13 neden uğursuzdur?

bence hgayet genel bi konu tartışılsın gitsin, kaldırmak da neymiş...
aylar sonra bu sayfaları toplayıp büyük bir makama sunacak değiliz, sadece bir anlık yazılacak ve geçilecek...

soulwalker demiş ki:
evet mesela gündemde de "üç tane miniminnacık kedicik isteyen var mı?" gibi bir başlık var. tepkimi orada da dile getirdim. sadece buraya değil. din ve büyü kilitlendi mesela burada, bence kaldırılmasıda gerekir. daha da vardır bu tarz başlıklar herhalde dediğin gibi.
bence din ve büyü tartışılmaya değer bir konu...ama haklısın bazı başlıklar çok gereksiz...

bilim ve felsefe adı altında bu başlığın olması dediğim gibi çelişkili. ŞAHSİ görüşümde kaldırılması yönünde,yazımda da belirttiğim gibi "bence kaldırılması gerekir". yoksa senin yazını baz aldığımdan değil duu-rock arkadaşım. zaten yetersiz başlıklar dememişsin, anlamsız başlıklar demişsin. ikisi farklı şeyler.
geissler bilim ve felsefeye yazılan yazıları ve açılan başlıkları "tartışılsın gitsin" ve "sadece bir anlık yazılacak ve geçilecek" gibi görmen sanki burayı kayda değer bulmuyosun gibi geldi. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

soulwalker demiş ki:
bilim ve felsefe adı altında bu başlığın olması dediğim gibi çelişkili. ŞAHSİ görüşümde kaldırılması yönünde,yazımda da belirttiğim gibi "bence kaldırılması gerekir". yoksa senin yazını baz aldığımdan değil duu-rock arkadaşım. zaten yetersiz başlıklar dememişsin, anlamsız başlıklar demişsin. ikisi farklı şeyler.
geissler bilim ve felsefeye yazılan yazıları ve açılan başlıkları "tartışılsın gitsin" ve "sadece bir anlık yazılacak ve geçilecek" gibi görmen sanki burayı kayda değer bulmuyosun gibi geldi. yanlışım varsa düzeltin lütfen.
hala ayı şeyi söylüyorum...tabiki buradaki konular kayda değer bence arkadaş onu demek istememiş.ama bence daha geniş anlamlar içeren başlıklar açılmalı.misal ben bu konuyu nereye açmalıyım söyle oraya açayım.yada ne bileyim -bilim dışı,bunları biliyormusunuz,merak ettiklerimiz..-gibi başlıklar vardıda biz mi açmadık...

yani bu başlığın yerinin burasının olmadığını söyleyebilirim. neresi olduğuna mod karar verir. çünkü bir batıl inanç bu. yani hurafe. ne bilimle alakalı ne de felsefeyle. belki batıl inançlar gibi bir şey açılabilir. gerçi gündemde o kedi başlığı varken, gündeme açılsa hiç fena olmaz.

Başlığını yerini tayin etmek modlara kalmış da benim 13ün uğursuz oluşu konusunda bildiğim şey son akşam yemeğinde İsa'ya ihanet eden havarinin sofradaki 13. kişi olması. Olay iyice yaygın yalnız:

:arrow: İskoçya'daki havaalanlarının hiçbirinde 13 numaralı terminal yokmuş; onun yerine 12B varmış.

:arrow: Bazı uçaklarda 13 numaralı koltuk atlanarak 12'den 14'e geçiliyormuş.

:arrow: Bazı binalarda 13. katı ya 14 diye numaralandırıyorlarmış yahut 12A gibi bir numara veriyorlarmış.

:arrow: Bazı sokaklarda 13 numaralı ev bulunmazmış.

:arrow: M.Ö. 1760 yılında çıkarılan Hammurabi kanunlarda 13 numaralı kanun yokmuş.

:arrow: Persler, yeni yılın 13. gününde evde kalmayı uğursuz sayarak kötü şansı kontrol edebilme amacıyla pikniğe falan gidiyorlarmış.

