Yngwie J Malmsteen

Kendisini elbette gecebilecek cok iyi gitaristler var. Ama bundan 100 sene sonra kac tanesi hatirlanacak? Ama Malmsteen, Satriani, Vai gibi adamlar hala hatirlaniyor olacak. Bu adamlar gitar muziginin , Mozart'i, Bach'i. Tabi diger isimleride unutmayalim. Bir Allen Holdsworth ,bir Shawn Lane ,bir Jason Becker ve daha niceleri. Bugun bu isimleri harcayabilecek isimler bile, bu adamlarin eserlerine , tekniklerine calismis vaziyetteler. Ne yazik ki bu tip adamlarda , ya ciddi fiziksel hastaliklar yada ciddi psikolojik sorunlar oluyor. Muhtemelen o kadar yogun dusunmek, uretme donemindeki sancili surec, bunyelere ciddi zarar veriyor. Jason Becker genc yasta als hastasi oldu misal. Cok uzucu ve aci. Bu tip uretken adamlar hep uclarda yasiyorlar. Ortasi ne yok ne yazik ki. Keske olsada hala duzgun islerini dinleyebilsek. Ama normal bir insan evladi olsalar suan adlarini aniyor ,taniyor olurmuyduk oda mechul..
Bu uçta yaşama meselesi bir mit aslında... Malmsteen bir hayli istisna bu anlamda. Holdsworth basbayağı aile babası filan mazbut bir adamdı bildiğim kadarıyla; en büyük tutkularından biri bira yapımıydı galiba:) Röportajlarından birini okumuştum, konserden sonra bir hayranı gelip buna "sen dünyanın en iyisisin" diyor, Holdsworth dayanamayıp uzaklaşıyor filan, çünkü o gün konserde çok kötü çaldığını düşünüyor:)
Shawn Lane çocukluğundan beri "nerd" bir adam, hem gitar hem klavye virtüözü, deli gibi enstrüman çalışıyor... biraz harika çocuk tabii, ama ağır sedef hastası, eklem tutulumu var ve ilaç olarak kullandığı steroidlerin bağışıklığı baskılaması nedeniyle akciğer enfeksiyonundan öldü diye hatırlıyorum. Yine aile babasıydı o da ve inanılmaz mütevazi bir adam videolarında. Gitar tanrısı statüsünde olup da mazbut hayatları ve karakterleri olan isimler hiç de az değil yani. Guthrie Govan da keza, son derece mütevazi bir kişilik.

Bu uçta yaşama meselesi bir mit aslında... Malmsteen bir hayli istisna bu anlamda. Holdsworth basbayağı aile babası filan mazbut bir adamdı bildiğim kadarıyla; en büyük tutkularından biri bira yapımıydı galiba:) Röportajlarından birini okumuştum, konserden sonra bir hayranı gelip buna "sen dünyanın en iyisisin" diyor, Holdsworth dayanamayıp uzaklaşıyor filan, çünkü o gün konserde çok kötü çaldığını düşünüyor:)
Shawn Lane çocukluğundan beri "nerd" bir adam, hem gitar hem klavye virtüözü, deli gibi enstrüman çalışıyor... biraz harika çocuk tabii, ama ağır sedef hastası, eklem tutulumu var ve ilaç olarak kullandığı steroidlerin bağışıklığı baskılaması nedeniyle akciğer enfeksiyonundan öldü diye hatırlıyorum. Yine aile babasıydı o da ve inanılmaz mütevazi bir adam videolarında. Gitar tanrısı statüsünde olup da mazbut hayatları ve karakterleri olan isimler hiç de az değil yani. Guthrie Govan da keza, son derece mütevazi bir kişilik.
Hocam Holdsworth'un en kotu caldigi ,calacagi konser ,biz fanilerin en iyi halinden, bir 1000 kat daha iyidir herhalde🤣 Aslinda cokta sansliyiz. Oyle yada boyle bir cogunu canli canli dinleme ve ayni zaman diliminde yasama sansi bulduk.

Tamam 50 yaşından sonra el kol göz koordinasyonu biraz geriliyor ama bu ne yav..

Açıkcası baştan aşağı felaket. Bunu yapacağına müziği bıraktım filan desin. Alcatrazz, steeler, ilk 4 albüm 80'li günlerinin hatrına bağrımıza gömelim. Hatıralarımız da siliyor bunları gördükçe. Rob Halford'un baby metal söylemesi gibi olmuş vokali ve gitar çalımı. Malmsteen ne ettin sen ? Hayır, Paraya ihtiyacı var da devam ediyor desem torunlarının dünyalıklarını halleti bile şatosusu ferrarisi olan adam. O da değil, saksı değilim ben sendromuna yakalanmışsa yanında doğruyu fısıldayan bir adam olmayınca demek ki böyle oluyor, birisi de dememiş ki doktor bu ne.. Keşke bu videoyu hiç görmeseydim.