GUİTAR RİG VS AMFİ

Merhaba değerli müzik sever dostlarım,
4 seneye yakındır elektro gitar çalmaktayım.Jackson sl3x soloist ve cort mx15 amfi kullanmaktayım.Gitar ve amfi ikilisi garip olabilir gitara para vermedim kuzen evlendiği için gitarını bana hediye etti.
Gelelim soruma.Lambalı amfi fiyatları oldukça pahalı malum doların durumu :-( artık bu gitar işinde ilerlemek istiyorum.İnternette ufak bir araştırma yaptım setup dır amfidir bana bir 6-7 bin TL nakit lazım.Öyle fazla dandik bir şeyde almak istemiyorum.Evden dışarı çıkmıyorum herhangi bir sahneyede çıkmıyorum.Öyle arada arkadaşlarla birlikte kampta orda burda kendi aramızda çalıyoruz oda her zaman değil.Geçen guitar rig 5 diye bir şeye rastladım.Tonları inanılmaz hoşuma gitti çok bambaşka bir alete benziyor.Yanında pedal board da geliyor.2 bin TL gibi bir şey.Şimdi eğer bunu alırsam yanında ses kartıda almam gerekiyor sanırım ve ekstra referans monitör de almam gerekiyormuş sanırım.

Ses kartı hadi neyse fazla pahalı bir şey değil ama referans monitör biraz pahalı benim bütçemi aşıyor.Şuanki bütçem 2500 TL belki ses kartı için biraz çıkabilirim.Şimdi benim sorum elimde hali hazırda bir tane amfi var ben bu amfiyi referans monitör olarak kullanabilirmiyim.
Dip gürültüsüde almak istemiyorum onun için bana bir yol gösterirseniz çok kararsız kaldım.Kafam çok karışık eğer bu işlerle uğraşan arkadaşlar var ise ve bana yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Referans monitörleri gitar çalmak için kullanılmaz zaten paranıza yazık olur. Ses kartı çıkışınızı amfinizdeki return girişine bağlayın daha iyi sonuç alırsınız.
Dediği gibi referans monitörlerinin amacı gitar çalarken ses almak değil, yaptığın kaydı mix-mastering aşamasında düzenlerken referans monitöründen aldığın sese göre düzenlemek. O da öyle taktım oldu bir şey değil oda akustiği,yüksekliği v.s ayrıntıları var. Tabi yanlış bilmiyorsam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dediği gibi referans monitörlerinin amacı gitar çalarken ses almak değil, yaptığın kaydı mix-mastering aşamasında düzenlerken referans monitöründen aldığın sese göre düzenlemek. O da öyle taktım oldu bir şey değil oda akustiği,yüksekliği v.s ayrıntıları var. Tabi yanlış bilmiyorsam.
Cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Şimdi ben gitar çalarken ses kartı çıkışindan amfi ye girdim. Ve gitarımı çaldım buraya kadar problem yok. Beni çok büyük bir sıkıntıdan ve masraftan kurtardınız. Peki ben ilerde kayıt yapacak olsam çaldığım şeyi kaydetmek istesem referans monitörüne yine ihtiyacım varmı yoksa amfi işimi görürmü?

Ve birde aklıma takılan başka bir soru var şimdi sesi ses kartı işliyor yani ses, ses kartımdan çıkıyor amfiden değil ben burda amfi yi hoparlör olarak kullanıyorum. Burda amfi nin kaliteli bir şey olması çok önemli mi?

Cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Şimdi ben gitar çalarken ses kartı çıkışindan amfi ye girdim. Ve gitarımı çaldım buraya kadar problem yok. Beni çok büyük bir sıkıntıdan ve masraftan kurtardınız. Peki ben ilerde kayıt yapacak olsam çaldığım şeyi kaydetmek istesem referans monitörüne yine ihtiyacım varmı yoksa amfi işimi görürmü?
Kayıt için referans monitörüne ihtiyacınız yok. Dediğim gibi referans monitörleri mix-mastering aşamasında önemli rol oynar. Kayıt için yapmanız gereken Cubase,FL Studio tarzında bir daw programıyla kaydetmek. Tabi bunu yapmak içinde ses kartının sürücülerini indirmeli ve kullanacağınız daw programında ses kartınızı programa tanıtmanız gerekir. Yani ses kartını bilgisayar ve daw programına giriş ve çıkış olarak tanımlarsanız kayıt tuşuna bastığınızda hem çaldığınızı kaydedersiniz hem de kayıt esnasında çaldıklarınızı amfide duyarsınız.

