Ses Kartı Için Uygun Speaker ....

Selamlar... ev ortamında ; Roland Quad capture ses kartı ve Bias Amp-fx tipi yazılımlar kullanarak gitar çalıyorum. Ses kartına bağlı AKG k271 kulaklık ile aldığım neticeden memnunum ama bir süreden sonra kulaklıklar rahatsız ediyor. Ses kartının çıkışına nasıl bir speaker bağlamalıyım . Hi-Fi sistemler ya da 5+1 ya da stereo bilgisayar speakerlerları bu iş için uygun değil biliyorum. Akg kulaklıktaki ses kalitesine yakın netice alabilmek için ille de aktif referans monitörü mü kullanmalıyım. yoksa bu işin daha hesaplı bir çözümü var mı ? sonuçta ev ortamında çok düşük volumda ses benim için yeterli...

Normal speakerlar ile mevcut kulaklığınızın sesleri elbet farklı olur. Yalnız söylenmek istenen şey kısaca böyle bir ses kalitesine ihtiyacınızın olmadığı. Referans monitör ve kulaklıklar, miksaj ve mastering yapan kişilerin kullandığı cihazlar. Siz miksaj yapmıyorsanız ihtiyacınız yok. Sıradan bir speaker işinizi görür. İlla ben kaliteli duymak istiyorum derseniz, para harcamayı da seviyorsanız referans monitör alın, ancak bu kez işin içine oda akustiği de girecek ve kulaklığa göre yine farklı bir ses duyacaksınız.

Merhaba,

Bende de benzer bir problem var. Ses kartım Logitech 2+1 ses sistemine bağlı, çoook basslı geliyor gitar tonu. Kayıt amatör düzeyde olduğu için tek referans monitörü bakıyorum ama karar veremedim. Flat olup olmaması çok da önemli değil. Gitar tonunu iyi veren ama çok pahalı olmayan bir monitör var mı , veya tavsiye edebileceğiniz başka bir şey ? 300-400 TL ayırabilirim bu iş için..

Merhaba,

Bende de benzer bir problem var. Ses kartım Logitech 2+1 ses sistemine bağlı, çoook basslı geliyor gitar tonu. Kayıt amatör düzeyde olduğu için tek referans monitörü bakıyorum ama karar veremedim. Flat olup olmaması çok da önemli değil. Gitar tonunu iyi veren ama çok pahalı olmayan bir monitör var mı , veya tavsiye edebileceğiniz başka bir şey ? 300-400 TL ayırabilirim bu iş için..
Referans mönitörünün gitar sesini iyi vermek gibi bir özelliği yoktur. Paranızı çöpe atmak istiyorsanız sizin bileceğiniz iş. Ayrıca 4"-5"-7"-8" monitörden amfi hissiyatı zaten alamazsınız. Duyacağınız; kaydedilmiş bir gitarın CD player dan duyulan sesi kadar kaliteli olacaktır. Eğer amfi hissiyatı arıyorsanız; 10"-12" FRFR active monitor kullanmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Referans mönitörünün gitar sesini iyi vermek gibi bir özelliği yoktur. Paranızı çöpe atmak istiyorsanız sizin bileceğiniz iş. Ayrıca 4"-5"-7"-8" monitörden amfi hissiyatı zaten alamazsınız. Duyacağınız; kaydedilmiş bir gitarın CD player dan duyulan sesi kadar kaliteli olacaktır. Eğer amfi hissiyatı arıyorsanız; 10"-12" FRFR active monitor kullanmanız gerekiyor.
Hocam kimse parasını çöpe atmak istemez, bilmediğimizden soruyoruz zaten.
Frfr monitöre de bakayım. O zaman..

Merhaba,

Aynı sorun bende de devam ediyor. Farklı birkaç bilgisayar speakerıyla denemeler yaptım ama sonuç çok kötü . Akg kulaklıklar ile aldığım neticeyi alamıyorum. hepsinin duyumu farklı biliyorum ama bilgisayar speakerindan farklı tavsiye edilebilecek birşey varsa ben de 300-400tl ayırabilirim.

Bilmediğimden soruyorum . FRFR monitörün neden '10 - 12' olması gerekiyor. 4-5-6-7 neden hissiyat değişiyor ??

Bilmediğimden soruyorum . FRFR monitörün neden '10 - 12' olması gerekiyor. 4-5-6-7 neden hissiyat değişiyor ??
4"-5"-6"-7" gitar amfisi var mı ? bu nedenle :)

Aynı sorun bende de devam ediyor. Farklı birkaç bilgisayar speakerıyla denemeler yaptım ama sonuç çok kötü . Akg kulaklıklar ile aldığım neticeyi alamıyorum. hepsinin duyumu farklı biliyorum ama bilgisayar speakerindan farklı tavsiye edilebilecek birşey varsa ben de 300-400tl ayırabilirim.

Kulaklıklar arada hiç bir engel olmadan sesi kulağınıza iletir. Monitörden çıkan sesin duyumunu, sizin oda yalıtımınız bile etkiler.
Kulaklık sesi sizi yanıltır ve pratik yapmak dışında tavsiye etmem açıkçası. Amfiye göre headroom ve resonansdan yoksundur.
FRFR monitör için ise 300-400tl düşük bir bütçe.

Son düzenleme:
Benimde bir sorunum var konu açmak istemedim açıkçası.
Focusrite solo mk2 almayı düşünüyorum. Elimde boss me25 prosesör var zaten. Şimdi ben gitarı prosesöre girip prosesördeki iki çıkışın birini amfiye diğerini ses kartına girsem kayıtlarda kaliteli bir ses elde eder miyim? Yoksa gitardan ses kartına girip bilgisayarda guitar rig,amplitube tarzı programlarla ton oluşturarak mı kaydetmeliyim?

Geri