Yngwie J Malmsteen

Yngwie j malmsteen hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce gerçekten sanata değer katan birisi mi yoksa sadece hızlı gitar çalan bir insan mı

Keşke Malmsteen ile ilgili şeyler sadece bu kadar basit olsaydı:)
Benim elektro gitar çalma nedenlerimden biridir bu adam. Fena halde Blackmore'dan araklamaya yaparak da olsa, neticede kendi tarzını oluşturmuş ve çığır açmıştır. 80'li yıllarda, yani kariyerinin gerçekten zirvesindeyken bu adamı dinleyebilecek yaşlarda olduğum için kendimi şanslı sayarım.

Ne yazık ki, muhtemelen ciddi narsistik kişilik bozukluğu nedeniyle kendi kariyerini kendisi sabote etmiş birisi. Başarılı sanatçı olmanın ona başka insanlara karalama, aşağılama veya (eski) eşine şiddet uygulama hakkı verdiğini zannedecek kadar sapıtınca da bu kaçınılmazdı zaten. Bugün için ne yazık ki artık müzisyenliği ile değil, saçmalıkları ile ön plana çıkan bir isim. Zaten artık rock gitarda zirveyi temsil ettiği günler de çok geride kaldı...

Yakın zamanda Malmsteen ile ilgili şu başlıktan konuştuk forumda (orada bahsettiğim sorunlar ile ilgili çeşitli linkler paylaştım):
Çok Ünlü Gitaristten Kelepir Gitar Askısı (çok Ucuz)

Eski karısı Amberdawn'a şiddet uygulaması ile ilgili haber linki de aşağıda... "Amberdawn" isimli enstrümantal şarkısını bu karısı için yazmıştı, 3. karısı kıskançlıktan şarkının adını sadece "Dawn" olarak değiştirtmiş:)
YNGWIE MALMSTEEN's Ex-Wife Opens Up About Abusive Marriage, Life As Professional Dominatrix

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Keşke Malmsteen ile ilgili şeyler sadece bu kadar basit olsaydı:)
Benim elektro gitar çalma nedenlerimden biridir bu adam. Fena halde Blackmore'dan araklamaya yaparak da olsa, neticede kendi tarzını oluşturmuş ve çığır açmıştır. 80'li yıllarda, yani kariyerinin gerçekten zirvesindeyken bu adamı dinleyebilecek yaşlarda olduğum için kendimi şanslı sayarım.

Ne yazık ki, muhtemelen ciddi narsistik kişilik bozukluğu nedeniyle kendi kariyerini kendisi sabote etmiş birisi. Başarılı sanatçı olmanın ona başka insanlara karalama, aşağılama veya (eski) eşine şiddet uygulama hakkı verdiğini zannedecek kadar sapıtınca da bu kaçınılmazdı zaten. Bugün için ne yazık ki artık müzisyenliği ile değil, saçmalıkları ile ön plana çıkan bir isim. Zaten artık rock gitarda zirveyi temsil ettiği günler de çok geride kaldı...

Yakın zamanda Malmsteen ile ilgili şu başlıktan konuştuk forumda (orada bahsettiğim sorunlar ile ilgili çeşitli linkler paylaştım):
Çok Ünlü Gitaristten Kelepir Gitar Askısı (çok Ucuz)

Eski karısı Amberdawn'a şiddet uygulaması ile ilgili haber linki de aşağıda... "Amberdawn" isimli enstrümantal şarkısını bu karısı için yazmıştı, 3. karısı kıskançlıktan şarkının adını sadece "Dawn" olarak değiştirtmiş:)
YNGWIE MALMSTEEN's Ex-Wife Opens Up About Abusive Marriage, Life As Professional Dominatrix

Beni de gitara başlamaya iten insan olmuştu fakat sizin yazdığınız şeyleri okuyunca baya soğudum adamdan. Karaktersiz herifin tekiymiş, bayadır hayranı olmama rağmen bu bilgileri daha yeni ediniyorum. Tabi siz benim ömrümün yarısı kadar tecrübeye sahipsiniz orası ayrı. Teşekkür ederim bilgiler için

Bana göre bu adamın müziğindeki en önemli özelliklerin başında bestelerin kalitesi ve çalıştığı vokalistlerin parçaları yorumlaması gelir. Süratli gitar çalıyor olması bence önemsiz bir ayrıntıdır. Çünkü onun kadar, hatta ondan daha enteresan yorumlarla gitar çalan müzisyenlerin varlığı hepimizce aşikar.

Unleash the Fury albümüne kadar da bayılarak dinledim. Bana göre adamın zirvesi 1990'lı yıllardır. Özellikle Michael Vescera ile yaptığı albümler müthiş.

