Akorlari Bulmak

Merhabalar yaklaşık 1.5 yıldır gitar çalıyorum(çalmaya çalışıyorum). Bir şarkıya ilk defa çalsam bile kulaktan duyup solo atabiliyorum. Aynı şeyi akor olarak da yapmak istiyorum yani diyelim ki bir mekanda veya arkadaş ortamında çalıyorum birisi bana "Zahid bizi tan eylemeyi" çal dedi ve o an internet erişimim yok ya da parçanın akorları internette yok ben bu akorları kulaktan duyup çıkarmak istiyorum. Bunun için ne öğrenmeliyim, nereden öğrenmeliyim, nasıl çalışmalıyım? (Biraz gam bilgim majör minör, temel majör minör bareli baresiz akorların kurulum mantığı, kürdi,nihavent hicaz, uşşak makamlarının aldığı akorlar örneğin: mi karar kürdi Em F G Am Dm akorlarını alır bunları biliyorum) ve ayrıca fingerstayle gitar ilgili çalışmalar da yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Tabi ki makamların alacağı akorları bilmek bir avantaj fakat işin aslı tamamen kulakta bitiyor anında kulaktan eser çıkarmak zordur kaldı ki bazı eserler mesela "zahid bizi tan eyleme" pek bir gitarla çalayım söyleyeyim şarkısı değil gibi onları iyi prova etmek gerekebilir.

Fingerstyle içinse bol bol arpej çalışması yapın internette yardımcı videolar bulabilir bir metod edinebilir veya bir hocadan ders alabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tabi ki makamların alacağı akorları bilmek bir avantaj fakat işin aslı tamamen kulakta bitiyor anında kulaktan eser çıkarmak zordur kaldı ki bazı eserler mesela "zahid bizi tan eyleme" pek bir gitarla çalayım söyleyeyim şarkısı değil gibi onları iyi prova etmek gerekebilir.

Fingerstyle içinse bol bol arpej çalışması yapın internette yardımcı videolar bulabilir bir metod edinebilir veya bir hocadan ders alabilirsiniz.
Merhaba yanıtınız için teşekkürler kulağıma güveniyorum ama akorları duymak için nasıl bir çalışma yapmam gerek bilmiyorum. Piyanoyla bir ses verildiğinde sesimle aynı sesi çıkarabiliriyorum fakat bazen çaldığım tonda söylemediğimi fark ediyorum. Yani etrafımda iki tane insan gördüm ilk defa duyduğu şarkıya akor uyduran onlara özeniyorum.

Özellikle o iş için yapılacak bir çalışma yöntemi açıkçası aklıma gelmiyor. İnanın ki zaman içinde bu beceriye sahip olabileceksiniz siz ekstra çalışarak sadece bu süreci kısaltırsınız bunun için de önce internette bir şarkı akorlarına bakıp doğru yanlış olup olmadığını kontrol edersiniz yanlışsa o tonda o şarkının o melodisine nasıl bir akor gelebilir bunları bulmaya çalışabilirsiniz ama dediğim gibi direkt faydalı olacak bir çalışma yöntemi aklıma gelmiyor. Saygılar :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Özellikle o iş için yapılacak bir çalışma yöntemi açıkçası aklıma gelmiyor. İnanın ki zaman içinde bu beceriye sahip olabileceksiniz siz ekstra çalışarak sadece bu süreci kısaltırsınız bunun için de önce internette bir şarkı akorlarına bakıp doğru yanlış olup olmadığını kontrol edersiniz yanlışsa o tonda o şarkının o melodisine nasıl bir akor gelebilir bunları bulmaya çalışabilirsiniz ama dediğim gibi direkt faydalı olacak bir çalışma yöntemi aklıma gelmiyor. Saygılar :)
teşekkürler.

Geri