Epiphone Flying V 1967 Ses Potansı Arızası

Selam, 2 ay önce İstanbul'dan bir arkadaştan denemeden bu gitarı almıştım. İzmir'de yaşıyorum, gitarı da tatilde gidip getirdim. İzmir'e getirince de daha amfime takmadan bi bakıma verdim tertemiz oldu gitar. Ama şöyle bir sorun var volume potansı düzgün çalışmıyor ve köprü manyetiğinde tizler ölü-duyulmuyor o sebeple de ton güzel gelmiyor.
Gitarı çok sevdim, hissiyatı-tonu tam istediğim gibi tizleri de biraz duyabilsem. Yıllarca boş yere 24 perde uzun skala gitarla metallica tonu almaya çalışmışım. Varsa benim gibi arkadaşlar, gidip 22 perde bir gitar(Les Paul'de olur ama onlar daha kalın olduğundan herhalde ton daha karanlık oluyor) alıp üstüne de Blackstar Ht Metal 5 alsınlar.
Sonuç olarak potanstaki arızayı nasıl giderebileceğimi soruyorum. Volume potansını üzerine bastırarak çevirdiğimde biraz etki ediyor, bıraktığımda tekrar etkisizleşiyor. Yani potans kapalıyken bile ses geliyor gitardan.
Küçük bir ihtimal bakım sırasında bağlantı sorunu oluşmuş olabilir belki. Ya da çok tozlanıp, paslandığından dolayı olmuş olabilir. İlla potansı mı değiştirmek lazım, değiştirmek gerekirse bu pot kapaklarını diğer potanslarda da kullabilir miyim gitarın orjinalliği bozulmasın diye, potansı nerden almak lazım ?
20180207_130824.jpg

Knoblar cikar zaten, yeni takilan switch‘e de takilir. Cektiginde cikar, vidasiz Fender tipi siyah knoblar, cok kolay bulunur.

Potanslarin mekanizmalari geregi iclerinde bir resistive strip vardir, film gibi düsünülebilir. Bu film zamanla bozulur, kacari yok. Elbette nem, havyanin lehim sirasinda potansin üzerinde cok bekletilmesi, korozyon, zaman gibi etkenler bu resistive strip‘e yardimci olmuyor. Zaten potans dedigimiz sey de bir reostadir, direnci ayarlarsiniz. Siz potansi cevirdikce wiper denilen bir iletken, bu strip üzerinde hareket eder ve degisen direnc sebebiyle potansiyometrenin giris gerilimine göre bir cikis gerilimi olusturur.

Bu bilgi burada dursun, eger potansiyometrenin ayaklari üzerinde soguk lehim yoksa, bu strip vadesini doldurmus demektir. Anlamak icin tekrar lehim yapilabilir ya da varolan lehim revize edilebilir.

Eger kontakt spreyiniz varsa, yagsiz, potansa sikabilirsiniz, akabinde cevirerek sivinin iceri nüfuz etmesini saglayabilirsiniz. Eger orada bir korozyon, pas gibi mekanizmayi etkileyen bir engel varsa, ondan kurtulursunuz. Bazi durumlarda bu yöntem hayat kurtarir.

Potansiyometreler hakkinda: Electronics Basics - How a Potentiometer Works

Umarim dogru anlatabilmisimdir.

Bu arada bi tarz parcalari Solo Music Ankara‘dan temin edebilirsin. Favori dükkanlarimdan biri, telefonla yardim alabilirsin, online alisveris sansi da var. Her türlü parcayi bulmak mümkün.

Lehim yapiyor musun?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada bi tarz parcalari Solo Music Ankara‘dan temin edebilirsin. Favori dükkanlarimdan biri, telefonla yardim alabilirsin, online alisveris sansi da var. Her türlü parcayi bulmak mümkün.

Lehim yapiyor musun?
Hocam arkadaşım elektronikçi, ben de birkaç elektrik dersi almıştım lehim yapmayı da biliyor o. Onunla birlikte bi göz atıcaz devrelere, ama önce sprey ile deneyim diyorum wd-40 mı kullanmak lazım, olmazsa da yeni potans alır takarız arkadaşla ama direncin kaç k olması gerek sizce ?
Köprüde sol telini tutan o küçük metal parça bend yapınca oynuyor ve entonasyon vidası da boşa dönüyor. Sanırım bu sebeple de sol teli beklenenden boğuk çıkıyor ve daha düşük sustainli geliyor. Muhtemelen köprünün o gövdeye giren çiviler üstüne oturan kısmını komple değiştiricem, sapa bakan tarafında hafif kararmalar da var pek güzel durmuyor. Bir ihtimal üst eşikten de olabilir diye düşündüm, solomusicten birşey getirtirsem bir tane de beyaz üst eşik alırım herhalde emin olmak için.

