Bir Türlü Elle Tutulur Bir Şey Yapamamak

#1
Arkadaşlar merhaba. 2i4 ses kartım, nt1a mikrofonum, mackie mr3 5inç monitörlerim bir tane audio technica ath20 kulaklık ve bir tane de samson graphite 49 klavyem var. Uzunca bir süre önce almıştım, iyi de para harcamıştım ve tabii ki stüdyolara göre çok düşük seviye de olsa home studio için orta düzey bir şeyler var diye düşünüyorum lakin asla bu işi beceremiyorum.

Sorun her denemem de farklı oluyor ses kartının üzerindeki gaini kısıkta tutuyordum kendimi zor duyuyordum, ses çıktı aldıktan sonra çok az oluyordu bu sefer yeşil renk gördüğüm son raddeye kadar açtım ses kalitesi çok kötü oldu tabii onun sebebi bu mu ondan da emin değilim. yapmaya uğraştığım şey de sadece klasik gitar kaydı ve üstüne şarkı söylemek. bunu bile tatmin olacağım ölçüde bir türlü yapamadım. hem cubase 5 hem studio one'da deniyorum ama nedense ses hep çok yapay geliyor. reverble, eq ile elimden geldiğinde oynamaya çalışşsam da hep robotik hissediyorum sesleri. gitarı line çalıyorum inanılmaz itici bir plastik sesi mikrofonlayarak çalıyorum basslar da hep bir uğultu netlik yok yani millet öyle bir sound alıyor ki yanında gitar çalıyorlarmış gibi.. Dinlediğimiz profosyonel şarkıları zaten geçtim ama home stüdyosunda gitar çalıp söyleyen bir sürü insanın aldığı soundu ve kaliteyi de alamıyorum nerede yanlış yapıyorum hiçbir fikrim yok.. nasıl öğrenicez bu işleri...

buffer size'ı 280e denk getirdim bu arada onun üstü gecikme yapmaya başlıyor. şuan 16.3 ms ve rahatsız etmiyor.

benim sorunum kesinlikle gain, volume gibi ayarlarda diye düşünüyorum. eq ile oynamayı da beceremiyor olabilirim.

bu arada sahne yapıyorum ve soundcheck de mixer üzerinden kendi saoundumu güzel ayarladığımı düşünüyorum kulağımda bir sıkıntı yok ancak dediğim gibi stüdyo monitörleri, condancer mikrofon falan çok farklı soundlar onları tatlandırmak niye bu kadar zor ya da ben mi beceremiyorum? Youtube da 1 saatte şarkı yaptık! diye videolar var onlar bile gayet dinlenebilir soundla şarkılar yapıyorlar.. çıldıracağım en son.
 

Üst