Yngwie J Malmsteen

Kendisini elbette gecebilecek cok iyi gitaristler var. Ama bundan 100 sene sonra kac tanesi hatirlanacak? Ama Malmsteen, Satriani, Vai gibi adamlar hala hatirlaniyor olacak. Bu adamlar gitar muziginin , Mozart'i, Bach'i. Tabi diger isimleride unutmayalim. Bir Allen Holdsworth ,bir Shawn Lane ,bir Jason Becker ve daha niceleri. Bugun bu isimleri harcayabilecek isimler bile, bu adamlarin eserlerine , tekniklerine calismis vaziyetteler. Ne yazik ki bu tip adamlarda , ya ciddi fiziksel hastaliklar yada ciddi psikolojik sorunlar oluyor. Muhtemelen o kadar yogun dusunmek, uretme donemindeki sancili surec, bunyelere ciddi zarar veriyor. Jason Becker genc yasta als hastasi oldu misal. Cok uzucu ve aci. Bu tip uretken adamlar hep uclarda yasiyorlar. Ortasi ne yok ne yazik ki. Keske olsada hala duzgun islerini dinleyebilsek. Ama normal bir insan evladi olsalar suan adlarini aniyor ,taniyor olurmuyduk oda mechul..
Bu uçta yaşama meselesi bir mit aslında... Malmsteen bir hayli istisna bu anlamda. Holdsworth basbayağı aile babası filan mazbut bir adamdı bildiğim kadarıyla; en büyük tutkularından biri bira yapımıydı galiba:) Röportajlarından birini okumuştum, konserden sonra bir hayranı gelip buna "sen dünyanın en iyisisin" diyor, Holdsworth dayanamayıp uzaklaşıyor filan, çünkü o gün konserde çok kötü çaldığını düşünüyor:)
Shawn Lane çocukluğundan beri "nerd" bir adam, hem gitar hem klavye virtüözü, deli gibi enstrüman çalışıyor... biraz harika çocuk tabii, ama ağır sedef hastası, eklem tutulumu var ve ilaç olarak kullandığı steroidlerin bağışıklığı baskılaması nedeniyle akciğer enfeksiyonundan öldü diye hatırlıyorum. Yine aile babasıydı o da ve inanılmaz mütevazi bir adam videolarında. Gitar tanrısı statüsünde olup da mazbut hayatları ve karakterleri olan isimler hiç de az değil yani. Guthrie Govan da keza, son derece mütevazi bir kişilik.

Bu uçta yaşama meselesi bir mit aslında... Malmsteen bir hayli istisna bu anlamda. Holdsworth basbayağı aile babası filan mazbut bir adamdı bildiğim kadarıyla; en büyük tutkularından biri bira yapımıydı galiba:) Röportajlarından birini okumuştum, konserden sonra bir hayranı gelip buna "sen dünyanın en iyisisin" diyor, Holdsworth dayanamayıp uzaklaşıyor filan, çünkü o gün konserde çok kötü çaldığını düşünüyor:)
Shawn Lane çocukluğundan beri "nerd" bir adam, hem gitar hem klavye virtüözü, deli gibi enstrüman çalışıyor... biraz harika çocuk tabii, ama ağır sedef hastası, eklem tutulumu var ve ilaç olarak kullandığı steroidlerin bağışıklığı baskılaması nedeniyle akciğer enfeksiyonundan öldü diye hatırlıyorum. Yine aile babasıydı o da ve inanılmaz mütevazi bir adam videolarında. Gitar tanrısı statüsünde olup da mazbut hayatları ve karakterleri olan isimler hiç de az değil yani. Guthrie Govan da keza, son derece mütevazi bir kişilik.
Hocam Holdsworth'un en kotu caldigi ,calacagi konser ,biz fanilerin en iyi halinden, bir 1000 kat daha iyidir herhalde🤣 Aslinda cokta sansliyiz. Oyle yada boyle bir cogunu canli canli dinleme ve ayni zaman diliminde yasama sansi bulduk.

Tamam 50 yaşından sonra el kol göz koordinasyonu biraz geriliyor ama bu ne yav..

Açıkcası baştan aşağı felaket. Bunu yapacağına müziği bıraktım filan desin. Alcatrazz, steeler, ilk 4 albüm 80'li günlerinin hatrına bağrımıza gömelim. Hatıralarımız da siliyor bunları gördükçe. Rob Halford'un baby metal söylemesi gibi olmuş vokali ve gitar çalımı. Malmsteen ne ettin sen ? Hayır, Paraya ihtiyacı var da devam ediyor desem torunlarının dünyalıklarını halleti bile şatosusu ferrarisi olan adam. O da değil, saksı değilim ben sendromuna yakalanmışsa yanında doğruyu fısıldayan bir adam olmayınca demek ki böyle oluyor, birisi de dememiş ki doktor bu ne.. Keşke bu videoyu hiç görmeseydim.