Simdi senin gitardaki baglanti semasini en sonda ekledim. Actiginda karsilasacagin manzara bu olacak. Tek farki manyetikten cikan kablolar sende büyük ihtimalle iki tane, semadaki gibi degil. Olsun, mantik ayni.

Devrelik bir durum yok, kafani hic karistirma. Diyagramdaki tone potansinin ayaklarina bak, biri bosta. Ortadaki toprak ve soldaki de sinyal. Simdi lehim isini kontrol edeceksen buradan basla, iki ayaktaki lehimler saglam mi, ona bak. Onlari yeniden lehimleyin arkadasinla. Bakalim calisacak mi?

Eger calismazsa kontakt sprey. Fakat WD40 ben pek önermiyorum, su Philips'in mavi kapakli spreyi vardi, yagsiz olan. O daha iyi olur. WD40'in asil amaci yaglamak, ben gitarda pek kullanmiyorum. Floyd Rose temizligi haric...

Eger bu iki yöntem de ise yaramadiysa, o zaman potansin degismesi gerekecek.

Simdi diger hikayeye gelelim, köprü mevzusu. Saddle'in yuvalari yalama olmus olabilir, vida erimis olabilir, bunu sökerek mekanik bir sekilde test edebilirsin. Teldeki titresimi sorunsuz olarak köprüye ve oradan da gitara aktardigimizdan emin olmamiz lazim, eger düzgün bir sekilde setup ile calmak istiyorsak. Saddle'lari söküp takmadan önce telefonla bir kac fotograf cekmenizi öneririm, en azindan saddle'larin pozisyonunu daha iyi hatirlarsiniz. Yine de bir tuner ve tornavida yardimiyla entonasyon yapmak kolaydir, sikinti olmaz. Saddle'lar da ayri satiliyor. Bu köprü tipinde parca sikintisi yasamazsin.

Ayrica bu saddle isi halledilebilir bir konu olsa da cok sikinti yaratir, sustain degil tek sikinti, akort da tutmayabilir tel. Calim zevki falan kalmaz, onu bir an önce cözmeni tavsiye ederim.

Üst esik ise baska bir konu. Üst esikte sorun oldugunu anlamanin bir yolu da buzz sesleridir. Eger, köprüyü ne kadar kaldirirsan kaldir, üst fretlerde string buzz duyuyorsan, asagi pozisyonlara indikce kayboluyorsa, o zaman üst esigin yuvalari asinmistir ve tel -ya da teller- olmasi gerekenden daha alcak duruyordur. Bu da üst fretlerde buzz yapabilir.

Gitari test ederken önce akustik olarak cal, ampliye takmadan. Üstlerden altlara gec, her pozisyonda tek tek notalara bas, akor bas. Bu testte cikan sorunlarin öncelikle cözülmesi lazim. Manyetik, potans vs. bir sonraki adim.

Bu tip gitarlarda, akustik olarak test ederken sorulmasi gereken bazi sorular:

- Burgular sabit duruyor mu?
- Burgular iyi akort tutuyor mu?
- Teller istedigim yükseklikte mi?
- Neck relief iyi ayarlanmis mi?
- Fret buzz sorunu var mi?
- Üst esik iyi durumda mi?
- Köprü yüksekligi iyi mi?
- Saddle'lar sorunsuz mu?
- Tellerin gerilimi iyi mi?

https://docs.google.com/gview?embed...-content/uploads/2016/05/Tele_2H_3B_1V_1T.pdf

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Simdi senin gitardaki baglanti semasini en sonda ekledim. Actiginda karsilasacagin manzara bu olacak. Tek farki manyetikten cikan kablolar sende büyük ihtimalle iki tane, semadaki gibi degil. Olsun, mantik ayni.

Devrelik bir durum yok, kafani hic karistirma. Diyagramdaki tone potansinin ayaklarina bak, biri bosta. Ortadaki toprak ve soldaki de sinyal. Simdi lehim isini kontrol edeceksen buradan basla, iki ayaktaki lehimler saglam mi, ona bak. Onlari yeniden lehimleyin arkadasinla. Bakalim calisacak mi?

Eger calismazsa kontakt sprey. Fakat WD40 ben pek önermiyorum, su Philips'in mavi kapakli spreyi vardi, yagsiz olan. O daha iyi olur. WD40'in asil amaci yaglamak, ben gitarda pek kullanmiyorum. Floyd Rose temizligi haric...

Eger bu iki yöntem de ise yaramadiysa, o zaman potansin degismesi gerekecek.

Simdi diger hikayeye gelelim, köprü mevzusu. Saddle'in yuvalari yalama olmus olabilir, vida erimis olabilir, bunu sökerek mekanik bir sekilde test edebilirsin. Teldeki titresimi sorunsuz olarak köprüye ve oradan da gitara aktardigimizdan emin olmamiz lazim, eger düzgün bir sekilde setup ile calmak istiyorsak. Saddle'lari söküp takmadan önce telefonla bir kac fotograf cekmenizi öneririm, en azindan saddle'larin pozisyonunu daha iyi hatirlarsiniz. Yine de bir tuner ve tornavida yardimiyla entonasyon yapmak kolaydir, sikinti olmaz. Saddle'lar da ayri satiliyor. Bu köprü tipinde parca sikintisi yasamazsin.

