Akustik Gitar Tel Tansiyonu Tavsiye Istiyorum.

Herkese kolay gelsin elimde bir akustik gitar var ve yaklaşık 1 ay önce tellerini değiştirdim yanlış hatırlamıyosam normal kullandığım numaradan 2 numar büyük almıştım 0.11 diye hatırlıyorum fakat bilgisizlik işte ,tansiyon kavramını yeni öğreniyorum ,telin sertliğinin numaradan kaynaklandığını düşünmüştüm ,alışacaz artık demiştim ,gitara her ara verdiğimde nasırlar yumuşuyor sonra gitarı elime aldığımda 1 saat çalsam parmak uçlarım mahvoluyor ,ne taktığımı da bilmiyorum sizce direk 0.10 light mı alayım yoksa extra light mı ,çok da yumuşak olmasın ,ortalama bi tel tavsiye eder misiniz?

Nasırların acının ve konforsuzluğunun sebebi tel tansiyonundan ziyade, tansiyon yüzünden tel yüksekliğinin artması. Sap ayarı yaptığınızda bu durum ortadan kalkacaktır. Çeyrek turluk denemelerle sapı yavaş yavaş geriye doğru çekin. Her seferinde akort edip bir deneyin. Sap geri geldikçe teller alçalacaktır. Cızırtı tecrübe etmeye başladığınız noktada durup sapı biraz öne alın, yalnız her seferinde gitarı tam akort edip biraz çalın. Hem rahat, hem cızırtısız, hem de tonun güzel olduğu bir noktayı bulmak biraz zaman alabilir. Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nasırların acının ve konforsuzluğunun sebebi tel tansiyonundan ziyade, tansiyon yüzünden tel yüksekliğinin artması. Sap ayarı yaptığınızda bu durum ortadan kalkacaktır. Çeyrek turluk denemelerle sapı yavaş yavaş geriye doğru çekin. Her seferinde akort edip bir deneyin. Sap geri geldikçe teller alçalacaktır. Cızırtı tecrübe etmeye başladığınız noktada durup sapı biraz öne alın, yalnız her seferinde gitarı tam akort edip biraz çalın. Hem rahat, hem cızırtısız, hem de tonun güzel olduğu bir noktayı bulmak biraz zaman alabilir. Kolay gelsin.

Hocam teli taktırdığımda sap ayarını da yapmışlardı ama sanırım yine de yüksek gözüküyor gözüme ,dün tel sipariş ettim dadario 010-047 extra light aldım ,evde sap ayarı için alyan yok kaç numara alyan gerekir akustik gitarlarda?

Kalın telde akor basmak bend yapmak nispeten daha zordur çünkü gerilim fazladır. Yamaha gitarımda 011 teller vardı geçenlerde ellerim biraz rahatlasın diye 009 taktım ancak ses beni tatmin etmedi. Şimdi tekrar 011e döneceğim ya da 010 takacağım. Alyanlar için kaç numara diye geçtiğini bilmiyorum ama japon pazarlarında falan 10ar tlye alyan setleri satılıyor deneyerek bulabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunu sonradan hallettim ayrıca sap ayarı inanılmaz kötüymüş aslında gitarı çalabiliyomuşum resmen onu öğrendim :D ,artık teli kendim de takabiliyorum ,sap ayarını da yapıyorum süper oldu :)

Geri