Kayıt için referans monitörüne ihtiyacınız yok. Dediğim gibi referans monitörleri mix-mastering aşamasında önemli rol oynar. Kayıt için yapmanız gereken Cubase,FL Studio tarzında bir daw programıyla kaydetmek. Tabi bunu yapmak içinde ses kartının sürücülerini indirmeli ve kullanacağınız daw programında ses kartınızı programa tanıtmanız gerekir. Yani ses kartını bilgisayar ve daw programına giriş ve çıkış olarak tanımlarsanız kayıt tuşuna bastığınızda hem çaldığınızı kaydedersiniz hem de kayıt esnasında çaldıklarınızı amfide duyarsınız.
Şimdi aydınlandım. Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Müzikle kalın...

Merhaba müzisyen dostlarım hocalarım bende maddi durumlardan dolayı elimdeki amfiyi sattım ve pedalları satıp tamamen Guitar rig 5 programına geçmek istiyorum. Çünkü sadece evde çalıyorum ve guitar Rig 5 programı kurdum ama ses kartım olmadığı için Asioall programı yardımıyla çalıyorum ve tonlar çok dandik geliyor maalesef clean dışında Distortion hoşuma gitmedi. Sormak istediğim konu sizce ilerde ses kartı alırsam amfi gibi sert ve köşeli nasıl desem metal tadında riffler için işe yarar mı yoksa sadece gecikme gibi problemler için midir? Ses kartı tonları daha iyi daha gerçekçi yapar mı? Ve uygun fiyatlarda 2. El alabileceğim ses karti onerileri icin de yardiminizi almak istiyorum...Bu işe kafayi fena halde taktim ve bazi ses kartlarinin drive gerektirdigi ve driverlarinin yenilenmediği gibi dezavantajları varmış yine de detaylı bilgilendirirseniz minnettar olurum iyi günler...

Son düzenleme:
@Blackeaglem
Ses katlarının sesi güzelleştirmek gibi bir fonksiyonu yoktur. Hızlı işleme ve örnekleme yaparlar. Bu da gecikme sürenizi azaltır.

Bahsettiğiniz "kötü ton" ayarlarınızla ilgili olabilir;
-input gain seviyeniz fazladır ya da azdır, sesi çamurlaştırır.
-programı kullanmayı bilmiyorsunuzdur, gereksiz kompresöre yüklenmişsinizdir, Drive ı hatalı ve yanlış yerde kullanıyorsunuzdur.
-ASIO samples buffer ayarınız çok düşük ayarlanmış olabilir, telefonik bir ses duyarsınız.

@Blackeaglem
Ses katlarının sesi güzelleştirmek gibi bir fonksiyonu yoktur. Hızlı işleme ve örnekleme yaparlar. Bu da gecikme sürenizi azaltır.

Bahsettiğiniz "kötü ton" ayarlarınızla ilgili olabilir;
-input gain seviyeniz fazladır ya da azdır, sesi çamurlaştırır.
-programı kullanmayı bilmiyorsunuzdur, gereksiz kompresöre yüklenmişsinizdir, Drive ı hatalı ve yanlış yerde kullanıyorsunuzdur.
-ASIO samples buffer ayarınız çok düşük ayarlanmış olabilir, telefonik bir ses duyarsınız.
Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim fakat hazır tonları kullandığım için bana oyuncak gibi geldi belki de yıllarca analog pedal amfi kullandığım içindir bilemiyorum bu arada 11 yıldır elektro gitar çalıyorum programda hazır ne varsa hoşuma gitmedi bir türlü kulağım alışamadı yada Asioall ayarları tam gecikme gibi sorunum yok şuan ayrıca kompresöre yüklenmedim hatta hiç bir ayarına dokunmadım mevcut tonları kullandım.

Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim fakat hazır tonları kullandığım için bana oyuncak gibi geldi belki de yıllarca analog pedal amfi kullandığım içindir bilemiyorum bu arada 11 yıldır elektro gitar çalıyorum programda hazır ne varsa hoşuma gitmedi bir türlü kulağım alışamadı yada Asioall ayarları tam gecikme gibi sorunum yok şuan ayrıca kompresöre yüklenmedim hatta hiç bir ayarına dokunmadım mevcut tonları kullandım.

