Bücür amfiler?

Merhaba, Marshall MS-4, Vox AC1 Rhythm Box, Fender MD-20 gibi portatif ve pille çalışan amfiler çok kullanışlı duruyorlar. Clean sesleri üç aşağı beş yukarı aynıdır diye düşünüyorum. Acaba hangisinin distortion tonu daha başarılıdır? Örneğin bir distortion pedalı bağlamışcasına hangisi en iyi distortion tonu verir metal müzik için?

Hiç birinin dist ve ya metal tonu veremeyeceğine garanti verebilirim. Bu amfilerin içinde ki devreler diğer amfilere göre basit tasarlanan şeyler bu kadar pahalı olmasının sebebi birazda isim, dolar kuru. Bunlara vereceğin para yerine az daha ekleyip ikinci modelllemeli amfilere bakabilirsin. Line 6 Spider 15 gibi.

Ha sen dersen ki ben portatif ve kaliteli olsun istiyorum o zaman Vox'un kulaklık amfi modellemelerine bak derim hem her tarz var onda.

MS-4 ilk amfimdi, uzun yıllardır bozuk şekilde yatıyordu, geçenlerde hem tamir ettireyim hemde içine küçük bir tube screamer devresi ekleteyim dedim, sonuç; 70'li yılların kirli rockn roll soundu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hiç birinin dist ve ya metal tonu veremeyeceğine garanti verebilirim. Bu amfilerin içinde ki devreler diğer amfilere göre basit tasarlanan şeyler bu kadar pahalı olmasının sebebi birazda isim, dolar kuru. Bunlara vereceğin para yerine az daha ekleyip ikinci modelllemeli amfilere bakabilirsin. Line 6 Spider 15 gibi.

Ha sen dersen ki ben portatif ve kaliteli olsun istiyorum o zaman Vox'un kulaklık amfi modellemelerine bak derim hem her tarz var onda.

MS-4 ilk amfimdi, uzun yıllardır bozuk şekilde yatıyordu, geçenlerde hem tamir ettireyim hemde içine küçük bir tube screamer devresi ekleteyim dedim, sonuç; 70'li yılların kirli rockn roll soundu.

Aslında yanlış sormuşum, 'distortion pedalı bağlayınca çıkan tona en yakın ton hangisinde olur' olucaktu sorum ama sizi de anladım ben. Mobil olsun istiyorum o yüzden bunlara baktım, genel olarak MS-4 nasıl peki? 9 V Duracell takınca ne kadar oluyor ömrü?

3 yıldır Blackstar fly-3 ampli kullanıyorum ve neredeyse yanımdan hiç ayırmıyorum. Bana her yerde gitar çalma veya çalışma imkanı sunuyor, kesinlikle tavsiye edeceğim bir mini ampli. 6 adet kalem pil ile çalışıyor tatmin edici seviyede geniş ve harika bir drive tonu var. Clean tonları da çok başarılı üzerinde delay efektide var.

Blackstar fly 3. Gerek kendi tonları. Gerek prosesörümle aldığım tonlar. Hiç bi zaman yüzümü kara çıkarmadı. Ben çok öneriyorum çoğunu deneyip fly 3 karar vermiştim.

Şöyle bir video vardı, o aklıma geldi:

Marshall MS-4 vs Yamaha THR10C sahibiyim, Katana Mini ve Blackstar Fly'ı da deneme imkânım oldu. Hepsiyle ilgili genel iki önemli nokta olduğunu düşünüyorum: biri beklentilerin fiyata göre belirlenmesi gerektiği, diğeri de boyuta göre belirlenmesi gerektiği. Gerçi Yamaha (ve bir ölçüde Boss) ikincinin sınırlarını epey zorluyor ama yine de bunu akıldan çıkarmamak lazım. Müsaadenizle tek tek izlenimlerimi de paylaşayım, belki bir yardımı dokunur.

Marshall MS-4: Neredeyse ilkel denecek kadar basit bir alet sanıyorum. Arada bakıp, "uğraşsam bundan yapabilir miyim" diye düşündüğüm oluyor :) Yukarıdaki videodakine benzer, çok tatlı olduğunu düşündüğüm bir tonu var. Pili azaldığında fuzz'ımsı tonlar da veriyor ancak drive almaya uygun bir amfi değil. Yani zaten neredeyse amfi değil :D Ama muhtemelen en çok çaldığım gitar amfim. Çünkü evin neresinde olursan ol alıp yanına getirip çalmaya başlayabiliyorsun. Ben hatta uzunca bir pedal ara kablosu ile kullanıyorum. En güzel ve bence bu aleti diğerlerinin önüne geçiren en önemli özelliği de gitar kılıfının ön gözüne sığması. Hangi amfiyi alırsam alayım, bu aletin doldurduğu boşluk düşünüldüğünde, hayatımdan çıkacağını sanmıyorum.

Blackstar Fly 3: Bu ikili ile deneyimim kısıtlı olduğunda pek başarılı olmadığım bir işi yapmaya çalışıp özet geçeceğim :) Bu noktada yavaştan "gerçek amfi tonları"na adım atılmaya başlanıyor. Bence Fly 3 de bu işte başarılı. Nispeten uygun (TR'de artık hiçbir şey mutlak olarak uygun değil sanırım), tonları gerçeğe benzer ve MS serisi kadar olmasa da taşınabilir bir seçenek olarak bence iyi.

Boss Katana Mini: Bence, özellikle drive tonlarında, hele bir de iki farklı drive kanalı olduğu düşünülürse epey iyi. Baya baya yeni ve geliştirilmiş bir Fly 3 olduğunu düşündürdü. Galiba fiyatı da ona göre tabii :)

Yamaha THR10C : İşte bence burada işin şekli biraz değişiyor. Yamaha bu seriyi "sahnede olmadığınızda bir amfiden bekleyebileceğiniz her şey" gibi bir motto ile piyasaya sürüyor ve ben daha iyi tanımlayamazdım. Krem rengini de denedim o da süper, hatta bir ara onu almak için bunu satmaya davrandım ama allahtan alıcı arkadaşlar işi sonuna kadar götürmedi :D Bu seri diğerlerine göre bas ve akustik gitarla da kullanılabiliyor olması, kayıt arayüzü işlevi görmesi, efektlerin çeşitliliği ve kalitesi, modellemelerin gerçekçiliği, editing yazılımı, presetler vs. gibi birçok yönüyle farklı bir sınıf ve tonları evdeki lambalı amfiye bakıp "şimdi kim ısınmasını bekleyip sonra da komşularla papaz olacak" dedirtecek kadar iyi. Diğerleri analog, bu dijital ama bunun burada anlamlı bir veri olduğunu düşünmüyorum.

Suyunun suyu: Yanıma almak hiç dert olmasın, gitarı tatlı bir tonla duyayım: MS-4; şöyle drive falan da gelsin, az keyfimiz yerine gelsin: bütçe karar verir, fly 3 güzel ama Boss bence fiyatına değer; para sorun değil, kafamdaki amfi konseptini biraz sarsmak istiyorum: THR serisi :D

Kırk yılın başı yazıp yine çok uzattım, yine sol kulağım çınlayacak :)

açıkçası thr yi ilk dinlediğimde thr nin altında bir kabin vardı, ses o kabinden geliyor sandım ve thr yi lambalı sandım. THR o derece sağlam bi amfi...

boss katana mini yi dinlediğim zaman ben;
obama şaşırma.jpg

Durum aynen böyle, diğerlerini bilmiyorum...

Geri