Fretlerden Kaynaklı Bend Sıkıntıları

Herkese merhaba, bir konuda sorum olacaktı. Elimde iki adet gitar var. Birinde bend yaparken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum gayet rahat bir şekilde bend yapabiliyorum. Fretlerde bir sürtünme vs. hissi yaşamadan ve zorlanmadan bend yapabiliyorum. Ancak diğer gitarımda ilk aldığımda fretlerde bend yaparken sürtünme hissi yaşıyordum. Tellerden veya fretler üzerindeki kirden kaynaklanabileceğini düşünerek telleri değiştirdim. Yeni telleri takmadan önce de fretleri iyice temizleyip sapın da (limon yağı vs gibi ürünlerle) temizliğini ve bakımını yaparak yeni telleri taktım. Görünürde gitarın fretlerinde hiçbir kir yok. Ancak hala bend yaparken yaşadığım zorlukları gideremedim. Sanki fretler tellere aşırı bir sürtünme kuvveti uyguluyor hissine kapılıyorum. Diğer gitarımda böyle bir problem yaşamıyor olmam da beni gitarla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmeye itiyor. Bu konuda bilgisi olan, çözüm önerisi ya da fikri olan arkadaşlar yardım edebilirse sevinirim. Çözüm için neler yapılabilir?

Sapların Radiusları nedir? 7.25 inch'da bend yapmak daha zordur. 10 inch'de daha rahat mesela. Ya da Köprü yüksekliği gerilimi etkiler. Gitarlar nedir?

Gitar klavyesinin egimi, fretlerin cesidi (genisligi ve yuksekligi), tel kalinliklari, skala uzunlugu, vb. kaynakli olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarlardan biri schecter omen extreme 6, diğeri epiphone pr-4e. Aslında biri elektro biri akustik. Ancak bend yaparken fretlerin sanki aşırı bir sürtünmesi var gibi. Bu sebeple başka bir sıkıntı var sanırım. Yine de tam emin olamıyorum.

Schecter'de X-Jumbo fretler ve muhtemelen 9 ya da 10 numara tel seti kombinasyonu, akustik gitarda ise muhtemelen Epiphone'un taktığı ince, çok da kaliteli olmayan fretler ve yine muhtemelen 11 ya da 12 numara tel kombinasyonu vardır tahmin ediyorum. Dolayısıyla ilk gitarda bendler çok rahat olacakken akustik gitarda haliyle daha zor olacaktır.

Schecter'de X-Jumbo fretler ve muhtemelen 9 ya da 10 numara tel seti kombinasyonu, akustik gitarda ise muhtemelen Epiphone'un taktığı ince, çok da kaliteli olmayan fretler ve yine muhtemelen 11 ya da 12 numara tel kombinasyonu vardır tahmin ediyorum. Dolayısıyla ilk gitarda bendler çok rahat olacakken akustik gitarda haliyle daha zor olacaktır.

Hocam tahminler doğru. Yalnız kuvvet olarak zorlamanın ötesinde sanki teller fretlere aşırı sürtünüyormuş gibi bir hissiyat veriyor. Peki sizin söylediklerinize göre akustiğe 9 veya 10 numara tel takarsam bu sıkıntı biraz olsun hafifleyecek mi? Ya da başka bir çözüm mevcut mu?

Hocam tahminler doğru. Yalnız kuvvet olarak zorlamanın ötesinde sanki teller fretlere aşırı sürtünüyormuş gibi bir hissiyat veriyor. Peki sizin söylediklerinize göre akustiğe 9 veya 10 numara tel takarsam bu sıkıntı biraz olsun hafifleyecek mi? Ya da başka bir çözüm mevcut mu?

Açıkçası akustik gitarda bend her zaman elektro gitardan zordur. Teller genelde daha kalın kullanılır, fretler maksimal akustik tınıyı versin diye genelde incedir (bend odaklı gitarlar değil sonuçta) ve teller daha yüksektedir elektroya göre. İlla ki full bendlerle dolu parçalar çalacağım diyorsanız ince tel takımı takıp tel yüksekliğini alçaltabilirsiniz. Gitarın tonu değişecektir (bence kötü yönde). Netekim fretler değişemeyecek, değişse de gereksiz yere çok masraf bence. Ayrıca fretler mağazada paslanmış / kararmış olabilir bir ihtimal. Tırnağınızla üzerlerinden geçin pürüzlü bir his veriyor mu? Eğer öyleyse el beceriniz varsa ''0000 steel wool'' ile klavyeyi güzelce bantlayarak fretleri pırıl pırıl ve pürüzsüz yapabilirsiniz. Artık elektro tadında bendeler yapabilirsiniz.

Açıkçası akustik gitarda bend her zaman elektro gitardan zordur. Teller genelde daha kalın kullanılır, fretler maksimal akustik tınıyı versin diye genelde incedir (bend odaklı gitarlar değil sonuçta) ve teller daha yüksektedir elektroya göre. İlla ki full bendlerle dolu parçalar çalacağım diyorsanız ince tel takımı takıp tel yüksekliğini alçaltabilirsiniz. Gitarın tonu değişecektir (bence kötü yönde). Netekim fretler değişemeyecek, değişse de gereksiz yere çok masraf bence. Ayrıca fretler mağazada paslanmış / kararmış olabilir bir ihtimal. Tırnağınızla üzerlerinden geçin pürüzlü bir his veriyor mu? Eğer öyleyse el beceriniz varsa ''0000 steel wool'' ile klavyeyi güzelce bantlayarak fretleri pırıl pırıl ve pürüzsüz yapabilirsiniz. Artık elektro tadında bendeler yapabilirsiniz.

Hocam sıkıntım o zaten, tırnağımla fretleri kontrol ettiğimde pürüzlü olduğunu hissediyorum. Bu sebeple yarım bendlerde bile çok aşırı zorlanıyorum. Evet, akustik gitarlar bend odaklı gitarlar değildir ama bu kadar zorlaması akor çalarken de sorun yaratıyor. El becerim biraz vardır. Steel wool'u bir dahaki tel değişiminde deneyeceğim. Bilgi için teşekkürler.

0000 steel wool tavsiyesine katılıyorum.

Birde akustik gitar tellerinde kullanılan metal karışımı ile elektronun çok farklı, bu fretteki sürtünme hissini etkileyebilir. Steel wool işe yaramazsa elixir tarzı (kaplamalı) bir telde denenebilir.

0000 steel wool tavsiyesine katılıyorum.

Birde akustik gitar tellerinde kullanılan metal karışımı ile elektronun çok farklı, bu fretteki sürtünme hissini etkileyebilir. Steel wool işe yaramazsa elixir tarzı (kaplamalı) bir telde denenebilir.

Hocam şu anda kullandığım tel zaten elixir. Tavsiye için teşekkürler. Bir sonraki tel değişiminde steel wool kullanacağım. O da olmazsa artık fret değişimi vs gibi bişey düşüneceğim.

Geri