Malmsteen ve GIT (Guitar Institute of Technology) öğrencileri arasında gerçekleşen konuşmalar, Malmsteen'in ilk solo albümdeki demo kayıtları, ilham aldığı müzisyenler gibi bir çok konunun konuşulduğu ve kendi tekniğinden bir çok örnek çaldığı 1983 yılına ait bir buçuk saatlik ses kaydı. İlgililerin hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Parabellum albümünü dün dinledim. Adam her şeyi ben yapayım derken masteringe kadar her şeyi batırmış. Kollektif Rock müzik ruhundan iyice uzaklaşmış. Bu müzik tüm enstrümanların katkıları ve işinin ehli ses mühendisleri ile var olan bir müzik.
Diğer enstrümanların önemi ve rolü azaltılmış. Ritim tutan bir şey var ama bu gitar mı, bass mı, klavye mi belli değil. Davullar ruhsuz bir şekilde programlanmış, 32lik bass kickleri yazmış aralara trampeti yerleştirmiş bırakmış. Biz bunu picking çalışırken veya riff yazarken arkada dekor metronom olsun diye yapardık.
2 tane malum yapmasa ölecek signature lickerini her şarkıda duyuyoruz. 1 tanesi oynak neo klasik olan ör; 13-17-16-17-12-17, diğeri trilojideki açılış licki.
Yazılacak çok şey var ama Rising Force'dan Fire & Ice'a kadar hatmetmiş biri olarak yine hayal kırıklığı yaşıyorum.

Parabellum albümünü dün dinledim. Adam her şeyi ben yapayım derken masteringe kadar her şeyi batırmış. Kollektif Rock müzik ruhundan iyice uzaklaşmış. Bu müzik tüm enstrümanların katkıları ve işinin ehli ses mühendisleri ile var olan bir müzik.
Diğer enstrümanların önemi ve rolü azaltılmış. Ritim tutan bir şey var ama bu gitar mı, bass mı, klavye mi belli değil. Davullar ruhsuz bir şekilde programlanmış, 32lik bass kickleri yazmış aralara trampeti yerleştirmiş bırakmış. Biz bunu picking çalışırken veya riff yazarken arkada dekor metronom olsun diye yapardık.
2 tane malum yapmasa ölecek signature lickerini her şarkıda duyuyoruz. 1 tanesi oynak neo klasik olan ör; 13-17-16-17-12-17, diğeri trilojideki açılış licki.
Yazılacak çok şey var ama Rising Force'dan Fire & Ice'a kadar hatmetmiş biri olarak yine hayal kırıklığı yaşıyorum.
Parabellum albümü pek çok açıdan "ibretlik" gibi duruyor. Bir kaç şarkı dinlemeye çalıştım; tahammül edemedim ne yazık ki. Bugün artık amatör demolarda daha iyi davul soundları var. Kötü bir şaka gibi. Ama ciddi ciddi "albüm" diye çıkarılmış işte.

Malmsteen'in farkındalık yoksunluğu konusunda pek çok şey yazıldı forumda; 1994'deki bir röportajında başka grupları dinleyip ardından yaptığı yorumları okumak bile yeterince trajikomik bir deneyimdi zaten. "Saygı duyacaksınız üleeeen !!!!" diye gezinenler var malum etrafta... Okusunlar kim ne kadar "saygılıymış."

Bir yerlerde enteresan bir yorum okumuştum geçenlerde... Rainbow'un etkisinden bahsederken, "Gates of Babylon" şarkısı üzerine bir kariyer inşa etmiş kişi olarak tanımlıyordu Malmsteen'i. Ama Malmsteen'e sorarsanız o Blackmore'a hiç bir şey borçlu değilmiş. 🤣 (Kitleleri inandırmak için büyük yalan söyleceksin!)

Diğer taraftan, Malmsteen böyle bir adam zaten. Bence asıl ibretlik olan, Parabellum gibi bir komediye yapılan albüm "değerlendirmeleri". Parayla yazdırıldığı o kadar açık ki bu saçmalıkların... İnsanın artık hiç bir şeye inanası gelmiyor.

"....but Parabellum is Malmsteen back at his very best. "

He canım he... Biz de yedik.

rahmetlinin eskiden mühteşem tuşesi vardı. gain main yok bam bam bam. şimdi gödoğlanı oldu.
Bunun o meşhur kaza ile ilgili olduğunu düşünen epey bir insan var sanırım.
Gerçekten de daha çok bilekten vuruyordu sanki ve akustikte de di Meola vari (ki zaten hayranı...) çaldığı şeyler vardı. Hele Alcatrazz dönemi filan offf.... Ama sanki nota tercihleri de daha bir "inspired" idi o zamanlar.
98 konserinde boş tellerin nasıl öttüğünü ve temiz çalmayı filan da iyice salladığını görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Akustikte "Mediterranean Sundance" denedi sonlara doğru, o da olmadı tabii (ki, Açıkhava sahnesinin o parçayı doğrudan Al di Meola'ın kendisinden ve çatır çatır çalınan haliyle bilmem kaç kez duymuşluğu vardır...).
"...and so passes Denethor, son of Ecthelion..."