Ama gel gelelim bu adam alkolü bıraktı, beste kalitesi düştü. Harmonik Minör ve Phrygian odaklı beste yapılarının içerdiği dram hep ilgimi çekmiştir. Ne zaman aile babası haline dönüştü, kariyeri bitti. Spellbound ve World On Fire albümlerinde 2 parçaya tahammül edemez hale geldim. Artık bana daha sentetik geliyor ürettiği müzikler. Zorlama ile yapılmış gibi geliyor.

Eski eşine şiddet uygulaması vs gibi davranış bozukluğu içeren durumlar bugün ayıla bayıla peşinden koştuğumuz bir sürü müzisyen için geçerlidir. Ben adamın en çok Amerikan hayranlığına kılım. Çıkıp Amerikan milli marşlarını çalmalar falan filan boş işler. Bir de kalkıp orijinal memleketi İsveç'e giydirmesine anlam verememişimdir.

Neticede müzik tarihinde kim ne derse desin çığır açmıştır. Dolayısı ile kendisini " duygusuz, ülülülülülülülülü " şeklinde birçok ortamda nitelendiren kafa yapılarına da anlam veremiyorum. Bir bakıyorsun, adam Yngwie'ye saydırıyor. Ama sabah akşam Far beyond the sun çalışıyor. :)

Benim gitara başlama sebebim British ekol gitaristleri olmuştu. Gary Moore, Adrian Smith, Dave Murray ve Ritchie Blackmore her zaman ve hala ilk günkü heyecanımla dinlediğim müzisyenler olmuştur. Bunlara sonradan Malmsteen de eklenmiştir. Kimse ilelebet zirvede kalamaz.

Naçizane görüşlerim bunlar...

Ben severim, 98 Taksim Açık hava konseri benim için unutulmazdı. Millet attığı penaları kapmaya odakalanmış, ön gurup izleyici bunun derdine düşüp, bir süre sonra konseri s*kkktirrrr etmişti.
Neyse ki biz sahne çaprazında, olay mahaline uzak, penaların atış menzili dışında bir noktada kalmaktaydık. Bizim öyle bir derdimiz olmadı, ama hayvan evladı yine de bir penayı o mesafeden kız arkadaşımın omuzuna kadar atmayı başarmıştı, -"büyüksün" dedik, aldık cebimize koyduk.
Konserin son çeyreğine doğru gitti bu "üsküdar a gider iken.." öttürüp trübünlere oynamaya çalıştı ama beceremedi, s*çtığını farkedince "money for nothing" e bağladı, onu da çalamadı :D Virtüöz de olsan her şeyi ha deyince çalamıyorsun :)

Hız ve teknik olarak kesinlikle küçümsenebilecek bir gitarist değil. Narsizim meselesi konusu da aynen şu anda olduğu gibi hep konuşuluyordu . Sahne aralarında sahnedeki antipatik hareketleri ciddi dikkat çekiyordu, Nerdeyse her şarkı arası adam gider sahne arkasında saçına fön çeker mi? yuh yani.
Belli ki en başından beri karakter olarak sorunlu bir müzisyendi. Öyle kabul etmek gerekir diye düşünüyorum. Keşke çevresine zarar vermese, beraber çalıştığı müzisyenleri ve kariyerinden bahsediyorum.
Yaratıcılık meselesi ise hepsinde geçerli bir sıkıntı, doyuma ulaştıktan sonra ortaya çıkan işler panayır bozması oluyor. Aralarında yeni yaptığı albümleri keyifle dinlediğim nadir gitaristler var.

Son düzenleme:
Bana göre bu adamın müziğindeki en önemli özelliklerin başında bestelerin kalitesi ve çalıştığı vokalistlerin parçaları yorumlaması gelir. Süratli gitar çalıyor olması bence önemsiz bir ayrıntıdır. Çünkü onun kadar, hatta ondan daha enteresan yorumlarla gitar çalan müzisyenlerin varlığı hepimizce aşikar.

Unleash the Fury albümüne kadar da bayılarak dinledim. Bana göre adamın zirvesi 1990'lı yıllardır. Özellikle Michael Vescera ile yaptığı albümler müthiş.

Ama gel gelelim bu adam alkolü bıraktı, beste kalitesi düştü. Harmonik Minör ve Phrygian odaklı beste yapılarının içerdiği dram hep ilgimi çekmiştir. Ne zaman aile babası haline dönüştü, kariyeri bitti. Spellbound ve World On Fire albümlerinde 2 parçaya tahammül edemez hale geldim. Artık bana daha sentetik geliyor ürettiği müzikler. Zorlama ile yapılmış gibi geliyor.