Ayrica bu saddle isi halledilebilir bir konu olsa da cok sikinti yaratir, sustain degil tek sikinti, akort da tutmayabilir tel. Calim zevki falan kalmaz, onu bir an önce cözmeni tavsiye ederim.

Üst esik ise baska bir konu. Üst esikte sorun oldugunu anlamanin bir yolu da buzz sesleridir. Eger, köprüyü ne kadar kaldirirsan kaldir, üst fretlerde string buzz duyuyorsan, asagi pozisyonlara indikce kayboluyorsa, o zaman üst esigin yuvalari asinmistir ve tel -ya da teller- olmasi gerekenden daha alcak duruyordur. Bu da üst fretlerde buzz yapabilir.

Gitari test ederken önce akustik olarak cal, ampliye takmadan. Üstlerden altlara gec, her pozisyonda tek tek notalara bas, akor bas. Bu testte cikan sorunlarin öncelikle cözülmesi lazim. Manyetik, potans vs. bir sonraki adim.

Bu tip gitarlarda, akustik olarak test ederken sorulmasi gereken bazi sorular:

- Burgular sabit duruyor mu?
- Burgular iyi akort tutuyor mu?
- Teller istedigim yükseklikte mi?
- Neck relief iyi ayarlanmis mi?
- Fret buzz sorunu var mi?
- Üst esik iyi durumda mi?
- Köprü yüksekligi iyi mi?
- Saddle'lar sorunsuz mu?
- Tellerin gerilimi iyi mi?

https://docs.google.com/gview?embedded=true&url=https://www.seymourduncan.com/wp-content/uploads/2016/05/Tele_2H_3B_1V_1T.pdf
Valla hocam muhteşem açıklamışsınız çok çok teşekkür ediyorum. Üzerindeki teller 2-3 haftalık şuanda, biraz daha kullanayim el attığımda onları da değiştirir bir daha sap ayarı çeker entonasyonu da yapıp potansa da el atarım diye düşünüyorum. Pickguardı çıkarmak için illa telleri sökmek gerekecek sonuçta o kötü oldu. Biraz da para biriktireyim alınacak malzemeler için. 1-2 hafta sonra giricem lehim işine yani.
Luthierden geldikten sonra sap ayarı pek güzel değildi, yolda falan bozulmuştur muhtemelen, sırtta uzun süre gitti gitar. Akort falan da darmadağın olmuştu. Ben gene kendime göre bir ayar yaptım, şuan aslında güzel denebilecek seviyede yüksekliğe göre fret buzzlar ama küçük bir dokunuş daha gerekecek sanırım. Ama dediğiniz gibi üst tellerde köprü yüksek olsa bile Jackson'ımda olmayan fret buzzlar geliyor gibi. Ben gene de bi üst eşik alayim, hem beyaz yapmış olurum onu da daha güzel durur gibi. Hatırladığım kadarıyla elektro gitarlarda da üst eşikler yapıştırılmıyor ya da sabitlenmiyordu değil mi ? Ufak bir dokunuşla çıkması lazım.
Akort tutma konusunda burgular gayet güzel aslında. Tek sıkıcı nokta sol teli saddleı şimdilik potans hariç.
Çalmadığım zamanlarda gitar yatay vaziyette duruyor, sapa değişken bir güç uygulanıyor böyle olunca da. Duvara çakılan stantlardan gerekecek sanırım, v kasa için yer standı bulmak zor ve pahalı. Gerçi odamda yer de kalmadı yer standı için.

Üst esik LP tipinde ise genelde yapistirilmis oluyor. Cikarmasi biraz zor olabilir, kirilabiliyor. Youtube‘da güzel uygulama videolari var, o islere girisecegin zaman bu baslik üzerinden referans veririm.
Strat tipi üst esiklerde, esigi tuse üzerine yerlestirdikleri icin, iki agac arasinda sikisiyor, yapistirmaya gerek kalmiyor. LP tipinde arka taraf bos kaliyor.

Benim bir Graphtech Black Tusq montaj basligi vardi, orada LP konusunu yorumlarda konusmustuk diye hatirliyorum. Bulabilirsen okuyabilirsin.

Gitarin yatay pozisyonda durmasi sikinti degil ama sap altina mutlaka birseyler koy. Gitarin agirligi headstock üzerine binip sapi germesin. Attigin fotodaki pozisyon yanlis, sapin altina dogru örnegin bir yastik koy, headstock havada kalsin. Luthier‘ler de gitar bakimi yaparken sap altindan desteklerler, headstock‘a yük bindirmeden.

Geri