Bunun o meşhur kaza ile ilgili olduğunu düşünen epey bir insan var sanırım.
Gerçekten de daha çok bilekten vuruyordu sanki ve akustikte de di Meola vari (ki zaten hayranı...) çaldığı şeyler vardı. Hele Alcatrazz dönemi filan offf.... Ama sanki nota tercihleri de daha bir "inspired" idi o zamanlar.
98 konserinde boş tellerin nasıl öttüğünü ve temiz çalmayı filan da iyice salladığını görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Akustikte "Mediterranean Sundance" denedi sonlara doğru, o da olmadı tabii (ki, Açıkhava sahnesinin o parçayı doğrudan Al di Meola'ın kendisinden ve çatır çatır çalınan haliyle bilmem kaç kez duymuşluğu vardır...).
"...and so passes Denethor, son of Ecthelion..."
biraz da "ben oldum" diye işi sallamakla alakalı. avatar'da gördüm üstteki bir kulanıcının aklıma geldi onu örnek vereyim, yermek için değil. dave murray. 40 yıldır aynı. bir iddiası olmadığı için hoş karşılıyoruz da, şimdi bir glen tipton, kk downing örnekleri var adamlar 90lara taşıdılar soundu çiçek çocukluktan. azıcık bir dinleyiciye saygısı olması lazım insanın. "djent" yapsın demiyorum da azıcık bir gelişmek lazım.

forumda olay dönür (edit: dönür ne ya döner) dolaşır mutlaka malmsteen'e hammett'a girer; ama azıcık bir saygı lazım dinleyiciye, herkes gitar çalıyor geliştiriyor kendini sonuçta. reyisin kendine de saygısı yok. ben malmsteen'den etkilenmedim diyen yalan söyler yoksa, ya da kirk hammet sololarını ezbere mırıldanmıyorum falan... karakter meselesi biraz. downingle tipton orada duruyor.

iyi ki var diyip toparlayayım. olmasaydı kimse olmazdı.

biraz da "ben oldum" diye işi sallamakla alakalı. avatar'da gördüm üstteki bir kulanıcının aklıma geldi onu örnek vereyim, yermek için değil. dave murray. 40 yıldır aynı. bir iddiası olmadığı için hoş karşılıyoruz da, şimdi bir glen tipton, kk downing örnekleri var adamlar 90lara taşıdılar soundu çiçek çocukluktan. azıcık bir dinleyiciye saygısı olması lazım insanın. "djent" yapsın demiyorum da azıcık bir gelişmek lazım.

forumda olay dönür (edit: dönür ne ya döner) dolaşır mutlaka malmsteen'e hammett'a girer; ama azıcık bir saygı lazım dinleyiciye, herkes gitar çalıyor geliştiriyor kendini sonuçta. reyisin kendine de saygısı yok. ben malmsteen'den etkilenmedim diyen yalan söyler yoksa, ya da kirk hammet sololarını ezbere mırıldanmıyorum falan... karakter meselesi biraz. downingle tipton orada duruyor.

iyi ki var diyip toparlayayım. olmasaydı kimse olmazdı.
Evet, Tipton ve KK gerçekten o konuda hep ileri gitmiş adamlardır.
Yalnız, Malmsteen'i kendi kulvarında değerlendirmek lazım. Jazz rock/fusion kulvarlarında çok daha önce ve çok daha ileri gitmiş adamlar var. Holdsworth öldü (Malmsteen de hayranıdır...), ama McLaughlin halen orada valla...

Ben Malmsteen'İn yaptığı işin bir tür "Blackmore artı di Meola" olduğunu fark ettikten sonra di Meola fanı olmuştum.
Çok daha sonra Uli Jon Roth dinledim. Eh yani... Malmsteen hep taklit edilmekten şikayet etti, sızlandı... Şimdi bu adamlar Malmsteen'e ne kadar kızsa az, açık söyleyeyim.

Malsmteen bu işi çok doğru bir kafayla 80ler hard rock soundunun içine taşıdı. Ama o devirde bir sürü virtüöz vardı, Malmsteen akıllı bir şekilde vokalli müzik yapmaya karar verdi. Ama bence şarkı yazma konusunda vokallerden büyük yardım aldı. Odyssey albümüne Turner'ın gelmesi, Polydor nedeniyle olmuş. Turner'a alenen diyorlar ki "Bu arkadaş yazamıyor... Bir el at..."

