Kestane Ağacı Hakkında Bilgisi Olan Var Mı

Internette yapan arkadaşlar var. Ben de Kiraz Ağacından govde yapmayı düşünüyorum. Sanıyorum ki kestane ağacını işlemek zor. Tabi türüne bağlı olarak.
images (3).jpeg
images (4).jpeg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gövde olarak kestane ağacı kullanan veya bilgisi olan var mı ?
Gövde için nasıldır ?
bende gürgenden yapmaya çalışıyorum zorluyor biraz ... aşağıdaki linkte ağaçların sertlik dereceleri var sanırım bu belirleyici bi özellik oluyor birde ağaç yoğunluğu ...üstadlara sorarsan maun,akçaağaç,kızılağaç, ıhlamur vs .diyecekler ... işlemesi ve tonları iyi olduğundan ötürü ... bitlisli arkadaş cevizden yapmış ve bir iki denemede tutturmuş... denemek lazım tabi esas sap klavye ağacıda çok önemli biraz daha araştırma gerek ... link aşağıda...
AĞAÇLARIN SERTLİK DERECELERİ

bende gürgenden yapmaya çalışıyorum zorluyor biraz ... aşağıdaki linkte ağaçların sertlik dereceleri var sanırım bu belirleyici bi özellik oluyor birde ağaç yoğunluğu ...üstadlara sorarsan maun,akçaağaç,kızılağaç, ıhlamur vs .diyecekler ... işlemesi ve tonları iyi olduğundan ötürü ... bitlisli arkadaş cevizden yapmış ve bir iki denemede tutturmuş... denemek lazım tabi esas sap klavye ağacıda çok önemli biraz daha araştırma gerek ... link aşağıda...
AĞAÇLARIN SERTLİK DERECELERİ

Gürgenin kuruluğundan nasıl emin oldunuz hocam ?
Artık bu kurudu bundan yapılır diyebildiniz ?

9 senedir bekliyor atölyede tabi soğuk görmüştü ama üst katta olduğundan pek neme maruz kalmadı ... eh biraz döndü arkadaş tabi bu sürede... geçen ay marangoz da bi gövde bi sap için kesim yaptık .. şimdi vakit buldukça uğraşıyorum .. ama kurutma için önerilerin varsa çok iyi olur ...

9 senedir bekliyor atölyede tabi soğuk görmüştü ama üst katta olduğundan pek neme maruz kalmadı ... eh biraz döndü arkadaş tabi bu sürede... geçen ay marangoz da bi gövde bi sap için kesim yaptık .. şimdi vakit buldukça uğraşıyorum .. ama kurutma için önerilerin varsa çok iyi olur ...
Maalesef bende sizden öneri isteyecektim :)

Tek önerim şu olabilir aliexpresste 30 lira civarına nem ölçen aletler var belki almak istersiniz.
Tahmini Teslimat Zamanı

Buda türkiyede satılan 55 lira

Holdpeak 2gd Ahşap Nem Ölçer - n11.com

Mümkünse fotoğraf ekleyebilir misiniz ?

Maalesef bende sizden öneri isteyecektim :)

Tek önerim şu olabilir aliexpresste 30 lira civarına nem ölçen aletler var belki almak istersiniz.
Tahmini Teslimat Zamanı

Buda türkiyede satılan 55 lira

Holdpeak 2gd Ahşap Nem Ölçer - n11.com

Mümkünse fotoğraf ekleyebilir misiniz ?
eyvallah sağolasın ... bir ara bende almak istedim cihazlardan ama biraz cimrilik yapıp elimdeki imkanlar dahilinde ilk gitarımı yapayım diyorum ... olurda ilerde malzemeleri biraz daha genişletirim .. kurutma için 2 çeşit kurutma edinebildim internetten tabii ki ... doğal kurutma ve fırınlama üzerine megep modülleri içinde mevcut bu bilgileri ... oranın da faydasını gördüm ... pek kaliteli olmasa da benim kurutma tekniği de doğal kurutma tekniğine uygun oldu.
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Ağacı Kurutma Ve Koruma.pdf
sende kendi tecrübelerini paylaşırsan çok memnun olurum .... kestane gövdeye başlayabildin mi ... ?

kestane şekil olarak dişbudak gbi bir ağaç .ton olaraksa bana kızılağaçla maun arası gibi geldiydi . Fatih Yılmazın atölyesinde çalmıştım, 2010 felandı galiba .

7 telli ve haedless bi aletti.

Geri