:arrow: Çoğu yarışçı 13 numarayı uğursuz sayarmış; çünkü şu ana kadar 13 numarayı taşıyan hiçbir araba Indianapolis 500 veya NASCAR Nextel Kupasını kazanamamış. Ayrıca artık neredeyse tüm F1 takımlarına, arabalar numaralandırılırken 13 numara verilmiyormuş. Genellikle geçmiş yılın şampiyonasını 7. bitiren takım, 13 ve 14 numaralar yerine 14 ve 15 numaraları alırmış. Sadece 1991'de, bir AMA Motorcross sürücüsü olan Rick Johnson 14 yerine 13ü seçmiş. NASCAR'da bazıları 13 numaralı piti reddediyolarmış.

:arrow: Kaliforniya'daki Universal Stüdyoları'nda 13 numaralı ses sahnesi yokmuş.

:arrow: Microsoft, Office 13ü atlayarak Office 12'den direk 14'e geçmeyi planlıyormuş.

:arrow: Kingdom of Loathing adlı online oyunun yaratıcıları, programlama yaparken 13'ten kaçınmaya dikkat ediyorlarmış.

Batıllık diz boyu yahu, benim doğum günüm haziranın 13'ü. Ne yani uğursuz bir insan mıyım şimdi ben? :LOL:

ya bırakın kompleksi tartışan tartışsın tartışmak istemeyen de yazmasın bu kadar basit...
bugün ayın onüçü kendinizi kollayın derim ben, ne olu ne olmaz...

ramazan başlangıcı öte yandan. nolcak şimdi bu ramazan uğursuz mu geçicek? :D
ayrıca kompleksli değiliz, sadece daha gerçekçi şeylerle uğraşmak tarafındayız. :)

soulwalker demiş ki:
ayrıca kompleksli değiliz, sadece daha gerçekçi şeylerle uğraşmak tarafındayız. :)

insanın hayatının yüzde doksanı hurafedir ve insan bunun farkında olmadan gerçeklerle uğraşmak istiyorum diye yaşayıp gider...
zira o gerçek sanılan şeyler de hurafedir temelde... ;)

millet nelerle uğraşıyor ya. ben fırsat bulup tabağımdaki yemeği bitiremezker adamlar 13 yüzünden okadar uğraşıyolar. batılı batıl inançlılar..

geissler demiş ki:
soulwalker demiş ki:

insanın hayatının yüzde doksanı hurafedir ve insan bunun farkında olmadan gerçeklerle uğraşmak istiyorum diye yaşayıp gider...
zira o gerçek sanılan şeyler de hurafedir temelde... ;)

genellemeler hataya gebedir. insanın derken kendini kastetmiş olabilirsin ama başkaları hakkında bunu söylemek yanlış olur. edebiyat fakültesinden çıkıp birazda fen fakültesine uğrarsan, ne demek istediğimi anlarsın.

efendim şöyle açabilirim, beni genelleme yapmakla suçlamanız doğru olmamış zira genellemeyi yapan ben değilim... sistem...

hurafe derken ne demek istediğimi anlamadınız galiba "sahtelik" demek istiyorum, kimse bana hayatta iki şeyi kıyaslayıp "bu biraz daha gerçektir" diyemez...
onun için dedim bunu, hurafelerin hangisi daha az hurafedir diye tartışmak ironik...

öznel de değil, öznel diye bir şey yok söylediğimde.. 13 sana göre sıradan bir sayıdır, bir başkasına göre uğursuz sayıdır...
peki hanginizin gerçeği söylediğine nereye bakıp karar vereceğiz, hiçbir ölünün iskeleti toprağın üstünde kalmaz ki, derine inmek gerekir, toprağın üstünü eşeleyerek bir yere varılmaz, burada nesnel gerçeklik, öznel gerçeklik, deneylerle açıklanabilen gerçeklik vs hakkında tartışacaksak buyrun başlayın...

Geri