, Boss TU3, Polytune 1 ve Polytune 3 modellerini denedim ve kullandim. Söyle özet geceyim.

Polytune 3: Icinde TC Electronic Bonafide buffer var, acip kapatabiliyorsunuz. Avantaji adi üstünde Polytune özelligi ile tek strum'da tüm telleri akort etme sansi var. Dezavantaji ekrani cok ciziliyor, eskiyor. Güzel alet fakat parasini haketmiyor bence.

Boss TU2: Bir klasik, cogu ünlü gitaristin board'unda da görürsünüz. Buffer'i cok kaliteli, tank gibi saglam. Parasini fazlasiyla hakeden bir alet.

Boss TU3: Bu da TU2'nin yeni versiyonu, fakat icindeki buffer o kadar kaliteli degil ve tonu etkiliyor. Zaten cok tutulmadi bu, TU2 daha iyi. Ayrica kafa karistirici bir akort düzenegi var.

Polytune 2: Buffer yok icinde, onun disinda Polytune 3 icin yazdiklarim gecerli.

Polytune 1: Buffer yok icinde, onun disinda Polytune 3 icin yazdiklarim gecerli.

Korg DT-10: 25€'ya alip cok severek kullandigim bir tuner. Icindeki buffer'i acayip kaliteli, tonu hic degistirmiyor ve olmasi gerektigi gibi iletimi sagliyor. Kasasi tank gibi saglam, akort hassasiyeti cok cok iyi. Tek sikintisi cok büyük ve cirkin. DT-10'u degistirmek icin 110€'ya Polytune siparisi verdim ama geri yolladim, o kadar söyleyeyim. Parasinin hakkini fazla fazla veren bir cihaz DT-10.

Sirf icinde buffer var diye bir tuner'a 110€ vermeyi kendime yediremedigim icin Polytune 3'ü geri gönderdim. Buffer dedigimiz olay cidden cok basit bir devre ve bunu iyi yapiyor olmak cidden bir basari degil.

Eger param varken alayim derseniz Polytune 3 alin, yoksa ikinci el TU2 ya da bulabilirseniz DT10 tavsiyemdir.

cevap için çok teşekkür ederim.

en azından üçe indirmiş olduk seçenekleri, polytune'un ekranı biraz daha büyük, hem gündüz vakti hem de güneş altında daha rahat okunucaktır sanırım. bir de board'da daha az yer kaplama avantajı da var. parasını hazırladım aslında, dediğin gibi bir tane alıp bu konuyu kapatmak istiyorum :)

Birsey degil ne demek. :)

TU2 ve TU3 de iyidir, Türkiye fiyatlarini bilmiyorum ama uyguna bulursan degerlendir. Yoksa Polytune 3 tabi oldukca iyi.

Geri