Eski eşine şiddet uygulaması vs gibi davranış bozukluğu içeren durumlar bugün ayıla bayıla peşinden koştuğumuz bir sürü müzisyen için geçerlidir. Ben adamın en çok Amerikan hayranlığına kılım. Çıkıp Amerikan milli marşlarını çalmalar falan filan boş işler. Bir de kalkıp orijinal memleketi İsveç'e giydirmesine anlam verememişimdir.

Neticede müzik tarihinde kim ne derse desin çığır açmıştır. Dolayısı ile kendisini " duygusuz, ülülülülülülülülü " şeklinde birçok ortamda nitelendiren kafa yapılarına da anlam veremiyorum. Bir bakıyorsun, adam Yngwie'ye saydırıyor. Ama sabah akşam Far beyond the sun çalışıyor. :)

Benim gitara başlama sebebim British ekol gitaristleri olmuştu. Gary Moore, Adrian Smith, Dave Murray ve Ritchie Blackmore her zaman ve hala ilk günkü heyecanımla dinlediğim müzisyenler olmuştur. Bunlara sonradan Malmsteen de eklenmiştir. Kimse ilelebet zirvede kalamaz.

Naçizane görüşlerim bunlar...
Bu adamın gerçekten de besteci olarak hakkı verilmedi. Bunun olası nedeni, hayran kitlesinin ağırlıklı olarak gitardan başka bir şeye odaklanamayan bir güruhtan oluşması (kimse şahsi algılamasın) .. Malmsteen davulun kicklerinden klavyenin akorlarına, vokalistin vibratosundan baslara kadar her unsuru düşünebilen bir müzisyen. Vokalistleri de olağanüstü yetenekli adamlar. Ama klasik Malmsteen dinleyicisine sorun, bu unsurları, özellikle de Malmsteen vokalistlerinin kendi enstrümanlarında en az Malmsteen kadar yetkin olduklarını fark etmekten çok uzaktırlar. Çok sonradan vokale merak sarmış bir adam olarak fark ettim ki, ben en başından beri Malmsteen'in yazdığı vokal melodilerini ve onları icra eden vokalistleri en az Malmsteen'İn çalışı kadar, hatta belki daha da fazla önemsiyormuşum. Bugün bana "Malmsteen gibi çalabilmek ister misin ?" diye sorsalar umurumda olmaz, ama bir "Jeff Scot Soto, Mark Boals, Goran Edman, Dougie White vs... gibi vokal yapabilmek ister misin ?" diye sorsalar aklım çıkar, 9 takla atarım:) Tesadüf, daha bugün "Show no Mercy" (Fire and Ice albümünden...) parçasını söylemeyi denedim hatta.

Bence bu kadar ciddi yaklaşmayın.

Blues sonuçta, konsere gidip eğlenir biraz alkol eşliğinde eşlik eder dilersen bağırır çağırırsın...sahne ile seyirci iletişimi samimidir yani, bunun hatta havasını versin diye live-sound tercih etmiş.

Bence bu kadar ciddi yaklaşmayın.

Blues sonuçta, konsere gidip eğlenir biraz alkol eşliğinde eşlik eder dilersen bağırır çağırırsın...sahne ile seyirci iletişimi samimidir yani, bunun hatta havasını versin diye live-sound tercih etmiş.

Live sound değil, Bariz belli. Kayıt ta kötü zaten. Muhtemelen kendi başına kaydetti her şeyi. Davullar Buram buram EZdrummer kokuyor.

Son düzenleme:
Adamın yapması gereken tek şey 80'li yıllardaki eski kadrosunu bir araya getirip yine o kalitelerde bir şeyler üretmesidir ama olmuyor artık. Bana göre yıllar geçtikçe ciddi irtifa kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.

Adamın yapması gereken tek şey 80'li yıllardaki eski kadrosunu bir araya getirip yine o kalitelerde bir şeyler üretmesidir ama olmuyor artık. Bana göre yıllar geçtikçe ciddi irtifa kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.
Şayet doğru anlıyorsam, geldiği bu noktada artık kimseyi para vererek bile kendisiyle çalışmaya ikna edemiyor:) Adamla eskiden çalışmış vokallerin verdikleri demeçler skandal niteliğinde. Soto, Turner, Vescera, Owens... hepsi ağzına geleni söyledi. Jorn Lande'nin elinde kalacaktı zaten, o da ayrı hikaye:)
Tabii en kötüsü de emek hırsızlığı boyutu. Malmsteen anladığım kadarıyla vokalistlerin şarkılara yaptıkları katkıları yok sayıyor çoğu zaman.

Geri