Hazır presetler hiçbir zaman işe yaramaz. Hazır ton kullanmayıp analog setup kurar gibi amfi ve pedal yapılandırmayı deneyin. Gene beğenmiyorsanız program gerçekten sizin için vasattır. Ben gitar Rig5 hiç kullanmadım ama eski versiyonları denemiştim ve beğenmemiştim. Bir süre Amplitube kullandım, sonrasında Bias Fx in benim için en iyisi olduğuna karar kıldım. 3-4 yıldır sahnelerimi Ipad üzerinden bias FX ile yapıyorum. Tonlar herkes tarafından beğeniliyor. Amfi - pedal taşıma ve bel ağrısı olayları çok eskide kaldı :)

Hazır presetler hiçbir zaman işe yaramaz. Hazır ton kullanmayıp analog setup kurar gibi amfi ve pedal yapılandırmayı deneyin. Gene beğenmiyorsanız program gerçekten sizin için vasattır. Ben gitar Rig5 hiç kullanmadım ama eski versiyonları denemiştim ve beğenmemiştim. Bir süre Amplitube kullandım, sonrasında Bias Fx in benim için en iyisi olduğuna karar kıldım. 3-4 yıldır sahnelerimi Ipad üzerinden bias FX ile yapıyorum. Tonlar herkes tarafından beğeniliyor. Amfi - pedal taşıma ve bel ağrısı olayları çok eskide kaldı :)
Hocam analog setup kurar gibi amfi ve pedal yapılandırmayı denedim yine de dandik geldi 😀 yanlış anlaşılmasın sakın bi türlü sevemedim ama bias fx youtube da izledim gerçekten kulağa hoş geliyor gayet gerçekçi gibi yine de denemeden bilemiyorum. Sormak istediğim de buydu aslında ses kartı alıp Guitar rig 5 ten daha gerçekçi kaliteli ses alınabilir miydi. Sayenizde bunu da anlamış oldum beni masraftan kurtardınız malzeme bu diyorsunuz 😀 teşekkürler iyi çalışmalar

Ton gecisini nasil yapiyorsun calarken? Birde sahnede bufferı falan kaça bırakıyorsun settingsin nedir? Ayarları arttırdıkça gecikme artıyor ki o gecikme canlı olarak çalarken büyük sıkıntı.

Ton gecisini nasil yapiyorsun calarken? Birde sahnede bufferı falan kaça bırakıyorsun settingsin nedir? Ayarları arttırdıkça gecikme artıyor ki o gecikme canlı olarak çalarken büyük sıkıntı.

Ton geçişi için Hafif sahnelerde; bluetooth IK multimedia iRig Blueboard. Wah, pitchbend, loop vb gerektren bol modülasyonlu sahnelerde; Behringer BCB1010 midi floorboard kullanıyorum.
İpad de gecikme "0" :) PC de var o sorun :)

Pc ve ipad arasında ton farkı oluyor mu? Bias fx desktop var bende de ama bir iki ton dışında çoğu dandik geliyor seslerin???
Bence ara birim de çok önemli. Apogee 96 k Harika bir ara birim. Gecikme yok. Tak kullan çok pratik. Ben de jum up pro kullanıyorum. Tonlar başarılı. Hazır preset ben de kullanmıyorum. Amfi seçip önüne pedal koyarak gerçek bir setup gibi kullanıyorum. Çok pratik gerçekten.

Pc ve ipad arasında ton farkı oluyor mu? Bias fx desktop var bende de ama bir iki ton dışında çoğu dandik geliyor seslerin???

Eğer daha önce kayıt işleri ile orta seviyede uğraşmamışsanız; PC de bu tip programları kontrol edebilmek ve performans alabilmek bilmeyen biri için kolay olmaz. Çünkü değişen ve ayarlanması gereken ses kartından tut, donanımsal ve yazılımsal bir çok şeye hakim ve bilgili olmak gerekiyor. İpad de her şey çok smart. Tak kabloyu bitti gitti.

Eğer daha önce kayıt işleri ile orta seviyede uğraşmamışsanız; PC de bu tip programları kontrol edebilmek ve performans alabilmek bilmeyen biri için kolay olmaz. Çünkü değişen ve ayarlanması gereken ses kartından tut, donanımsal ve yazılımsal bir çok şeye hakim ve bilgili olmak gerekiyor. İpad de her şey çok smart. Tak kabloyu bitti gitti.
Dediğiniz gibi basit bi kaç kayıt yaptım fakat istediğim tonlara hiç ulaşamadım, ipad mini + focusrite itrack dock almayı düşünüyorum sizce nasıl??? kökten windows u kapatıcam en sonunda

Geri