Gitar Köprü Vida Yuvası

Gitar Squier Standard Stratocaster. Köprüsü ve dediğim kırığı(köprünün sol altında body ile vidayla bağlandığı yer) resimlerle paylaştım. Tamir edilebilir bir şey mi? Bir sıkıntı yaratır mı? Kusura bakmayın gitar ve müzik konusunda yeniyim. Etrafımda sorağım kimse veya bir müzik dükkanı yok. Teşekkür ederim.

20180414_161046_HDR.jpg 20180414_161039_HDR.jpg

Gövdeye sabitlemiyorsa entonasyonda sıkıntı olur. İkinci el bir köprü alıp(sadece plate) alıp blok ve saddle'ları buna takarak maksimum 20-30tl'ye çözebilirsin.

IMG_1163.jpg

Biraz beklerim dersen aliexpress'te 4-5$. Aynı kalite köprü mağazalarda 70 tl civarı.
Alırken delik mesafelerine dikkat etmek gerek.

6 Strings Tremolo Saddle Bridge Screws Great Replacement Guitar Bridge for Musical Stringed Instruments Guitar Parts Accessories-in Guitar Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gövdeye sabitlemiyorsa entonasyonda sıkıntı olur. İkinci el bir köprü alıp(sadece plate) alıp blok ve saddle'ları buna takarak maksimum 20-30tl'ye çözebilirsin.

IMG_1163.jpg

Biraz beklerim dersen aliexpress'te 4-5$. Aynı kalite köprü mağazalarda 70 tl civarı.
Alırken delik mesafelerine dikkat etmek gerek.

6 Strings Tremolo Saddle Bridge Screws Great Replacement Guitar Bridge for Musical Stringed Instruments Guitar Parts Accessories-in Guitar Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

Merhaba. Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Linkte 6 vidalı köprü örneğini atmışsınız. Şimdi ben resimdeki gibi 2 vidalı mı yoksa 6 vidalı mı alacağım? Ve bilmediğimden soruyorum. Şuanki köprüde bir sıkıntı yok sanırım. Sol alttaki vida gövdeyi kırmış gibi duruyor. Fotoğraftan gösterebildiğim kadarıyla bir tane yakın çekim atıyorum. 6 vidalı bir köprüyle mi çözülebilir yoksa oraya dolgu felan yapılabilir mi? Ankaraya döndüğümde bir luthiere göstereceğim.

20180416_200138_HDR.jpg

O delikler tellerin geçtiği delikler, ikisinde de 6 tane.

Son fotoğrafa bakınca köprüde sıkıntı yok, çok net değil ama gövdedeki delik sıkıntılı gibi. Luthierlik durum olacağını sanmam.

Tornavida kullanmayı bildiğini varsayarak;
-Telleri sök,
-Köprünün iki cıvatasını sök.

Fotoğrafta altta kalan cıvata tam sıkılmamış da olabilir, yanlışlıkla kaçık sıkılmış da olabilir, deliği genişlemiş de olabilir. Söktüğünde daha net göreceksin.

Köprüyü güzelce yerleştirip sıktığında(delikte sıkıntı yok ise) köprü düzgünse geri toplayabilirsin.

Eğer delik biraz büyümüş ise biraz uğraşman gerekecek. En güzel yöntem deliği matkapla büyütüp içine tutkal ile birlikte uygun ahşap çakmak(kavela), yüzeyi düzelttikten sonra deliği cıvataya uygun tekrar delmek. Bunu eli matkap tutan herkes kolaylıkla yapabilir, gitarına da zarar gelmez.

Daha önce yaptığım örnekler :
36379753070_3eb78aba2a.jpg

36637499931_5dd1b46859_b.jpg

25070194857_0779be73ed_b.jpg

Son fotoğrafa bakınca köprüde sıkıntı yok, çok net değil ama gövdedeki delik sıkıntılı gibi. Luthierlik durum olacağını sanmam.

-Telleri sök,

Fotoğrafta altta kalan cıvata tam sıkılmamış da olabilir, yanlışlıkla kaçık sıkılmış da olabilir, deliği genişlemiş de olabilir. Söktüğünde daha net göreceksin.

Köprüyü güzelce yerleştirip sıktığında(delikte sıkıntı yok ise) köprü düzgünse geri toplayabilirsin.

Eğer delik biraz büyümüş ise biraz uğraşman gerekecek. En güzel yöntem deliği matkapla büyütüp içine tutkal ile birlikte uygun ahşap çakmak(kavela), yüzeyi düzelttikten sonra deliği cıvataya uygun tekrar delmek. Bunu eli matkap tutan herkes kolaylıkla yapabilir, gitarına da zarar gelmez.

İçimi rahatlattınız. Ben daha önce tel takıp çıkarmadım. Sanırım floyd roseda daha sıkıntılı oluyormuş. Deneyimli birini bulup dediklerinizi uygulayacağım. Fotoğrafla çok net değil ama vida yuvası genişlemiş sanırım. Para sıkıntım olmasa kendim kolları sıvardım ama durumu zorlaştırmak istemiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Kafam daha rahat artık. Saolun, iyi günler dilerim.

Gövdeye giren ve köprüyü tutan o büyük ve siyah 2 vidanın aynı hizada olması gerekiyor, senin gitarında üst tarafta olan vida niyese öne doğru gelmiş. 2.el mi aldın gitarı?

Gövdeye giren ve köprüyü tutan o büyük ve siyah 2 vidanın aynı hizada olması gerekiyor, senin gitarında üst tarafta olan vida niyese öne doğru gelmiş. 2.el mi aldın gitarı?
Evet 2. el aldım ve deneyerek alma şansım yoktu, kargolattım. Tecrübesizliğimden yaptık bir hata :) Bu bana ders oldu. Köprüyü çıkarıp baktık. Vida yuvası genişlemiş. Üstteki arkadaşın dediğini uygulayacağız. Gelecekteki alışverişlerimde aynı hataya düşmem artık :)

-Telleri sök,

dostum bende yapıcamda bu dolguyu nerden bulabillirim veya marangoz yaparmı ağacım ıhlamur ağacı

Geri