Makale/Tutorial Gitar amfisi ve araba hoparlörü

Merhabalar, yazmadan önce bir müddet test etmek istedim, bir kaç ay kullandıktan sonra sonuçlardan memnun kaldığım için paylaşmak istedim.
Bir kaç senedir Hiwatt DR504 haline getirdiğim Marshall MA50 adlı amfiyi kullanıyorum. İkinci bir amfi istemeye başladım ve durumdan da anlayacağınız üzere daha hesaplı olması için kendim yapmaya karar verdim. Lamba ve trafoyu ucuza halletsem de hoparlör konusunda nasıl ucuza kaçacağımı bilemedim, en ucuz hoparlör 800 den başlıyor ve onu bile herkes internette yerlere gömüyor.
İnternette 20 liraya 200 watt olduğu iddia edilen 90dB hassasiyetli, 16ohm, tweetersız ve fullrange, yanlış hatırlamıyorsam 6inch hoparlörlere denk geldim. Trafom 16 ohm olduğu için 4 adet alıp denemeye karar verdim. Speakerler geldi, denemek için rastgele bir kabin yapıp hoparlörleri yükledim. Speaker sim ve crossover filtre arasında kaldıktan sonra hocalarımın önerisi üzerine crossover filtrede karar kıldım.
Crossover filtreleri bilmeyenler için ön bilgi; müzik sistemlerinde bass, mid ve tizleri ayırıp uygun hoparlörlere yollamak için kullanılıyor. Faz farkını önlemek için 1 indiktör ve 1 kapasitör kullanılıyor.
Ben 2 tane kapasitör kullandım, 1 indiktör 1 kapasitör kullanmak daha mantıklı olabilir.
Gitar hoparlörleri belli frekansın altını ve üstünü filtreliyor, arada kalan kısımdaki notchlar ve düşüşler ise modelden modele farklılık gösterebiliyor.
İnternette low pass için ve high pass için hesap makineleri bulunuyor. İstediğiniz frekansa göre kapasitör ve indiktör değerlerini hesaplıyorsunuz. R ikisinde de 16 ohm (Burda hatam olabilir, high passi hesaplarken maksimum güç transferi için iç direncin load ile aynı olduğunu varsaydım, belki de trafonun sekonder kısmındaki direnci almalıydım)
Dediğim gibi ben 2 tane kapasitör kullandım, High Pass için kullandığım değer 100uF fakat 68uF veya 47uF de kullanılabilir, bu kapasitör seri olduğu için ve elektrolitik kapasitörler tizleri çok iyi geçirmediği için bu kapasitöre paralel yüksek voltajlı 10nF kapasitör kullandım. Low Pass için kullandığım değer 2.2uF.
Bence bu sistemin en büyük avantajı ise Low Pass kapasitörünün değerini rotary switch ile değiştirerek farklı karakterde tonlar elde edilinebilir olması. Mesela 2.2uF yerine 4.7uF kullandığımda Stoner tarzda tonlar elde edebiliyorum. Ya da 1-1.5uF kullanarak daha tiz bir amfi elde edilinebilir.
İnternette çok araştırdım ve bunu deneyen göremedim, işime yaradığı için burda paylaşmak istedim, umarım birisinin işine yarar, sonuçta 80 liraya hoparlör ihtiyacımı çözdüm ve kesinlikle MA50 nin stock hoparlöründen daha iyi.

Gayet başarılı. Tebrik ederim fakat sonrasında biraz drive eklediğinizde dijitalleşmiş gibi geldi bana ton. Ama memnunsanız sıkıntı yok güle güle kullanın :) Bende aslında bir şeyler yapmak istiyorum ama kafama takılan bazı sorular var. Mesela elimde mg15cf amfi var. Acaba ben 2x8 veya 2x12 tarzında bir kabin yapsam prosesörde kullandığım amfi simülasyonlarının tonu başarılı olur mu acaba? Malum preamp üstüne preamp katınca ikinci preamp karakterini kesinlikle üstüne katıyor.(mg15'i flat ayarda kullansak bile) Mesela prosesörde jcm800'ün sümülasyonu var bunu preamptan geçirmeden direk kaliteli hoparlöre versek sonuç iyi olur mu? Bir de kafamda 1-5W arası lambalı kafa amfi yapmak var fakat bir türlü güzel devre bulamadım. Geçen epiphone valve junior 5W kafa amfi gördüm internette çok hoşuma gitti tonları falan ama maalesef Türkiye'de yok o yüzden ona benzer düşük wattlı lambalı kafa amfi yapmak istiyorum. Dilerseniz irtibat halinde kalarak fikir alış-verişinde bulunabiliriz beyin fırtınası yapabiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gayet başarılı. Tebrik ederim fakat sonrasında biraz drive eklediğinizde dijitalleşmiş gibi geldi bana ton. Ama memnunsanız sıkıntı yok güle güle kullanın :) Bende aslında bir şeyler yapmak istiyorum ama kafama takılan bazı sorular var. Mesela elimde mg15cf amfi var. Acaba ben 2x8 veya 2x12 tarzında bir kabin yapsam prosesörde kullandığım amfi simülasyonlarının tonu başarılı olur mu acaba? Malum preamp üstüne preamp katınca ikinci preamp karakterini kesinlikle üstüne katıyor.(mg15'i flat ayarda kullansak bile) Mesela prosesörde jcm800'ün sümülasyonu var bunu preamptan geçirmeden direk kaliteli hoparlöre versek sonuç iyi olur mu? Bir de kafamda 1-5W arası lambalı kafa amfi yapmak var fakat bir türlü güzel devre bulamadım. Geçen epiphone valve junior 5W kafa amfi gördüm internette çok hoşuma gitti tonları falan ama maalesef Türkiye'de yok o yüzden ona benzer düşük wattlı lambalı kafa amfi yapmak istiyorum. Dilerseniz irtibat halinde kalarak fikir alış-verişinde bulunabiliriz beyin fırtınası yapabiliriz.
Evet filtresizi kastediyorsanız haklısınız, 4.7uFde de sanırsam mikrofon zorlandığı için öyle oldu. Son halinin drivelı hali;

ilk Boss DM-2 , sonra 47 Rams Head klonu, ardından bunlara ek olarak .BK Butler Tube Driver klonu, son olarak da 18v Electric Mistress'i aktif hale getirdim.
Ayrıca sorunuz için özel mesaj attım.

işte şimdi gerçekten başarılı olmuş. Ayrıca clean tonlarda lambalı amfi olduğunu kesinlikle hissetiriyor. Patlayan baslardan direk anlaşılıyor. Ayrıca drive şimdi çok çok daha iyi olmuş final hali ile. Sizi kutluyorum geri dönüş yaptığınız için ayrıca teşekkür ediyorum :)

Geri