Kendi Gitarımı Nasıl Yaparım

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda benzersiz isim tarafından 7 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. merhaba arkadaşlar ben kendi gitarımı yapmak konusunda ilk tecrübemi yaşayacağım kendimce bazı parçaları temin etmeye çalışacağım bu konu hakkında bayağı araştırma yaptım gerek türkçe gerekse yabancı kaynaklardan
  Gıtar parçaları

  Köprü:

  https://www.guitarcenter.com/Floyd-Rose/Special-Series-Tremolo-Bridge-with-R3-Nut.gc

  manyetik:

  https://www.guitarcenter.com/EMG/Kirk-Hammett-Bone-Breaker-Pickup-Set.gc

  akort burguları:

  https://www.guitarcenter.com/DAddario-Planet-Waves/Auto-Trim-Tuning-Machines-6-In-Line.gc
  bu parçaları yurt dışından getirtmeyi düşünüyorum Ankara veya İstanbul dan da kızıl ağaç alacağım sizce dikkat etmem gereken veya eksik olan bir şeyler var mı
   
 2. Bu fiyatları vermek yerine 1500 TL civarı EMG manyetikli ve Floyd Rose Special'lı 2. el gitar almak daha mantıklı. 864 TL EMG manyetik ? E diğer potansları filan alsan 1000 TL'ye sadece elektrik aksam ? Akıl işi değil.
   
 3. Bunları dusunduğum için bende yapımdan vazgeçtim. Ortalama 1000-1500 arası harcama olacak ve ortaya çıkan sonuca değip değmeyeceği meçhul. Risk alınmaz bence
   
 4. Manyetiklarin kutusunu youtube ta gördüm switch ve potanslar içinde oluyor ve youtube ta bağlantıların nasıl olması gerektiğine dair videolar var
   
 5. ben de böyle bir işe girmek istiyorum. Konuyu takipteyim.
  edit; freze tezgahı var...
   
 6. Güzel düşünce. Kendi emeğinle ortaya bir şey koymak benzersiz bir duygu. Ama gitarı yaparken skala olayına, perdelerin yerleşimine çok çok dikkat etmek gerek. Yoksa gitar entonasyon tutmaz. Emekler çöpe gider.
   
 7. aynen öyle zaten en korktuğum nokta gitarın neck kısmı umarım ortaya güzel bir şeyler çıkar
   
 8. Gitar yapmak mı istiyorsun, gitar toplamak mı?
  Eğer yapmak istiyorsan tamamen yanlış yoldasın :)
   
 9. parçaları yurt dışından alacağım bodyi kendim yapacağım neck olarak elimde jackson js11 var onu kullanacağım ama tahtaları nereden bulabileceğimi bilmiyorum
   
 10. Tahtaları tahtacıdan alırsın da, nasıl kesmeyi planlıyorsun? Cnc mi var, el frezesi mi?
   
 11. yakın zamanda el frezesi alacağım
   
 12. Bu tarz işlere meraklı insanları takdir ediyorum. Ancak bu mesele de yavaş yavaş "filancanın tonunu nasıl alırım ?" geyiklerine dönmeye başlıyor. (Doğru yanıt: Filancanın tonunu alamazsın, çünkü ton öncelikle elde-tuşededir...).

  Amatör kişilerin bu işe ufaktan başlaması ve bunun bir süreç olduğunu anlaması lazım. Forumlardan-videolardan bilgi edinmek başka, deneyim bambaşka şey.
   
  guitar26 bunu beğendi.
 13. ama önce bilgi edinip bir yerden başlamamız ardından deneyim kazanmamız gerekmez mi
   
 14. Benim söylemeye çalıştığım şu: Deneyim ancak "yaparak" kazanılıyor, "bilerek" değil. Elbette bir yerden başlamak lazım, ama ne kadar bilgi edinirseniz edinin, bu sizin deneyiminizi arttırmaz. Hatta internet devrinde bu anlamda en büyük sorun, çok fazla bilgisi olan ama hiç deneyimi olmayan insanlar.
  Danimarkalı bilimi insanı Niels Bohr'un "uzman" tanımı şu: "Bir konuda yapılabilecek her türlü hatayı yapmış kişi"
  Uzun lafın kısası, hata yapmadan deneyim kazanılmaz.
   
  Kerem bunu beğendi.
 15. Bence malzeme almadan önce neler gerekiyor, nasıl yapıyorlar biraz araştır. Araştırdıysan daha çok araştır. Gördüğüm kadarıyla da yeterince zaman geçirmemişsin. Bu işi yapanların bulunduğu yerli yabancı forumlar var.

  Sadece freze alınca iş bitmiyor, o ağacı sabitlemezsen ya ağacın sağını solunu yarıp fırlatırsın ya da kendini yaralarsın. Frezenin kesmesi kolay, frezenin tam ölçüde kesmesi zor.
  Yapıştırıcısı, işkencesi, iskarpelası, rendesi, zımparası, şablonu derken nereye doğru gittiğine bakman gerekir. Her zaman başka şey lazım olacak.

  Önce biraz daha zaman geçir, sonra bütçen uygunsa(değilse bile ortak birilerini bulup ihtiyaçları bölüşebilirsiniz). İlgin devam ediyorsa aletleri toplamaya başla ve ucuz bir ağaçla antrenman yap. Çocuk oyuncağı da değil, abartılacak kadar zor da değil.
   
 16. Malzeme alınır, toplanır. O konuda sıkıntınız olmaz. @O.2. güzel yazmış. Ama @barrios un dediği gibi, deneyim kazanmak zaman meselesi. En iyi ihtimalle bir kaç kalıp ağacı heba etmeden deneyim kazanılmaz. Yani ilk yaptığınız gitarın şaheser olmasını beklemeyin. Muhtemelen ilk işlerinizi ham ağaç şeklinde satıp işin maliyetine ödenek çıkarmayı bile düşüneceksiniz. Ama eliniz alıştıkça her türlü ağaca karşı cüretiniz artar.
   
  barrios bunu beğendi.
 17. hocam skala ayarlaması hakkında nasıl bilgi edinebilirim. pek net bişey bulamadım. şablonu oluyormuş sanırım.
   
 18. hocam satmak demişsiniz de ben bunu işe dönüştürmeyeceğim kendim için yapacağım
   
 19. Project Electric Guitar bu kanalı yoğun olarak takip ediyorum gayet güzel gitarlar yapıyor ve bazı tüyolar veriyor dediğiniz gibi bir freze alınca bitmeyecek olay ama ben bu yaptığımı işe çevirmeyeceğim kendim için yapacağım yani karşıma çıkacak sorunlara bir şekilde çözmeye çalışacağım ama benim bu forumu açmamdaki asıl sebep ngitarı yaparken nelere dikkat etmem gereki gibi konuları öğrenmek yapılan hataları yapmamak vs...
   
 20. Fret Position Calculator | stewmac.com
  yardımı dokunabilir.
   
  redbone ve mustafa bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş