Cubase Ile Ses Kısma

Belli saniyeler arasında ses kısmam lazım
Parçanın içinde konuşma bölümünde fon gibi kalacak beat .
Seçtim yaptım bi türlü beceremedim yardımcı olursanız sevinirim

Zaman çizgisi üzerinde kalan kısımda -ses sinyalinin/dalgasının olduğu kısım- kısacağınız alanı makasla ayırın (split/cut gibi bir şey yazar herhalde) sonra ayrılan bölgenin en üstündeki çizgiye mouse'u getirip, basılı tutun aşağı çekin, kısılması lazım.

Gerçi beat dediğiniz eğer midi sinyaliyse, yani bir audio track değilse Cubase'de bu olmuyor. Reaper'da oluyor mesela. Yapamadığınıza göre galiba durum böyle, çünkü audio formatında olsa mutlaka yapardınız diye düşünüyorum.

Alternatifler, o bölgeyi seçtikten sonra çift tıklayarak büyütüp, alttaki tuşe/dinamik göstergelerine müdahale etmek olur. Gelişi güzel olarak mouse'la -basılı tutarak- her birini daha alt seviyeye indirebilirsiniz. Total output seviyesini birebir kısmak gibi bir seçenek varsa bile ben bilmiyorum, ancak düşük tuşeyle vurduğunuzda volume de aşağı düşecektir -elbette ton da değişecek-.

Ben genel olarak yazayım da, kim hangi durumdaysa ona göre faydalansın :) Başka bir durum varsa yazın tabii.

Kısacağınız Kanal Üstündeki "W" simgesine basın, Volume sliderini o bölümde aşağı çekin . Nerde normal olması gerekiyorsa orada da eski haline getirin. İşiniz bittiğinde sadece kanalda "R" tuşu aktif olsun. Slider artık bir otomasyon komutuna sahip oldu. :)
Bunu efektler ve bir çok komut için de yapabilirsiniz.. Belli saniyede delay ın açılmasını /kapanmasını istiyorsunuzdur misal vb.....

Kısacağınız Kanal Üstündeki "W" simgesine basın, Volume sliderini o bölümde aşağı çekin . Nerde normal olması gerekiyorsa orada da eski haline getirin. İşiniz bittiğinde sadece kanalda "R" tuşu aktif olsun. Slider artık bir otomasyon komutuna sahip oldu. :)
Bunu efektler ve bir çok komut için de yapabilirsiniz.. Belli saniyede delay ın açılmasını /kapanmasını istiyorsunuzdur misal vb.....

Çok iyi oldu be, hep merak ederdim o simgeleri ama hep erteliyordum otomasyon işini, araştırmamıştım. Gerçi şimdi Cubase kullanmıyorum ama olsun. Bu durum genel output'u mu etkiliyor peki? İnput gain gibi değil umarım? Yani master kanalda bir limiter varsa elbette etki edecek ama en azından midi kanalında, yalnızca kanal ses şiddetini mi etkiliyor?

Çok iyi oldu be, hep merak ederdim o simgeleri ama hep erteliyordum otomasyon işini, araştırmamıştım. Gerçi şimdi Cubase kullanmıyorum ama olsun. Bu durum genel output'u mu etkiliyor peki? İnput gain gibi değil umarım? Yani master kanalda bir limiter varsa elbette etki edecek ama en azından midi kanalında, yalnızca kanal ses şiddetini mi etkiliyor?
Her kanal için kendi içindeki write komutu ile otomasyon tanımlayabiliyorsunuz. Master dahil.
Hayır, kanalda yaptığınız değişiklik sadece o kanalı etkiler.
Midi kanal için midi fonksiyonları açılıp kapatılabilir, bunlar için kullanabilirsiniz.

Geri