Pek çoğumuz bu adamı dinledik ve ilham aldık evet. Ama bu arkadaş da kime ne borçlu olduğu konusunda samimi değil, kusura bakmasın. Bir "Spotlight Kid" dinleyin, sonra da "Jet to Jet" dinleyin. "Yok artık" dedirtiyor...

Evet, Tipton ve KK gerçekten o konuda hep ileri gitmiş adamlardır.
Yalnız, Malmsteen'i kendi kulvarında değerlendirmek lazım. Jazz rock/fusion kulvarlarında çok daha önce ve çok daha ileri gitmiş adamlar var. Holdsworth öldü (Malmsteen de hayranıdır...), ama McLaughlin halen orada valla...

Ben Malmsteen'İn yaptığı işin bir tür "Blackmore artı di Meola" olduğunu fark ettikten sonra di Meola fanı olmuştum.
Çok daha sonra Uli Jon Roth dinledim. Eh yani... Malmsteen hep taklit edilmekten şikayet etti, sızlandı... Şimdi bu adamlar Malmsteen'e ne kadar kızsa az, açık söyleyeyim.

Malsmteen bu işi çok doğru bir kafayla 80ler hard rock soundunun içine taşıdı. Ama o devirde bir sürü virtüöz vardı, Malmsteen akıllı bir şekilde vokalli müzik yapmaya karar verdi. Ama bence şarkı yazma konusunda vokallerden büyük yardım aldı. Odyssey albümüne Turner'ın gelmesi, Polydor nedeniyle olmuş. Turner'a alenen diyorlar ki "Bu arkadaş yazamıyor... Bir el at..."

Pek çoğumuz bu adamı dinledik ve ilham aldık evet. Ama bu arkadaş da kime ne borçlu olduğu konusunda samimi değil, kusura bakmasın. Bir "Spotlight Kid" dinleyin, sonra da "Jet to Jet" dinleyin. "Yok artık" dedirtiyor...
çok katılıyorum. ritchie blackmore'dan bahsedip, uli jon'dan bahsetmez.. Al Di Meola dinleyicisi olmadığım için bir şey demeyeceğim. yine de 70den 80e taşıdı zamanında. blackmore'dan bulaşmış olabilir ruh hastalığı.

turner yokken, soto varken de iyiydi hakkını yemeyeyim. turner her grubu üste taşır, soto vardı tamam da, kendi de iyi müzisyen safe zone'da. adam bir şekilde nasıl olduysa alcatrazz (bonnet, boals falan) blackmore'la paralel gitti. bizde de vardı bir parayla rockstarlık satın almaya çalışan bir arkadaş o da ilk iş turner'ı getirmişti. neyse allah razı olsun ondan da.

çok katılıyorum. ritchie blackmore'dan bahsedip, uli jon'dan bahsetmez.. Al Di Meola dinleyicisi olmadığım için bir şey demeyeceğim. yine de 70den 80e taşıdı zamanında. blackmore'dan bulaşmış olabilir ruh hastalığı.

turner yokken, soto varken de iyiydi hakkını yemeyeyim. turner her grubu üste taşır, soto vardı tamam da, kendi de iyi müzisyen safe zone'da. adam bir şekilde nasıl olduysa alcatrazz (bonnet, boals falan) blackmore'la paralel gitti. bizde de vardı bir parayla rockstarlık satın almaya çalışan bir arkadaş o da ilk iş turner'ı getirmişti. neyse allah razı olsun ondan da.
O da dönüyormuş yakında ki, o da en son bir diğer Malmsteen vokali Mats Leven ile iş yapmıştı. Bence hiç olmasa çok daha iyi idi, ama burası garip bir yer işte...

Malmsteen değil de Syu (Galneryus) baya iyi
Tebrik ederim. Bu, gerçekten de Malmsteen başlığına yazılmış en önemli yorum.
Bu önemli yeteneğe dikkat çektiğiniz için teşekkür ediyorum. Hiç duymamıştım, bir videosunu açtım ve dinledim. Öyle ya, Malmsteen iyi değilmiş de, bu adam "baya iyiymiş" filan.
Tabii dinledim dinlemesine de, halen kendime gelemedim. Büyük yetenek adam. Öyle böyle değil. Çaldığı her notada Malmsteen etkisi var, ama Malmsteen kötü, bu adam "baya iyi."

Neden bilmem, bir filmden sahne geldi aklıma. Adam çocuğu ile konuşuyor. "Süpermen mi yener , filanca mı" diye...
Adam diyor ki "Süpermen, Çelik Adam (Man of steel). Elbette o yener"
Çocuk yüzünü buruşturup cevap veriyor: "Süpermen mi ? O güçsüzdür, bunu herkes bilir. Hem adamantium çelikten daha serttir..."
Hı hı. Evet.

Son düzenleme:
Geri